Takto jednoducho vyčistíš špáry medzi kachličkami. Všetko na to potrebné máš doma!

Zdroj: Vedelisteze.sk

Určite to poznáš. Čisté špáry medzi dlaždicami sú realitou iba krátku chvíľu po tom, ako sa osadí nová dlažba. Časom sa na nich usádza špina a nečistoty, čo je prirodzené, keďže denne znášajú nápor krokov, aj keď len v pohodlí domova.

Už po pomerne krátkej dobe sa môžu tieto špáry nielen znečistiť, ale i pokryť mastnotou či dokonca plesňou, čo narúša celkový dobrý dojem z tvojej domácnosti. Okrem toho, zájdené či plesnivé špáry vieš ľahko nájsť nielen na dlážke, ale i napríklad na obklade v kúpeľni či na kachličkách v kuchyni. Vlhké prostredie kúpeľne totiž vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní, zatiaľ čo varenie a pečenie, sprevádzané kuchynskými výparmi, sú hlavnými vinníkmi zájdených špár v kuchyni.

Čistiaci prostriedok na špáry si vytvoríš za pár sekúnd

Na vyčistenie zájdených špár budeš potrebovať ingerencie, ktoré budeš mať s veľkou pravdepodobnosťou doma. Ide o sódu bikarbónu, peroxid vodíka 3% a starú zubnú kefku (alebo kefu). Nič viac, nič menej.

vyroba zmesy na cistenie spar_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na vytvorenie čistiacej pasty zmiešaj 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny a 1 polievkovú lyžicu peroxidu vodíka. Zmiešaj všetko v miske, až kým nevznikne hustá pasta. Ak je pasta príliš hustá, pridaj viac peroxidu vodíka, aby sa s ňou dalo ľahko pracovať.

vyroba zmesy na cistenie spar_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pomocou zubnej kefky nanes pripravenú pastu na špáry medzi kachličkami a nechajte ju pôsobiť približne 5 minút. Po uplynutí tohto času začni špáry dôkladne čistiť kefkou. Vďaka kombinácii abrazívneho účinku sódy bikarbóny a čistiacich vlastností peroxidu sa nečistoty začnú uvoľňovať. Už po prvých pohyboch kefky si všimneš, ako sa špáry vracajú do pôvodného odtieňa.

vyroba zmesy na cistenie spar_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Trápi ťa okrem špiny aj pleseň či vodný kameň? Žiadny problém

Špina medzi špárami nie je jediný problém, ktorý ťa môže v domácnosti postihnúť. Ak sú špáry pokryté plesňou, čo sa zväčša týka špár v kúpeľni kvôli vysokej vlhkosti, pridaj jednoducho do pasty viac peroxidu vodíka. Ten má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ktoré účinne odstránia škodlivé mikroorganizmy.

cistenie spar
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak sa na kachličkách alebo v špárach nachádzajú stopy vodného kameňa, použi namiesto peroxidu kuchynský ocot. Ocot účinne rozpúšťa minerálne usadeniny a efektívne tak odstraňuje vodný kameň.

V kuchyni sa na obkladoch zas počas varenia uvoľňuje a usádza mastnota. Na jej účinné odstránenie pridaj k paste ešte niekoľko kvapiek bežného saponátu, ktorý používaš na umývanie riadu. Aby si sa mohol z výsledku potešiť, nakoniec pastu ešte odstráň čistou vodou.

Prečo práve sóda bikarbóna?

Sóda bikarbóna funguje ako účinný čistiaci prostriedok vďaka svojim chemickým a fyzikálnym vlastnostiam. Už na dotyk má jemnú zrnitú štruktúru, ktorá umožňuje mechanické odstraňovanie nečistôt bez poškodenia povrchu a funguje ako taký jemný peeling, ktorý dokáže odstrániť usadeniny a špinu. Ďalšou jej vlastnosťou je mierna zásaditosť, čím dokáže neutralizovať kyslé látky a to je užitočné práve pri rozklade mastnoty. Navyše spolu v kombinácii s peroxidom vodíka dochádza k uvoľňovaniu kyslíka, čím sa zvyšuje jej čistiaca schopnosť a sila.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa ešte venovali, na čo všetko môžeš využiť sódu bikarbónu v domácnosti.

Komentáre