Jarná údržba balkóna a záhrady: Na čo po zime nesmieš zabudnúť? Toto musíš spraviť!
Či máš dom so záhradou alebo len balkón, na ktorom si pestuješ kvety, po zime je potrebné tieto miesta obnoviť a prichystať sa na jar. Jarná údržba záhrady či balkóna je nevyhnutná pre ďalšie pestovanie rastlín, kvitnutie kvetov či pre zdravý a krásny trávnik.
Po zime môžu byť tieto miesta zanesené, poškodené alebo znečistené. Nižšie sa pozrieme na to, čo by sme na jar nemali zabudnúť spraviť, aby sme v lete mali krásne zakvitnuté balkóny a záhrady.
Údržba balkóna
Kontrola vybavenia
Po zime sa na našich balkónoch nahromadí mnoho nečistôt v podobe listov, prachu či zvyškov rastlín z predchádzajúceho roka. Na jar je dôležité balkón kompletne upratať, vyčistiť podlahu, zábradlie, ale aj nábytok, ktorý sa na ňom nachádza.
Na vyčistenie dlážky ti môže pomôcť prípravok zo sódy bikarbóny a peroxidu alebo vodná para. Taktiež je dôležité skontrolovať funkčnosť nábytku, ktorá mohla byť pri veľkých mrazoch narušená.
Nové rastliny
Ak si minulý rok na balkóne pestoval nejaké rastliny, skontroluj kvetináče, či pod vplyvom mrazu nepraskli. Taktiež skontroluj, či sa v nich nachádza vhodná hlina na ďalšie použitie. Ak sa v nich nachádza voda, treba ju odstrániť, aby nepoškodila korene rastlín.
Ak sú kvetináče vhodné a pôda pripravená, môžeš do nich vysadiť nové kvety. Môžeš zvoliť petúnie, muškáty, begónie alebo levanduľu, ktoré nielen ozdobia tvoj balkón, ale ho aj rozvoňajú. Mimochodom, ak si nie si istý, či je hlina v poriadku, viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.
Práve na jar potrebujú rastliny najviac starostlivosti, a preto je dôležité, aby si im v tomto období venoval viac pozornosti. Dopraj im dostatok vlahy a kvalitné hnojivo a oni ti to odplatia krásnymi kvetmi či chutnými plodmi. Môžeš použiť napríklad žihľavový výluh ako prírodné hnojivo, drevný popol, vaječné škrupiny či kávová usadenina.
Údržba záhrady
Prerezanie stromov
Na jar musíme aj záhrade venovať viac času v podobe odstránenia nečistôt a starostlivosti o nové rastliny, podobne ako na balkóne. Navyše sa však musíme starať aj o stromy, kríky či hrozno, ktoré v záhradách pestujeme. Tieto stromy treba patrične orezať, aby sme zabezpečili lepšiu cirkuláciu vzduchu aj svetla, ale taktiež odstránili už odumreté časti stromu. Dôležité je tiež vedieť, kedy a ako prerezávať. Napríklad pri ovocných stromoch sa odporúča prerezávanie ešte pred rašením pukov, zatiaľ čo niektoré okrasné kríky sa režú až po odkvitnutí.
Na jar je taktiež ideálny čas na výsadbu nových stromčekov, ktorým sa bude dariť v nasledujúcom teplom období. Taktiež je vhodný čas na vysadenie trvaliek, cibuľovín, ale aj iných rastlín, ako sú kôpor, uhorky či šalát. Tie sa môžu vysádzať už v apríli.
Starostlivosť o trávnik
Na jar je potrebné odstrániť lístie, konáre a iné nečistoty, ktoré zakrývajú tvoj trávnik, aby sa prevzdušnil. Ak ti záleží na jeho peknom a rovnomernom vzhľade, je potrebné ho pohnojiť a začať s jeho pravidelným zavlažovaním.
Hnojivo by si mal použiť aj na pôdu, do ktorej sa chystáš vysádzať rastliny. Hnojivom či kompostom jej dodáš potrebné minerály, ktoré rastlina bude potrebovať pre svoj kvalitný rast. Aby si pôdu kvalitne pripravil, mal by si ju aj prekopať, aby si zlepšil jej štruktúru a tiež prístup vzduchu do pôdy. Vhodné je tiež aj mulčovanie. Ide o techniku, pri ktorej sa na povrch pôdy aplikuje vrstva organického alebo anorganického materiálu. Ako mulč sa najčastejšie využíva napríklad kôra stromov, slama či drevená štiepka.
Ochrana pred škodcami
Po zime sa v záhrade môže objaviť aj viac škodcov, ktorí si hľadajú potravu. Tieto parazity môžu poškodiť vysadené rastliny či stromy, ktoré následne nebudú rodiť. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať záhradu, aby si ich výskyt či premnoženie zaznamenal včas.
Ak ich zaznamenáš, nemusíš sa hneď báť, že prídeš o úrodu. Existuje totiž mnoho chemických, ale aj ekologických metód, ktoré sa dokážu škodcov zbaviť. Na odpudenie vošiek môžeš napríklad zasadiť nechtík, cesnak alebo levanduľu. Ak máš problém so slimákmi, pomôže rozmiestnenie drvených vaječných škrupín alebo piva v plytkých nádobách.
Komentáre