Šetrí zatváranie aplikácií batériu telefónu? Pravdepodobne si to celý čas robil nesprávne

Myslíš si, že zatváranie aplikácií predĺži výdrž batérie? Odborníci vysvetľujú, prečo to v skutočnosti môže tvojmu smartfónu viac uškodiť než pomôcť.

zatvarania aplikacii android
Zdroj: Vedelisteze.sk

Batérie v našich telefónoch sú čoraz viac skúšané. Každým rokom pribúdajú smartfónom nové funkcie, no kapacita batérií sa výrazne nemení. Preto mnohí používatelia, v snahe predĺžiť výdrž svojho zariadenia, skúšajú rôzne triky, ako na to. Jedným z nich je aj zatváranie aplikácií na pozadí.

Má zmysel zatvárať aplikácie s cieľom ušetriť energiu batérie mobilu?

Veľa ľudí si myslí, že čím viac aplikácií zatvoria, tým lepšie bude ich telefón fungovať a tým dlhšie vydrží batéria. Znie to logicky, ale podľa odborníkov z portálu Vosveteit.sk je pravda úplne iná. Tento rozšírený mýtus môže tvojmu zariadeniu dokonca viac uškodiť ako pomôcť.

Zatváranie aplikácií je bežná prax, ktorá na prvý pohľad pôsobí užitočne. V skutočnosti však môže spôsobovať viac problémov, než rieši. Možno sa pýtaš prečo. Kedysi to naozaj dávalo zmysel, kedy sa v starších verziách Androidu takto uvoľňovala pamäť RAM a šetrila energia. No dnes už smartfóny fungujú inak.

Moderné Android zariadenia si spravujú pamäť samy a oveľa efektívnejšie ako v minulosti. Majú zabudovaný algoritmus, ktorý rozhoduje o tom, ktoré aplikácie zostanú aktívne a ktoré sa automaticky uspia. Ako upozorňuje Vosveteit.sk, väčšina aplikácií na pozadí sa po určitom čase prepne do hibernačného režimu. Funguje to podobne ako keď vypneš televízor a zostane len svietiť dióda. Aplikácia je pripravená, no nespotrebúva takmer žiadnu energiu.

Ďalší častý omyl je, že zatváraním aplikácií si telefón zrýchliš. V skutočnosti sa deje opak. Keď aplikáciu zatvoríš a neskôr ju znova otvoríš, systém ju musí načítať od začiatku. To znamená, že spotrebuje viac energie a výkonu, čo vedie k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie a niekedy aj k pomalšiemu fungovaniu.

zatvarania aplikacii android_2.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako funguje hibernácia aplikácií v Androide?

Keď prestaneš aplikáciu používať a otvoríš inú, tá pôvodná sa nezavrie úplne. Telefón si ju len odloží do pozadia. Je stále v pamäti, ale nebeží naplno. Je to podobné ako keď minimalizuješ okno na počítači. Nevidíš ho, ale môžeš sa k nemu rýchlo vrátiť.

Android má zabudovaného správcu pamäte, ktorý sleduje, koľko máš voľnej RAM. Keď je pamäte dosť, nechá viac aplikácií „spať“ na pozadí. Ak sa pamäť začne zapĺňať, Android sám vyberie menej používané aplikácie a úplne ich zatvorí, bez toho aby si si to všimol.

Novšie verzie systému majú aj funkciu s názvom Doze. Tá napríklad rozpozná, keď sa telefón nepoužíva, napríklad keď leží na stole. Vtedy sa aplikácie uspia ešte hlbšie a spotrebujú úplné minimum energie.

Ak chceš skutočne znížiť spotrebu batérie, odborníci odporúčajú radšej iné riešenia. Zníž jas obrazovky, vypni zbytočné notifikácie, obmedz lokalizačné služby alebo zapni úsporný režim.

Samozrejme, sú aj výnimky. Ak aplikácia zamrzne, padá alebo nefunguje správne, vtedy ju zatvoriť má zmysel. Rovnako, ak si si spustil náročnú hru len raz a vieš, že ju nebudeš používať, vtedy ju môžeš vypnúť úplne. Dobrým zvykom je tiež pravidelne reštartovať telefón, ideálne každé dva či tri dni. Tým sa vyčistí dočasná pamäť a odstránia sa procesy, ktoré už nemajú bežať, resp. bežia nesprávne.

Ale zatvárať neustále aplikácie ako Instagram, Messenger či prehliadač je zbytočné a hlavne kontraproduktívne.

Komentáre