Ako nebezpečné je uhryznutie kliešťom? Ak ťa uhryzol, toto by si mal vedieť, inak riskuješ vážne následky

Kliešte môžu prenášať vážne ochorenia ako lymská borelióza s rizikom poškodenia nervov a kliešťovú encefalitídu vedúcu k zápalu mozgu.

kliest_1
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Kliešte patria medzi najrozšírenejších parazitov v našich končinách a stretávame sa s nimi hlavne od jari do jesene. Aj keď na pohľad pôsobia nevinne, ich uhryznutie môže byť zdraviu nebezpečné. Nejde ani tak o samotný akt prisatia, ale o to, že kliešte môžu prenášať rôzne patogény, vírusy a baktérie, ktoré spôsobujú vážne ochorenia, ako je lymská borelióza či kliešťová encefalitída.

Aké kliešte sa u nás vyskytujú?

Na území Slovenska aj Českej republiky je najbežnejším druhom kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Je to práve tento kliešť, ktorý najčastejšie prenáša nebezpečné infekcie na ľudí. Okrem neho sa vyskytujú aj iné druhy ako pijak lužný (Dermacentor reticulatus), ktorý sa rozširuje najmä v nižších oblastiach, alebo menej známy pijak stepný (Dermacentor marginatus), približuje ecdc.europa.eu.

Choroby, ktoré kliešte prenášajú

Uhryznutie kliešťom nemusí byť vždy nebezpečné, no riziko prenosu infekcie nemožno podceniť.

Lymská borelióza

Najčastejšou chorobou prenášanou kliešťami v našom regióne je lymská borelióza. Ide o bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami rodu Borrelia. Prvým príznakom býva často červená škvrna okolo miesta prisatia, ktorá sa postupne rozširuje. Okrem toho sa môže objaviť horúčka, únava, bolesti kĺbov a hlavy. Ak sa ochorenie nelieči, môže prejsť do chronického štádia a spôsobiť poškodenie nervového systému, kĺbov či srdca. Dobrou správou je, že boreliózu možno vyliečiť antibiotikami, ak sa zachytí včas.

Kliešťová encefalitída

Druhou vážnou chorobou je kliešťová encefalitída. Ide o vírusovú infekciu, ktorá môže postihnúť mozog a miechu. Ochorenie prebieha často v dvoch fázach: najskôr sa objavia príznaky podobné chrípke, no neskôr môže dôjsť k zápalu mozgových blán či samotného mozgu. Liečba je iba podporná, neexistujú špecifické lieky, ktoré by vírus likvidovali. Približne u každej tretiny pacientov dochádza k trvalým následkom, od problémov s pamäťou po zhoršenú koordináciu pohybov.

V menšom rozsahu sa vyskytujú aj iné kliešťom prenášané ochorenia, napríklad anaplazmóza, babesióza alebo tularémia, no tieto sú u nás zatiaľ zriedkavé.

Kde číhajú kliešte a ako sa na nás dostanú?

Rozšírený mýtus hovorí, že kliešte skáču zo stromov, to však nie je pravda, ide o mýtus. V skutočnosti kliešte na svoje obete číhajú na koncoch trávy, listov alebo nízkych kríkov, najčastejšie do výšky jedného metra nad zemou. Keď okolo prejde človek alebo zviera, prichytia sa a začnú hľadať vhodné miesto na prisatie, najčastejšie v oblastiach ako podpazušie, slabiny, za kolenami alebo za ušami.

vyberanie kliesta
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Kliešte uprednostňujú vlhké, tienisté miesta s hustou vegetáciou. Nájdeme ich najmä v okrajoch lesov, na lúkach, v krovinách, no často aj v mestských parkoch či záhradách.

Okrem toho, kliešte sú najaktívnejšie pri miernych teplotách (nad 7 °C) a vyššej vlhkosti. Po daždi sú mimoriadne aktívne. Ich sezóna trvá približne od marca do novembra, pričom vrcholy výskytu sú najčastejšie v máji a septembri. V extrémne horúcich a suchých obdobiach ich aktivita dočasne klesá.

Znamená uhryznutie automaticky infekciu?

Nemusíš mať teraz ale strach chodiť do prírody. Nie každé uhryznutie kliešťom automaticky znamená, že sa nakazíš. Riziko závisí najmä od toho, či bol kliešť infikovaný patogénom a ako dlho bol prisatý. CDC upozorňuje, že šanca na prenos boreliózy je „veľmi nízka“, ak je kliešť prisatý menej ako 24 hodín. Naopak encefalitída sa môže preniesť prakticky okamžite po zahájení prisatia (laboratórne experimenty ukázali prenos v priebehu minút).

Ako sa pred kliešťami chrániť?

Možno si kladieš otázku, ako sa čo najlepšie chrániť pred uhryznutím kliešťa. Najúčinnejšou ochranou je kombinácia repelentu a vhodného oblečenia. Ideálne je nosiť dlhé nohavice a rukávy, ktoré zakrývajú čo najviac pokožky. Výborným trikom je aj ošetrenie spodných okrajov nohavíc a ponožiek permetrínom, ide o účinnú látku, ktorá odpudzuje a usmrcuje hmyz vrátane kliešťov. Nezabudni sa po návrate z prírody dôkladne prezrieť. Aj keď si si nič nevšimol počas výletu, kliešť sa môže stále pohybovať po oblečení alebo koži a hľadať miesto, kde sa prisaje.

Komentáre