Influencerka ukázala, ako jednoducho sa dá vyčistiť digestor v pohodlí domova. Je to až smiešne jednoduché
Kovová sieťka v digestore zachytáva mastnotu, zanedbaná však znižuje výkon a zvyšuje riziko požiaru. Takto ju jednoducho vyčistíš.
Čistenie kuchyne je každodennou súčasťou našich životov. Niekedy poupratujeme len kuchynskú linku a umyjeme riady, inokedy sa pustíme do hlbšieho upratovania a zameriame sa aj na sporák, rúru či skrinky v kuchynskej linke. Pri upratovaní kuchyne však často zabúdame na jednu veľmi dôležitú vec, ktorou je digestor. Aj keď ho pretierame handrou na jeho povrchu, často zabúdame na dôležitejšiu časť, než je samotný povrch. Ktorú časť digestora je teda najdôležitejšie vyčistiť a ako na to?
Ktorú časť digestora je najdôležitejšie vyčistiť?
Digestor patrí medzi kuchynské spotrebiče, ktoré síce denne používame, no len málokedy im venujeme poriadnu starostlivosť. Často ho jednoducho zapneme pri varení, necháme ho nasávať a potom ho vypneme. Aby však digestor správne fungoval, je potrebné ho aspoň raz za čas poriadne vyčistiť. Pri čistení je potrebné zamerať sa na dôležitejšie časti digestora, nie iba na jeho povrch alebo svetlo.
Najdôležitejšou časťou digestora, ktorú by si mal pravidelne čistiť, je kovová sieťka. Táto sieťka slúži na zachytávanie mastných výparov, ktoré sa uvoľňujú z jedla počas varenia. Ešte predtým, než sa výpary dostanú ďalej do digestora, prechádzajú práve cez túto kovovú sieťku, na ktorej sa zachytáva množstvo nečistôt.
Avšak mastnoty, ktoré sa na sieťke usádzajú, ju postupne upchávajú, čím sa znižuje účinnosť odsávania. Na tieto mastnoty sa postupne nabaľujú ďalšie a časom vzniká v kuchyni nepríjemný zápach, ktorý pochádza práve z tejto časti. Okrem toho, že mastnoty zapáchajú a spôsobujú znížený výkon digestora, sú aj horľavé. To predstavuje vážne riziko, najmä priamo pri sporáku.
Ak si sa nikdy nezamyslel nad tým, ako často treba digestor čistiť, odpoveď je jednoduchšia, než by si čakal. Kovovú sieťku je ideálne čistiť aspoň raz za mesiac. Ak však varíš každý deň alebo často smažíš, pokojne aj častejšie. Pravidelné čistenie predĺži životnosť spotrebiča a zároveň zlepší kvalitu vzduchu v kuchyni.
Ako vyčistiť kovovú sieťku digestora?
Čistenie kovovej sieťky by sme nemali odkladať. Táto činnosť nie je vôbec zložitá a budeš k nej potrebovať iba horúcu vodu, ideálne takú, ktorá práve prevrela v kanvici. Na tento tip upozornila influencerka annieblackmurx na svojich sociálnych sieťach, kde ukazuje, aké je to jednoduché. Sieťky v digestore sú navrhnuté tak, aby sa dali jednoducho vybrať, vysunutím alebo odklopením. Najprv sa však uisti, že je digestor vypnutý, a potom sieťku opatrne vyber.
Sieťku si polož do drezu alebo vaničky, v ktorej ju budeš čistiť. Nalej na ňu postupne vriacu vodu a sleduj, ako sa mastnota sama odstraňuje. Čím horúcejšia voda, tým lepšie sa mastnota uvoľňuje. Dávaj si však pozor, aby si sa nepopálil.
@annieblackmurx The kitchen cleaning hack you need… be gone dirty smelly cooker hoods! Boiling water and let them dry! Voila!! #cleaninghacks #cleaningtips #cleaningtiktok #cleantok #cleanwithme #viralhacks #kitchencleaning #hinched #kitchenhacks #fyp #foryoupage ♬ Kaos Dirty Wings – Kaos
Ak si sieťku dlho neumýval a mastnota je silno usadená, môžeš ju posypať dvoma až troma polievkovými lyžicami sódy bikarbóny. Tá pomôže nielen s odstránením mastnoty, ale aj so zápachom. Potom vezmi jemnú kefku a krúživými pohybmi prechádzaj po sieťke, aby sa uvoľnili aj odolné nečistoty. Nakoniec sieťku dôkladne opláchni a nechaj ju vyschnúť predtým, než ju opäť vložíš do digestora.
Niektoré druhy kovových filtrov môžeš dokonca dať aj do umývačky riadu. Platí to najmä pre kvalitnejšie digestory, kde výrobca uvádza túto možnosť v návode. Ak máš taký typ digestora, stačí filter vložiť do spodnej časti umývačky a zapnúť intenzívny program bez použitia agresívnych čističov. Táto metóda šetrí čas a je rovnako účinná.
Komentáre