Rastlinný olej je najpoužívanejším tukom pri varení. Prečo je to tak?
Rastlinný olej je lepší na prípravu jedál ako živočíšny tuk, pretože má vyššiu odolnosť voči vysokým teplotám. Taktiež má neutrálnu chuť a vôňu.
Rastlinný olej je veľmi bežnou surovinou v kuchyniach po celom svete. Často ho využívame pri všetkých prípravách pokrmov, pri varení, vyprážaní, ale aj pri pečení. Aj keď sa nachádza takmer v každej domácnosti, často sa stretávame s rôznymi názormi na to, či je vhodný pre naše zdravie alebo nie. Prečo je vlastne rastlinný olej tak veľmi obľúbený v kuchyni?
Prečo sa pri varení najčastejšie využíva rastlinný olej?
Rastlinný olej je tuk, ktorý je získaný z rôznych častí rastlín, najčastejšie zo semien, plodov alebo orechov. Nepoužíva sa len pri príprave jedál ako je vyprážanie či varenie, ale taktiež sa používa aj v studenej kuchyni, napríklad do šalátov.
Medzi najčastejšie používané rastlinné oleje patria slnečnicový, repkový, olivový, ľanový, sójový, sezamový či palmový olej. Tieto oleje sa líšia farbou, chuťou, vôňou a taktiež ideálnou teplotou na prípravu.
Vydrží vysoké teploty
Jedným z hlavných dôvodov, prečo pri varení používame najmä rastlinné oleje, je to, že vydržia vysoké teploty. Napríklad Slnečnicový rafinovaný má dymovú teplotu 225 – 230 °C, repkový 200 – 230 °C či olivový 210 – 230 °C. To, že vydržia vysoké teploty, znamená, že ich môžeme používať aj pri vysokých teplotách bez toho, aby sa začali rozkladať a uvoľňovať toxické látky.
Pri prehriatí alebo opakovanom používaní oleja dochádza k oxidácii a tvorbe spomínaných toxických látok. Práve repkový a arašidový olej (dymovú teplotu má 230 – 240 °C) sú oleje, ktoré sú skvelou voľbou na vyprážanie, pretože vydržia veľmi vysoké teploty.
Na rozdiel od masla alebo niektorých živočíšnych tukov sa rastlinné oleje neprepália tak rýchlo. Vďaka tejto vyššej odolnosti sú vhodné na vyprážanie, ale aj restovanie.
Neutrálna chuť a vôňa
Ďalšou výhodou rastlinných olejov je ich neutrálnosť v chuti, ale aj vôni. To znamená, že pri varení neprenášajú na jedlo výraznú zmenu, preto sú vhodné najmä pri príprave jedál, pri ktorých chceme zachovať prirodzenú chuť.
Najčastejšia je zmes rastlinných olejov, často zahŕňajúca kombináciu sójového, kukuričného, slnečnicového a arašidového oleja. Táto zmes je vždy bez chuti a zápachu. Vďaka tejto neutralite je vhodná na použitie aj do sladkých pokrmov, ako sú koláče a zákusky.
Zdravotné benefity
Ako sme už spomínali, viacero ľudí nemá jasno v tom, či je rastlinný olej dobrý pre zdravie. Rastlinné oleje obsahujú nenasýtené mastné kyseliny. Tieto kyseliny pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu a podporujú zdravie kardiovaskulárneho systému.
Repkový, olivový a ľanový olej obsahujú aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré majú viacero benefitov pre naše telo. Jednými z nich sú podpora mozgu a nervovej sústavy, ale aj ochrana srdca a ciev.
Tak ako pri všetkom, aj tu platí, že všetko treba konzumovať s mierou. Aj zdravý tuk má veľa kalórií. To znamená, že aj keď je dobrý pre zdravie, jeho vysoká konzumácia môže mať negatívne dôsledky. Pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť zaťaženie trávenia a priberanie.
Komentáre