Spánok v podprsenke nie je taký nevinný, ako si možno myslíš. Toto by si mala vedieť, možno ťa to zaskočí

Je zdravé spať v podprsenke? Pozri sa, čo na to hovoria odborníci, aké riziká to môže mať a prečo je lepšie zvoliť voľné oblečenie na noc.

spanie v podprsenke
Zdroj: John Lord Vicente z Unsplash

Spánok je veľmi dôležitým pilierom pre správne fungovanie nášho tela. To, ako dlho spíme, v akej polohe a na akom podklade, má veľký vplyv na kvalitu nášho spánku. Okrem týchto faktorov nás ovplyvňuje aj to, čo máme počas spánku oblečené. Jednou z často diskutovaných tém je otázka, či je zdravý spánok v podprsenke. Aký vplyv má spánok v podprsenke na ženy a čo všetko ovplyvňuje, sa dozvieš nižšie.

Spánok v podprsenke

Mýty o nosení podprsenky počas spánku

Mnohé ženy stoja pred otázkou, či spánok v podprsenke má vplyv na ich zdravie. Medzi ľuďmi sa totižto šíri niekoľko mýtov o tom, že by to mohlo spôsobovať rakovinu, deformáciu prsníkov alebo ovplyvniť prirodzený lymfatický tok. Žiaden z týchto výrokov však nie je vedecky potvrdený. Americká spoločnosť pre rakovinu ani iné dôveryhodné inštitúcie zatiaľ nenašli dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia potvrdzovali.

Mnoho žien taktiež verí, že ak nosia podprsenku počas spánku, zabránia tým ovisnutiu pŕs. Je však dôležité si uvedomiť, že ovisnutie prsníkov je prirodzený jav, ktorý súvisí s vekom, gravitáciou, elasticitou kože, genetikou, ale aj tehotenstvom, dojčením či výraznými váhovými výkyvmi. Podprsenka síce môže poskytnúť dočasnú oporu, no dlhodobo ovisnutie, žiaľ nezastaví.

Napriek tomu, že tieto mýty nie sú pravdivé, spanie v podprsenke nie je vždy pohodlné a ani úplne odporúčané.

Spodná bielizeň
Zdroj: Vedelisteze.sk

Čo podprsenka počas spánku skutočne ovplyvňuje?

Prekrvenie

Mnoho žien spí v podprsenke, pretože im to prináša komfort alebo si na to jednoducho zvykli. Avšak je potrebné zvážiť potenciálne problémy, ktoré z toho vyplývajú. Jedným z hlavných rizík je nosenie tesnej podprsenky s kosticami. Hlavne ak spíš na bruchu alebo na boku, podprsenka vytvára tlakové body na tvojom tele. Tento tlak môže spôsobovať otlačeniny, bolesti hrudníka a taktiež znižovať prietok krvi.

Prílišný tlak pôsobiaci na hrudné svaly môže spomaliť krvný obeh. Podľa portálu klix.ba môže znížený prietok krvi spôsobovať nepríjemné pocity, ako sú závraty či svalové kŕče. Ešte väčší tlak vytvárajú kompresné alebo športové podprsenky, ktoré tlačia na prsníky a môžu obmedziť prietok krvi do prsného tkaniva.

Okrem toho, po celodennom nosení podprsenky môže byť pokožka namáhaná a podráždená. Ak ju nosíš aj počas spánku, pokožka sa nemá kedy zregenerovať. Dlhodobé podráždenie môže viesť nielen k nepohodliu, ale aj k drobným poškodeniam tkaniva.

Dýchanie

Ako sme už spomínali, počas spánku môže podprsenka tlačiť na hrudný kôš a rebrá, čo môže obmedziť pohyb hrudníka. Keďže sa telo počas spánku prirodzene uvoľňuje a dýchanie sa spomaľuje, akékoľvek zúženie v oblasti hrudníka môže viesť k plytkému dýchaniu.

Plytké dýchanie môže spôsobovať častejšie prebúdzanie, napätie na hrudníku, nedostatočné okysličenie organizmu a pocit únavy počas dňa. Aby sme sa poriadne vyspali, naše dýchanie by malo byť prirodzené a voľné. Kvôli dýchaniu, ale aj kvôli iným rizikám, je preto lepšie spať bez podprsenky — napríklad vo voľnom tričku alebo nočnej košeli.

Komentáre