20 rokov znepokojivých dát potvrdilo, že mačky môžu chytiť smrteľnú chorobu a neskôr ju potenciálne preniesť aj na ľudí

Vtáčia chrípka H5N1 sa môže šíriť aj medzi mačkami a hrozí, že keď zmutuje, preskočí aj na ľudí.

macka pohlad_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Len nedávno sme sa dostali z pandémie COVID-19, ktorá ochromila celý svet, a vedci najnovšie upozorňujú, že nám hrozí ďalšia. Tentokrát však môže byť pôvodcom nového ochorenia zviera, ktoré sa hojne vyskytuje v našich domácnostiach, konkrétne mačky, upozorňujú vedci z University of Maryland.

Vedci sa rozhodli preskúmať, aký rozsah má výskyt vtáčej chrípky (H5N1) u mačiek a aké riziko predstavuje tento vírus z hľadiska prenosu medzi druhmi, vrátane možného prenosu na ľudí. Snažili sa zistiť, ako sa mačky týmto vírusom nakazia, aké druhy mačiek sú postihnuté, aké symptómy ochorenie spôsobuje a či existujú dôkazy o prenose medzi mačkami navzájom alebo medzi mačkami a inými cicavcami, napríklad kravami.

Vtáčia chrípka má pre mačky vysokú mieru úmrtnosti

Výskumníci sa pokúsili zodpovedať tieto otázky prostredníctvom rozsiahlej systematickej analýzy existujúcich vedeckých štúdií a prípadových správ publikovaných v období od roku 2004 do roku 2024. Skúmali údaje o potvrdených infekciách vtáčou chrípkou (H5N1) u mačiek z 18 krajín sveta, pričom analyzovali 12 rôznych druhov mačiek, od domácich až po divo žijúce, ako sú tigre. V rámci analýzy zaznamenali 607 prípadov infekcie, z ktorých 302 skončilo smrťou.

Zároveň zisťovali najčastejšie spôsoby nákazy, medzi ktoré patrilo skonzumovanie infikovaných vtákov, kontaminované surové mäso (napríklad kuracie), mlieko od chorých kráv a priamy prenos medzi mačkami.

„Spôsoby, ako sa mačky nakazia, pritom pribúdajú. Štúdia ukazuje, že mačky sa môžu nakaziť priamo, napríklad zjedením infikovaných vtákov alebo kontaminovaného surového kuracieho krmiva, ale aj nepriamo cez iné cicavce,“ konštatujú vedci.

Výskumný tím dospel k záveru, že vtáčia chrípka (H5N1) predstavuje vážnu hrozbu nielen pre mačky, ale aj potenciálne pre ľudí. Podľa vedcov je výskyt infekcie u mačiek pravdepodobne výrazne podhodnotený pre nedostatočný dohľad a chýbajúce testovanie.

„Ako sa blíži leto, očakávame nárast prípadov na farmách aj vo voľnej prírode,“ hovorí hlavná autorka štúdie, Dr. Kristen Colemanová.

Keďže vírus už preukázateľne preskakuje medzi rôznymi druhmi, z vtákov na mačky, medzi mačkami, ale aj z kráv na mačky, existuje reálne riziko, že sa ďalej vyvinie a získa schopnosť prenášať sa z človeka na človeka.

„Vtáčia chrípka je pre mačky mimoriadne smrteľná a naliehavo potrebujeme zistiť, aká je rozšírená v mačacej populácii, aby sme mohli lepšie posúdiť riziko jej prenosu na ľudí,“ dodala. „Chceme chrániť ľudí aj domáce zvieratá.“

Hrozí nám aktuálne nová pandémia?

Záverom však treba zdôrazniť, že v súčasnosti nie je dôvod na paniku. Hlavné riziko spočíva v tom, že vírus H5N1 je pre mačky mimoriadne smrteľný a ich populácia sa zatiaľ systematicky nesleduje. Práve tento nedostatok dohľadu zvyšuje pravdepodobnosť tichého šírenia vírusu, ktorý by mohol časom zmutovať do formy schopnej prenosu z človeka na človeka.

Komentáre