Bežný liek z tvojej lekárničky môže znížiť riziko rakoviny. Vedci zároveň identifikovali skupinu ľudí, ktorým pomáha najviac!
Pravidelné užívanie aspirínu môže výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, najmä u ľudí so zlým životným štýlom, ukazuje to rozsiahla štúdia vedcov z Harvardu.
Veda sa neustále vyvíja a stále objavujeme nové a nové poznatky o tom, ako svet naokolo nás funguje. Najnovšie sa výskumníkom z Mass General Brigham, ktorý je afiliovaný s Harvardovou univerzitou, podarilo prísť so zaujímavými zisteniami o bežne dostupnom lieku, ktorý máš doma pravdepodobne aj ty, a o tom, ako vplýva na ľudské zdravie, konkrétne na riziko kolorektálneho karcinómu.
Vedci sa snažili zodpovedať otázku, či pomáha pravidelné užívanie aspirínu znížiť riziko kolorektálneho karcinómu (hrubého čreva a konečníka), najmä u osôb s menej zdravým životným štýlom.
Aby našli odpoveď na túto otázku, analyzovali údaje z dvoch dlhodobých amerických kohortových štúdií, konkrétne Nurses’ Health Study a Health Professionals Follow-Up Study, do ktorých bolo zapojených 107 655 účastníkov. Títo ľudia boli sledovaní počas 30 rokov, pričom priemerný vek na začiatku sledovania bol 49,4 roka. Výskumníci porovnávali výskyt kolorektálneho karcinómu medzi tými, ktorí pravidelne užívali aspirín, a tými, ktorí ho neužívali. Pravidelné užívanie aspirínu bolo definované ako aspoň dve dávky štandardného aspirínu (325 mg) týždenne alebo denná nízka dávka (81 mg).
Okrem toho vedci vyhodnotili životný štýl účastníkov, vytvorili tzv. lifestyle skóre, ktoré zahŕňalo faktory ako index telesnej hmotnosti (BMI), fajčenie, konzumáciu alkoholu, fyzickú aktivitu a kvalitu stravy. Na základe týchto údajov potom sledovali, ako sa líši účinok aspirínu medzi ľuďmi so zdravým a menej zdravým životným štýlom.
Výskumníci sledovali veľké množstvo ľudí počas 10 rokov a zistili, že tí, ktorí pravidelne užívali aspirín, ochoreli na rakovinu hrubého čreva a konečníka menej často ako tí, ktorí ho neužívali. Z tých, čo užívali aspirín, dostalo rakovinu asi 2 zo 100 ľudí (presne 1,98 %). Naopak, z tých, čo neužívali aspirín, dostalo rakovinu takmer 3 zo 100 ľudí (presne 2,95 %). Rozdiel síce vyzerá malý, ale stále významný. Znamená to, že aspirín mohol niektorým ľuďom pomôcť predísť rakovine.
Rozdiel k lepšiemu bol výraznejší u ľudí, ktorí žili nezdravo
Čo je ale zaujímavé, keď sa vedci pozreli podrobnejšie na ľudí, zistili, že výrazný rozdiel medzi užívateľmi a neužívateľmi aspirínu sa ukázal najmä u tých, ktorí žijú najmenej zdravo, napríklad fajčia, málo sa hýbu, majú nadváhu alebo sa zle stravujú. Inými slovami, aspirín najviac pomohol práve tým, ktorí už mali iné rizikové faktory.
Vedci si to vysvetľujú tým, že aspirín zrejme znižuje tvorbu prozápalových proteínov (prostaglandínov), ktoré môžu podporovať rozvoj rakoviny. Toto zistenie potvrdili aj predchádzajúce štúdie. Aspirín môže tiež blokovať signálne dráhy, ktoré spôsobujú nekontrolovaný rast buniek, ovplyvniť imunitnú reakciu proti nádorovým bunkám a zablokovať tvorbu ciev, ktoré zásobujú nádory živinami
„Aspirín pravdepodobne pôsobí proti kolorektálnemu karcinómu viacerými mechanizmami,“ dodal Chan.
Záverom však treba povedať, že štúdia neposudzovala možné vedľajšie účinky každodenného užívania aspirínu, ako je napríklad krvácanie.
Komentáre