Dávaš mačke obojok? Môžeš jej tým vážne ublížiť a ani o tom nevieš

Obojok môže byť pre mačku nebezpečný. Prečítaj si, prečo jej môže ublížiť a aké šetrnejšie riešenie môžeš zvoliť, ktoré je bezpečnejšie.

mačka s obojkom
Zdroj: Luke Jones z Unsplash

Ak máš domáceho maznáčika, určite ti ako prvé napadne, že by si mu mal kúpiť obojok. Je to prirodzená voľba, obojok pôsobí ako užitočný doplnok, ktorý nielen dobre vyzerá, ale aj pomáha, ak by sa tvoj štvornohý kamarát náhodou stratil. U psov je obojok dokonca bežnou výbavou, vďaka ktorej okolie hneď vie, komu pes patrí. Lenže čo ak nejde o psa, ale o mačku? Tu už to nie je také jednoznačné.

Prečo vlastne dávame zvieratám obojky?

Existuje viacero dôvodov, prečo majitelia dávajú svojim domácim zvieratám obojok. Jedným z hlavných je bezpečnosť, teda aby sa domáce zviera v prípade straty ľahšie identifikovalo a vrátilo späť domov. Mnohé obojky majú pripevnené známky s menom a telefónnym číslom majiteľa, prípadne obsahujú odrazky alebo LED svetielka, ktoré zvyšujú viditeľnosť zvieraťa v tme.

Niektorí majitelia dávajú mačke na obojok aj malý zvonček. Cieľ je jasný, obmedziť jej lovecký inštinkt. Keď mačka nosí zvonček, potenciálna korisť ju skôr zbadá (alebo začuje) a utečie. Tento spôsob však funguje len čiastočne a mačky sa po čase často naučia pohybovať aj so zvončekom potichu.

Aj keď to všetko môže znieť rozumne, pravda je taká, že mačací obojok často spôsobí viac problémov ako osohu, najmä ak ide o mačku, ktorá sa pohybuje aj vonku.

Prečo by mačky nemali nosiť obojok?

Na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách, sa vonkajšie mačky môžu voľne pohybovať bez akéhokoľvek dozoru alebo označenia. Znamená to, že tvoja mačka sa pokojne môže vybrať na prechádzku, kedykoľvek sa jej zachce, a ty o tom ani nemusíš vedieť. Práve tu vzniká problém.

Mačka sa môže obojkom niekde zachytiť

Mačky sú prirodzene zvedavé stvorenia. Rady lezú po stromoch, ploty preliezajú ako akrobatky a vymýšľajú si vlastné trasy cez kríky, garáže a podkrovia. Ak má na sebe obojok, ten sa môže kdekoľvek zachytiť, napríklad o konár, drôt, dieru v plote, alebo hocičo iné. Následky môžu byť nebezpečné, v horších prípadoch dokonca smrteľné, ak sa mačka nedokáže vyslobodiť.

Obojok môže spôsobiť zranenia

Ak obojok nie je správne nasadený, teda je príliš voľný alebo naopak tesný, mačka si ho môže zachytiť o zub alebo labku počas čistenia srsti. V takýchto prípadoch môže dôjsť k bolestivým poraneniam alebo dokonca k zraneniu kože. Mačky sa totiž pri nepríjemnom pocite často snažia obojku zbaviť za každú cenu, čo situáciu ešte zhoršuje.

mačka s obojkom
Zdroj: Ivan Samudra z Unsplash

Citlivá koža a vypadávanie srsti

Krk mačky je veľmi citlivý. Okrem jemnej kože má v tejto oblasti aj množstvo senzorických fúzov, ktoré vnímajú pohyb a okolie. Ak mačka nosí obojok dlhodobo, môže dôjsť k odreninám, podráždeniu kože alebo dokonca k vypadávaniu srsti. Niektoré mačky si krk poškriabu až do krvi v snahe zbaviť sa nepríjemného pocitu.

Chemické obojky proti parazitom nie sú vždy bezpečné

Na trhu nájdeš aj obojky proti blchám a kliešťom. Tie však často obsahujú silné chemické látky, ktoré môžu u niektorých mačiek vyvolať alergickú reakciu alebo podráždenie pokožky. Namiesto toho veterinári odporúčajú používať tzv. spot-on prípravky, ktoré sa kvapnú medzi lopatky, alebo tabletky, ktoré sa podávajú cez ústa. Tieto spôsoby sú nielen účinnejšie, ale aj šetrnejšie.

Existujú lepšie alternatívy

Ak chceš mačku chrániť a zabezpečiť, že sa ti v prípade straty vráti domov, zváž implantovanie mikročipu. Je to jednoduchý, bezbolestný zákrok, pri ktorom sa pod kožu zavedie malý čip s unikátnym číslom. Ak by sa tvoja mačka stratila a niekto ju našiel, veterinár alebo útulok ju vie pomocou čítačky identifikovať a kontaktovať ťa.

Komentáre