Čím nahradiť kypriaci prášok? Toto radia gazdiny, vďaka čomu zachrániš každý koláč aj bez návštevy obchodu
Nemáš prášok do pečiva? Pozri sa, čím všetkým ho môžeš nahradiť. Od sódy bikarbóny až po trik s vyšľahanými vaječnými bielkami.
Pri pečení skoro každého koláča potrebujeme použiť prášok do pečiva, aby nám cesto pekne narástlo. Zákon schválnosti však hovorí, že práve vtedy, keď ho najviac potrebuješ, zistíš, že ti v kuchyni chýba. Stalo sa ti to už? Skúsené gazdinky však vedia, že túto prísadu možno ľahko nahradiť surovinami, ktoré doma určite nájdeš.
Náhrada prášku do pečiva
Kypriaci rášok do pečiva je prísada, ktorú často používame. Zamyslel si sa však niekedy nad tým, z čoho sa vlastne skladá? Prášok do pečiva je zmes látok, ktoré zabezpečujú ľahkú a nadýchanú štruktúru cesta. Obsahuje zásadu, teda látku, ktorá nie je kyslá.
Ako zásada sa v prášku do pečiva najčastejšie používa sóda bikarbóna. Ďalšou zložkou je kyslá látka, ktorá reaguje so sódou bikarbónou, napríklad kyselina citrónová alebo vínny kameň (hydrogénvínan draselný). Poslednou zložkou býva škrob, ktorý slúži ako stabilizátor, aby počas skladovania nedošlo k predčasnej reakcii.
Sóda bikarbóna a jogurt
Pri pečení môžeš prášok do pečiva nahradiť samotnou sódou bikarbónou. K nej však potrebuješ pridať kyslú zložku, aby sa spustila reakcia a cesto narástlo. Môžeš použiť biely jogurt, cmar či kyslé mlieko. Namiesto jednej lyžičky prášku do pečiva použi jednu štvrtinu lyžičky sódy bikarbóny spolu so suchými ingredienciami.
Ak budeš pridávať mokré ingrediencie, nezabudni pridať približne polovicu šálky cmaru, jogurtu alebo kyslého mlieka. Keďže do cesta pridávaš ďalšiu tekutinu, je vhodné mierne znížiť množstvo ostatných mokrých prísad, aby cesto nebolo príliš riedke.
Sóda bikarbóna a citrónová šťava
Ak nemáš po ruke jogurt, cmar či kyslé mlieko, určite doma nájdeš citrón alebo ocot. Tieto prísady sú dostatočne kyslé na to, aby aktivovali sódu bikarbónu. Podľa portálu thepioneerwoman.com, ak použiješ biely ocot, vôbec ho v koláči nepocítiš.
Jednu lyžičku prášku do pečiva nahradíš pol lyžičkou citrónovej šťavy alebo octu a štvrtinou lyžičky sódy bikarbóny.
Samokysnúca múka
Možno sa aj u teba doma nájde samokysnúca (alebo samokypriaca) múka. Ide o múku, ktorá už obsahuje prášok do pečiva a soľ. Ak si o nej ešte nepočul, nájdeš ju v obchode v regáli pri klasických múkach. Pri jej použití teda nezabudni vynechať v recepte soľ a prášok do pečiva.
Vyšľahané vaječné bielka
Máme pre teba ešte jeden tip, ktorý zahŕňa len sódu bikarbónu a vyšľahané bielka. Takmer do každého receptu idú vajíčka. Pred ich použitím oddeľ žĺtok od bielka.
Bielka poriadne vyšľahaj na tuhý sneh a pridaj ich do cesta. Na každé dve bielka pridaj jednu lyžičku sódy bikarbóny a jemne ich vmiešaj do cesta. Tento tip funguje najlepšie pri jednoduchých receptoch, ako sú muffiny, palacinky či ľahké piškótové cestá.
Komentáre