Nauč sa cudzí jazyk ako dieťa. Tento trik funguje lepšie než klasické učenie!
Zabudni na zdĺhavé memorovanie slovíčok. Toto je jednoduchý trik, ako sa naučiť cudzí jazyk rýchlejšie. Je inšpirovaný tým, ako sa učia nové slová batoľatá.
Ak sa chceš naučiť nový jazyk, môže to byť beh na dlhé trate, najmä ak nevieš, ako na to. Čím sme starší, učenie sa nových vecí, vrátane jazyka, je pre nás o niečo komplikovanejšie. Je to paradoxné, pretože naše staršie a skúsenejšie mozgy by sa veci mali vedieť naučiť rýchlejšie. Ako je teda možné, že malé deti sa dokážu rôzne veci, vrátane jazyka, naučiť tak rýchlo a nám to trvá niekoľko rokov?
Ako sa učia bábätká?
Bábätká sa začínajú učiť nový jazyk už v maternici. Keď ich vývoj dôjde do štádia, že už počujú a vnímajú, naladia sa na rytmus a melódiu reči počuteľnej cez brucho. Následne, niekoľko mesiacov po narodení, začnú analyzovať reč. Súvislú reč si delia na kúsky a učia sa, ako jednotlivé slová znejú.
Počas tohto uvedomovania zisťujú, že rozličné slová označujú veci, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Preto deťom trvá nejaký čas, kým povedia prvé slová. Dôležité je uvedomiť si, že v ich učení prichádza čítanie a písanie až o niekoľko rokov neskôr.
Existuje výskum na dojčatách, ktorý dokazuje, že počúvaná reč je pre dojčatá vstupom do iných úrovní materinského jazyka. Následne vysvetľujú, že toto veľmi citlivé obdobie na zvuky končí okolo 6. roku života. Práve vtedy deti nastupujú do školy a začínajú sa učiť novej podobe materinského jazyka, čítaniu a písaniu.
Keď sa dospelý človek učí cudzí jazyk, zvyčajne to robí opačne. Číta si cudzie slová a snaží sa ich vyslovovať bez toho, aby mal napočúvané, ako sa jednotlivé slová a hlásky vyslovujú.
Uč sa ako dieťa
Portál theconversation.com uvádza, že dospelí ľudia rýchlo dokážu zachytiť melodické a rytmické vzorce úplne nového jazyka. Pri tom však ostávajú vzorce materinského jazyka nedotknuté. Avšak, keď do počúvaného textu vložíme aj písaný text, budeme sa viac sústrediť na písané slová, a tým sa znižuje náš celkový výkon. Z toho vyplýva, že ak sa chceš rýchlo naučiť nový jazyk, mal by si sa zamerať práve na počúvanie tohto jazyka.
Jedna štúdia dokonca dokazuje, že pravopis dokáže brániť našej prirodzenej schopnosti počúvať melódiu a rytmus reči. Je to ovplyvnené tým, že nové poznatky rýchlo rozširujeme o písaný text. Tým ovplyvňujeme schopnosť plynule vnímať, ale aj produkovať hovorenú reč.
Ak sa chceš naučiť nový jazyk, zameraj sa na počúvanie textu. To ti pomôže prestať sa zameriavať na samohlásky, spoluhlásky a samostatné slová. Namiesto toho budeš vnímať celkový tok jazyka, jeho rytmus a melódiu ako celok.
Výskum potvrdzuje, že takéto učenie je lepšie aj pre študentov, ktorí sa snažia naučiť nový jazyk. Aj keď sa počas školy učíme metódou čítania a písania, posun k počúvanému textu má podľa ich výskumu lepšie výsledky.
Komentáre