Recenzia NordVPN: Pozri sa, ako funguje jedna z najlepších VPN služieb na svete a prečo ju odporúčajú experti

Spoľahlivá VPN služba NordVPN ti zaistí šifrovanie dát, ochranu súkromia, zmenu IP adresy aj prístup k blokovanému obsahu. Pozri sa v recenzii, ako funguje.

NordVPN recenzia_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že na internete je o nás zaznamenaný „každý klik“. Či už prehliadame nejaký web alebo aplikáciu, všadeprítomné sledovače monitorujú našu aktivitu. V tom lepšom prípade sú naše údaje využité len na lepšie cielenie reklám, v tom horšom môžu byť zneužité na to, aby s nami manipulovali. Nedávno sme si ukázali, že anonymné surfovanie v režime inkognito nie je tak anonymné, ako sa môže javiť. Jedným z riešení však je používať VPN služby, vďaka ktorým môžeš maskovať svoju identitu a aktivitu na internete. My sa nižšie pozrieme na službu NordVPN, ktorú sme mali možnosť otestovať.

Čo je to VPN a na čo slúži?

Najprv si ale vysvetlíme, čo to vlastne VPN je a na čo slúži. Začnime však od základov, ktorými je IP adresa. IP znamená Internet Protocol, ide teda o internetový protokol. Je to súbor pravidiel, podľa ktorých si zariadenia vymieňajú informácie na internete. IP adresa slúži na to, aby zariadenia na internete vedeli, kam majú posielať dáta, napríklad pri načítaní webovej stránky alebo odosielaní e-mailu. Zároveň slúži na identifikáciu každého zariadenia v sieti, podobne ako má každý dom svoju adresu.

Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. Keď niekto pozná tvoju IP adresu, vie ťa potenciálne identifikovať a to nielen kde sa nachádzaš, ale dokáže k tebe priradiť aj tvoju online aktivitu spolu s ďalšími údajmi, ktoré na internete za sebou zanechávaš.

Prejdime však teraz k základnej funkcii VPN. VPN znamená Virtual Private Network, teda virtuálna súkromná sieť. Dôležité je povedať, čo táto technológia robí. VPN v skratke vytvára akýsi tunel, cez ktorý prúdia dáta medzi tvojím počítačom a externými servermi, napríklad webovými stránkami. Tieto dáta zvyknú kvalitnejšie VPN služby šifrovať. Predstav si, že sa rozhodneš otvoriť náš web Vedelisteze.sk cez VPN službu. Túto informáciu VPN aplikácia predtým, než odíde z tvojho zariadenia, zašifruje. Na strane VPN služby sa rozšifruje a pošle príkaz na otvorenie webu. Naspäť ide informácia (teda reakcia na príkaz na otvorenie stránky), ktorá sa opäť zašifruje vo VPN službe a odošle späť k tebe na počítač, kde sa lokálne rozšifruje. Ak by niekto zachytil túto komunikáciu počas prenosu, nebude vedieť, čo si robil, lebo dáta sú šifrované prakticky v celom procese. Ako už asi tušíš, hlavným cieľom VPN služieb je šifrovanie dát a komunikácie. Inými slovami, maskovanie tvojej online aktivity.

Je NordVPN služba nezpečná?

Prejdime teraz k NordVPN službe. Možno sa pýtaš, či je táto služba bezpečná. Ide vo všeobecnosti o najpopulárnejšiu VPN službu vôbec a to globálne. Samozrejme, to automaticky neznamená, že je bezpečná. Jednou z hlavných výhod služby je, že sídli v Paname, kde neexistujú zákony o povinnej archivácii používateľských údajov. To jej umožňuje zákonne chrániť súkromie svojich zákazníkov, napríklad pred vládami, ktoré by sa snažili dostať k tvojej online aktivite.

Jednou z najčastejších otázok je, či NordVPN skutočne neuchováva logy používateľov. Mnohé služby to síce tvrdia, ale v praxi môže byť pravda iná. V prípade NordVPN však ide o nezávisle auditovanú spoločnosť – svoje tvrdenia nechala overiť externými audítormi (napríklad PwC), ktorí potvrdili, že žiadne dáta o aktivitách používateľov sa neukladajú.

NordVPN tiež ponúka špecializované servery prispôsobené rôznym účelom, vrátane P2P serverov optimalizovaných pre zdieľanie súborov v sieťach typu peer-to-peer. Navyše využíva tzv. bezdiskové servery (RAM-only), ktoré neuchovávajú žiadne dáta, pretože všetky informácie sa po reštarte automaticky vymažú.

Dôležitým faktorom pre ochranu súkromia je aj kvalita šifrovania. NordVPN používa šifrovací štandard AES-256, ktorý je v súčasnosti považovaný za prakticky neprelomiteľný. Okrem toho podporuje aj IPv6, čo umožňuje využívanie širšieho spektra IP adries. Vďaka tomu je sledovanie alebo blokovanie používateľa omnoho náročnejšie.

Dokáže s VPN pracovať každý?

Možno si teraz hovoríš, že táto technológia je náročná na používanie a jej inštalácia musí byť komplikovaná. Opak je pravdou. Ide o aplikáciu, ktorú si stiahneš priamo zo stránok NordVPN, prípadne z Obchodu Play alebo App Store pre iPhone telefóny. Na jednom účte môžeš mať do aktívnych 10 zariadení.

Po tom, ako si stiahneš aplikáciu a prihlásiš sa, ju môžeš hneď začať používať. Stačí kliknúť na „Quick Connect“, teda rýchle pripojenie. V tomto prípade sa ti služba pripojí na najbližší vhodný server v tvojom okolí.

nordVPN recenzia ako sa rychlo pripojit k VPN_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Obdobne ako na počítači to funguje aj na smartfóne. Stačí len zvoliť Quick Connect.

NordVPN recenzia Android_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

TIP: Odporúčame ti, aby si aplikácii vypol obmedzenia batérie a povolil jej automatické spúšťanie. Potom nebudeš musieť aplikáciu manuálne spúšťať pri reštarte telefónu. Nebudeš tak musieť rozmýšľať, či ju máš zapnutú alebo nie.

To, či VPN skutočne funguje, si môžeš následne overiť, keď zadáš do Google „What is my IP address“. Najjednoduchšie to zistíš tak, že si zvolíš nejaký zahraničný server a na mape uvidíš, že sa pripájaš z inej krajiny.

recenzia NordVPN zmena IP adresy
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak by si z nejakého dôvodu potreboval pozastaviť VPN, môžeš to spraviť cez notifikačnú lištu v mobile alebo cez rýchlu ponuku v aplikácii pre počítač.

NordVPN odhlasenie sa
Zdroj: Vedelisteze.sk

Dovoľ nám zároveň povedať, že NordVPN môžeš používať na platformách ako Android, iOS, Linux, Windows, Mac, Android TV a ako rozšírenie pre internetové prehliadače.

A čo odozva servera

Na mieste je otázka, aká je odozva servera, keď sa pripájaš k internetu cez inú krajinu. Tu platí, že ak sa pripájaš napríklad cez susedné Česko, Rakúsko a podobne, rozdiel v odozve pocítiš minimálny, ak vôbec. Hovoríme o milisekundách. Veľa závisí ale aj od kvality tvojho internetového pripojenia a kde sa nachádzaš.

Napríklad, keď som sa pripájal cez server v Rakúsku, odozva bola okolo 50 milisekúnd. Keď som sa pripojil cez server v Kyjeve, odozva bola niečo málo cez 150 milisekúnd. V prípade Egypta bola odozva pod 80 milisekúnd. V prípade servera na Slovensku či v Česku bola odozva okolo 50 milisekúnd. Len pre zaujímavosť, ak chceš hrať online hry, za dobrú odozvu sa považuje hodnota okolo 30 až 80 milisekúnd.

NordVPN odozva rakusko z BA_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Čo sa týka samotnej rýchlosti internetu, pri 500 Mbps linke, kde štandardne mám rýchlosť okolo 440 až 470 Mbps, som dosahoval rýchlosti okolo 400 až 440 Mbps – a to naprieč väčšinou regiónov. Nemusíš mať preto obavy, že by si stratil rýchlosť.

Čo sa týka samotnej stability pripojenia, tá bola úplne v poriadku ako pri štandardnom pripojení k internetu.

Ako zmením svoju IP adresu?

Veľkým lákadlom pre mnohých používateľov je aj schopnosť odblokovať obsah z iných regiónov, predovšetkým zo streamovacích služieb ako Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video či Hulu. NordVPN si s týmto poradí veľmi dobre. Jednou zo základných funkcií VPN je schopnosť meniť IP adresy. Môžeš tak napríklad pristupovať k „zakázanému“ obsahu alebo k obsahu, ktorý je exkluzívne dostupný len v určitých častiach sveta. Je to jednoduché ako facka. Stačí si na mape vybrať krajinu a potom kliknúť na server. Následne dôjde k pripojeniu. Všetko to trvá len pár sekúnd.

zmena server NordVPN
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ďalšie funkcie aplikácie

Medzi ďalšie zaujímavé funkcie aplikácie patria aj doplnkové služby a vychytávky. Nie je to len o zmene IP adresy. Napríklad aplikácia dokáže blokovať reklamu na weboch, vrátane rôznych sledovačov. Tiež analyzuje dokumenty, ktoré sťahuješ do zariadenia, s cieľom odhaliť potenciálne nebezpečný softvér. Dokonca má aj funkciu, ktorá ťa môže ochrániť proti rôznym scamom a phishingu.

Nord VPN blokovanie reklam a sledovacov_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nájde tvoje dáta na darkwebe

Aplikácia mi tiež pomohla odhaliť, že moje citlivé informácie sa objavili na darkwebe z rôznych únikov dát. Vďaka tomu som napríklad vedel, že si musím zmeniť heslo v jednej či druhej službe.

NordVPN upozornenie na unik udajov
Nord VPN blokovanie reklam a sledovacov_1

Túto funkciu oceníš hlavne vtedy, keď ti uniknú údaje z aplikácie, kde pracuješ s citlivými údajmi či financiami. Všetko pritom prebieha na pozadí a ty si upozornený v momente, keď dôjde k úniku dát. Stačí si do služby pridať len e-mailové adresy, ktoré chceš, aby NordVPN kontroloval, či sa nestali súčasťou úniku dát. Okrem informácie, že tvoje dáta unikli, nájdeš v aplikácii aj podrobnejší popis, o aký únik dát ide a kedy k nemu došlo.

popis uniku dat
Zdroj: Vedelisteze.sk

Funkcia Kill Switch – pre prípad výpadku

Ak by si sa bál, čo sa stane, keď VPN zlyhá, nemusíš. NordVPN má funkciu Kill Switch, ktorá okamžite zablokuje pripojenie na internet, ak by došlo k prerušeniu spojenia s VPN. To znamená, že tvoje dáta neuniknú ani v prípade krátkeho výpadku. Funkciu si môžeš zapnúť v nastaveniach aplikácie. Odporúčam ju mať aktivovanú najmä v prípadoch, keď pracuješ s citlivými informáciami alebo sa pripájaš na verejné siete (napr. kaviarne, letiská, hotely).

Meshnet – spojenie medzi vlastnými zariadeniami

Ďalšou zaujímavou funkciou je Meshnet. Umožňuje ti bezpečne prepojiť viaceré svoje zariadenia cez šifrovaný tunel. Napríklad notebook doma a počítač v kancelárii. To je užitočné, ak chceš vzdialene pristupovať k súborom, programom alebo si vytvoriť vlastnú internú VPN sieť. Meshnet sa dá nastaviť veľmi jednoducho priamo v aplikácii NordVPN a podporuje aj zariadenia mimo tvojej domácnosti, pokiaľ na nich beží rovnaký účet.

Kde ešte môžeš využiť VPN?

Pravdou je, že za kvalitnú VPN treba platiť. Paradoxne ti ale môže pomôcť ušetriť kvantum peňazí. Možno si to nevedel, ale v prípade softvéru či online služieb ich predajcovia menia cenu podľa toho, z akej krajiny robíš nákup. Či už ide o YouTube Premium, softvér ako Adobe a ďalšie, vieš si navoliť región, ktorý je ekonomicky slabší než ten náš, a zrealizovať následne nákup. Na online službách či softvéri môžeš rádovo ušetriť oveľa viac peňazí, ako je cena VPN.

Cena-predplatneho_VPN
Zdroj: Vedelisteze.sk

Potom sa ešte vrátime k možnosti zmeny IP adresy. Možno si sa niekedy pokúšal pozerať online televíziu, napríklad športový hokejový zápas. U nás, bohužiaľ, zápasy zväčša môžeš sledovať cez platené online platformy. No stačí si zmeniť len IP adresu, napríklad do Česka  a veselo môžeš sledovať zápasy našej reprezentácie, ktoré sa tam vysielajú zadarmo, najmä teda hokej.

Ak ťa recenzia na NordVPN zaujala, dovoľ nám, dať ti do pozornosti odkaz, cez ktorý ak zrealizuješ nákup, tak tým prispeješ drobnú čiastku na chod nášho webu – NordVPN službu nájdeš tu.

Ak sa rozhodneš pre NordVPN, dostaneš službu, ktorá ochráni tvoju online aktivitu na internete, bude ťa upozorňovať na rôzne úniky tvojich údajov, môže ti pomôcť k lacnejším službám vďaka zmene tvojej lokácie a zároveň budeš mať kvalitný internet, na aký si zvyknutý.

Komentáre