Tento bežný liek máš určite doma. Vedci zistili, že spomaľuje starnutie
Vedci testovali, či vitamín D a omega-3 mastné kyseliny dokážu spomaliť skracovanie telomér. Ide o ochranné konce DNA, ktoré sú kľúčové pri biologickom starnutí a vzniku chorôb.
Každý z nás by chcel žiť v zdravom tele čo najdlhšie. Rozlišujeme však dva druhy veku a to chronologický a biologický. Chronologický vek sa počíta jednoducho, od dátumu narodenia. Biologický vek je o niečo zložitejší. Vyjadruje, v akom reálnom stave sú tvoje orgány a telo ako celok. Znamená to napríklad, že hoci máš 30 rokov, tvoje telo môže vykazovať znaky 40-ročného človeka, alebo naopak.
Ako už asi tušíš, biologický vek je oveľa dôležitejší ako ten chronologický. Dobrou správou je, že ho vieš ovplyvniť, napríklad pohybom, zdravou stravou a vhodnými doplnkami výživy.
Vedci skúmali vitamín D a omega-3 v súvislosti so starnutím
Najnovšie vedci publikovali štúdiu v časopise The American Journal of Clinical Nutrition, kde sa venovali vplyvu vitamínu D a omega-3 mastných kyselín na starnutie na bunkovej úrovni. Zamerali sa na teloméry, to sú ochranné „čiapočky“ na koncoch našich chromozómov. Teloméry sa prirodzene skracujú s vekom, podobne ako keď sa šnúrka na topánke postupne strapká. Čím sú kratšie, tým viac sú bunky náchylné na poškodenie a vznik chorôb.
Do štúdie sa zapojilo viac ako 25 000 ľudí z USA. Ženy museli mať aspoň 55 rokov, muži aspoň 50. Z tejto skupiny vedci vybrali podskupinu 1 054 účastníkov, ktorým sa počas výskumu venovali osobne a u ktorých merali dĺžku telomér.
Každý účastník bol náhodne zaradený do jednej zo štyroch skupín. Prvá skupina užívala denne vitamín D3 v dávke 2 000 medzinárodných jednotiek. Druhá skupina dostávala omega-3 mastné kyseliny z morských zdrojov v množstve 1 gram denne. Tretia skupina užívala obe tieto látky súčasne. Štvrtá skupina dostávala placebo, teda tabletky bez účinnej látky.
Ani účastníci, ani lekári nevedeli, kto dostáva skutočné doplnky a kto placebo. Dĺžka telomér sa merala z bielych krviniek. Krv sa odoberala na začiatku výskumu, potom znovu po dvoch rokoch a napokon po štyroch rokoch. Na meranie sa použila presná laboratórna metóda zvaná kvantitatívna PCR, ktorá dokáže určiť dĺžku konkrétneho úseku DNA. Výsledky sa následne štatisticky spracovali.
Čo vedci zistili
Výsledky ukázali, že vitamín D3 spomalil skracovanie telomér, zatiaľ čo omega-3 mastné kyseliny nemali žiadny významný vplyv.
Účastníci, ktorí užívali vitamín D3 v dávke 2 000 jednotiek denne počas štyroch rokov, mali teloméry dlhšie o 0,14 kilo bázového páru (kb) v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo (1 kb znamená 1 000 „priečok“ DNA reťazca). Tento rozdiel bol štatisticky významný, s hodnotou p = 0,039, čo znamená, že je veľmi nepravdepodobné, že by šlo o náhodu.
Pri celkovom sledovaní trendu vedci zistili, že skupina s vitamínom D mala každý rok teloméry dlhšie o približne 0,035 kb v porovnaní s placebom. Aj tento rozdiel bol štatisticky významný.
Na druhej strane, omega-3 mastné kyseliny v dávke 1 gram denne nepreukázali žiaden pozitívny vplyv na dĺžku telomér, a to ani po dvoch, ani po štyroch rokoch.
Vitamín D ako pomocník proti starnutiu?
Zjednodušene povedané, vitamín D pomohol bunkám udržať si svoju genetickú ochranu o niečo dlhšie, čo sa dá prirovnať k oddialeniu biologického starnutia približne o tri roky.
Omega-3 doplnky tento účinok nemali. Znamená to, že vitamín D3 môže mať priaznivý účinok na molekulárnej úrovni a predstavovať jednu z ciest, ako podporiť zdravé starnutie.
Komentáre