Celý čas si vajíčka šúpal nesprávne. Tento jednoduchý trik ti zaručí, že škrupina zíde takmer sama
Chceš vajcia, ktoré sa šúpu ľahko a bez poškodenia?
Vajíčka sú veľmi obľúbenou potravinou v nejednej kuchyni. Táto potravina je plná bielkovín a zdravých tukov, ktoré sú potrebné pre naše telo. Z vajíčok pripravujeme rôzne koláče, omelety či polievky, ale aj samotné vajíčko natvrdo je veľmi obľúbená príloha k rôznym jedlám. Jediným problémom varených vajíčok je ich šúpanie. Častokrát pri jeho šúpaní poškodíme samotnú štruktúra vajíčka.
Prečo sa vajíčka pri šúpaní lámu?
Uvarené vajíčka sú veľmi obľúbeným jedlom, ale ich šúpanie nebaví asi nikoho z nás. Aj keď sa snažíme škrupinu oddeľovať veľmi jemne, často sa stane, že sa nám vajíčko rozpadne na kúsky.
Aby sme pochopili, prečo sa niekedy vajíčko šúpe ťažko, musíme sa pozrieť na jeho zloženie. Vajíčko sa skladá zo škrupiny, ktorá je tvorená takmer výlučne uhličitanom vápenatým. Túto škrupinu sa snažíme oddeliť od jedlej časti vajíčka, bielka a žĺtka.
Pod škrupinou sa nachádzajú veľmi jemné vnútorné a vonkajšie membrány a malá vzduchová kapsa. Tieto membrány sa niekedy odlúpnu spolu so škrupinou, alebo ich treba zo zvyšného bielka odstrániť ručne. Vo vnútri vajíčka nájdeme bielok, ktorý je zložený z albumínu, a v samotnom strede žĺtok, ktorý má vysokú nutričnú hodnotu.
pH je kľúčový faktor ovplyvňujúci šúpanie vajíčok
Ako sme už spomínali, medzi škrupinou a bielkom sa nachádza tenká membrána, ktorá je pevne spojená s bielkom. Čím je vajíčko čerstvejšie, tým pevnejšie sa táto membrána drží bielka. To znamená, že keď sa pokúšaš škrupinu odstrániť, často si so sebou vezme aj kúsok bielka.
U menej čerstvých vajec sa membrána postupne uvoľňuje, pretože pH vajíčka stúpa. Kým čerstvé vajíčko má pH okolo 7, staršie môže dosiahnuť až 9. Vyššie pH spôsobuje, že sa bielko menej lepí na membránu a šúpanie ide jednoduchšie. Zároveň sa vo vnútri vajíčka zväčšuje vzduchová kapsula, čím vzniká väčší priestor medzi bielkom a škrupinou.
Ak teda plánuješ variť vajíčka natvrdo, siahni po tých, ktoré ti v kuchyni stoja aspoň týždeň. Šúpanie bude jednoduchšie.
Teplotný šok
Ak nemáš po ruke staršie vajíčka a chceš, aby po uvarení vyzerali pekne, začni ich variť až vo vriacej vode. Keď vajíčka vložíš do horúcej vody, náhly tepelný šok spôsobí zmrštenie bielka. To vytvorí jemnú medzeru medzi bielkom a škrupinou.
Ak by si chcel šúpanie vajíčok vyšpekrovať, tak ich čisti pod tečúcou vodou. Voda sa dostane medzi membránu a bielko a pomáha oddeliť jednotlivé vrstvy od seba.
Pri tejto metóde je však dôležité, aby vajíčka neboli práve vybraté z chladničky. Veľký a náhly teplotný rozdiel totiž môže spôsobiť prasknutie škrupiny. Preto je ideálne vajíčka pred varením nechať aspoň 15 minút pri izbovej teplote.
Podobný efekt sa dá dosiahnuť aj opačným spôsobom. Vajíčka by si mal najprv uvariť v horúcej vode a následne ich schladiť v studenom vodnom kúpeli na 10–15 minút. Náhle ochladenie zastaví proces varenia a spôsobí ďalšie zmrštenie bielka. Studená voda zároveň pomôže bielku oddeliť sa od membrány, čím sa vytvorí ešte väčšia vzduchová kapsula medzi škrupinou a bielkom.
Komentáre