Môže šport kompenzovať následky fajčenia? Realita je tvrdšia, než si myslíš. O tomto musíš vedieť!

Šport pomáha zdraviu, ale nedokáže zázraky. Vedci skúmali, či môže fyzická aktivita kompenzovať škody spôsobené fajčením. Výsledky ťa prekvapia.

fajcenie
Zdroj: Andres Siimon z Unsplash

Všetci dobre vieme, že fajčenie podlamuje naše zdravie. Vedci dokonca vypočítali, že jedna cigareta nám v priemere môže skrátiť život o približne 20 minút. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) skracuje fajčenie život v priemere až o 10 rokov. Naopak, pohyb a šport dokážu s naším zdravím urobiť zázraky a to hlavne zlepšiť kondíciu, posilniť imunitu a pridať nám niekoľko rokov života navyše. Preto je na mieste otázka, dokáže šport kompenzovať fajčenie? Pozrime sa na to bližšie.

Mnohí veria, že šport dokáže vyvážiť zlozvyky, ako je napríklad fajčenie. Je ale tomu skutočne tak, alebo ide len o mýtus?

fajcenie
Zdroj: Reza Mehrad z Unsplash

Čo s tvojim telom robí fajčenie?

Fajčenie zhoršuje prekrvenie svalov a znižuje ich výkon. Dym z cigariet obsahuje oxid uhoľnatý, ktorý sa viaže na hemoglobín v krvi, čím bráni prenášaniu kyslíka do svalov, srdca a pľúc. To znižuje fyzickú výkonnosť, najmä pri záťaži. Štúdia publikovaná v Journal of Physical Activity and Health preukázala, že fajčiari dosahujú nižšiu maximálnu spotrebu kyslíka (VO₂max) a to v priemere okolo 46 ml/kg/min, zatiaľ čo u nefajčiarov bola táto hodnota približne 52 ml/kg/min. Tento rozdiel výrazne ovplyvňuje výdrž a celkovú športovú výkonnosť.

Športujúci fajčiar žije dlhšie než ten, čo len sedí

Otázkou na mieste je, či dokáže šport aspoň čiastočne kompenzovať škody, ktoré fajčenie spôsobuje. Dobrou správou je, že fajčiari, ktorí pravidelne športujú, môžu žiť o niečo dlhšie ako fajčiari, ktorí sa nehýbu.

Štúdia publikovaná v prestížnom časopise The Lancet ukázala, že aj minimálna úroveň fyzickej aktivity, ako je napríklad 15 minút rýchlej chôdze denne, môže predĺžiť život o približne 3 roky a znížiť riziko úmrtia o 14 % bez ohľadu na fajčiarsky status. To znamená, že aj fajčiari, ktorí sa hýbu, majú nižšie riziko predčasnej smrti ako tí, ktorí len sedia.

Fajčenie je stále silnejší zabijak než pohyb ochranca

Na druhej strane treba povedať, že fajčiari, ktorí športujú, nežijú tak dlho ako nefajčiari. A to platí aj vtedy, keď títo nefajčiari nešportujú. Podľa veľkej populačnej štúdie z databázy UK Biobank, zverejnenej v roku 2024 v European Journal of Public Health, mali fajčiari vyššie riziko úmrtia než nefajčiari v každej úrovni pohybovej aktivity. Aj keď pohyb zlepšoval prognózu, nedokázal úplne vymazať riziká spojené s fajčením. Kombinácia nefajčenia a pravidelného pohybu bola spojená s najnižšou úmrtnosťou zo všetkých sledovaných skupín.

Teda, ak sa vrátime k otázke zo začiatku, či dokáže šport kompenzovať škody, ktoré spôsobuje fajčenie? Krátka odpoveď znie, nie úplne. Aj keď šport výrazne pomáha zlepšovať zdravie srdca, pľúc a celkovú fyzickú i psychickú kondíciu, nedokáže zvrátiť alebo neutralizovať všetky dôsledky fajčenia. Najmä nie tie, ktoré sa týkajú rizika rakoviny pľúc, chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo zúženia ciev.

Fajčiar športovec vs. nešportujúci nefajčiar

Zaujímavý je aj pohľad na porovnanie dvoch veľmi odlišných skupín, ktorými sú športujúceho fajčiara a nešportujúceho nefajčiara. Aj túto otázku si vedci kládli. Výsledky sú jasné, fajčenie má negatívnejší dopad na dĺžku života ako nedostatok pohybu.

Meta-analýza publikovaná v The Lancet v roku 2012 ukázala, že nedostatok pohybu skracuje život v priemere o 3 až 5 rokov, zatiaľ čo fajčenie až o 10 rokov. Takže hoci športujúci fajčiar robí pre svoje telo niečo pozitívne, stále vdychuje stovky toxických látok denne, a tie jednoducho žiadny tréning neodstráni. Pri konzervatívnom výpočte fajčiar, ktorý športuje (napr. 150 minút týždenne), si skráti život o približne 6 až 8 rokov.

Mimochodom, vedel si, že v minulosti sa cigarety predpisovali ako liek?

Komentáre