Táto bodka na tvojom Androide nie je obyčajné upozornenie. Keď sa objaví, niekto ťa možno špehuje. Vieš, čo vtedy urobiť?

Zelená alebo oranžová bodka na Androide znamená, že niektorá z aplikácií v tvojom mobile práve používa mikrofón, kameru alebo polohu. Pozri sa, ako zistíš, ktorá a čo s tým robiť.

sledovanie sukromie mobil_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Určite aj ty v smartfóne uchovávaš množstvo citlivých údajov, od komunikácie, cez fotografie až po rôzne dokumenty. Je preto na mieste robiť preventívne kroky, ktoré zabránia tomu, aby sa do tvojho zariadenia dostal hacker.

Nebezpečenstvo povolení v aplikáciách

Hackerovi manipulovať s tvojim telefónom umožňujú povolenia, ktoré aplikáciám často bez rozmýšľania udeľujeme. Napríklad povolenie „Správy“ umožňuje nielen čítať SMS, ale ich aj odosielať. Ak má aplikácia prístup ku kontaktom, útočník môže v tvojom mene kontaktovať ľudí, ktorým dôveruješ.

Rizikové však nie sú len tieto dve povolenia. Rovnako nebezpečný môže byť prístup k mikrofónu, kamere či polohe zariadenia, najmä ak aplikácia tieto údaje využíva bez tvojho vedomia alebo potreby. Zvlášť si treba dávať pozor aj na povolenie k úložisku, ktoré umožňuje aplikáciám prístup k súborom a fotografiám, a tiež na Bluetooth či NFC, ktoré môžu slúžiť na tichú výmenu údajov s inými zariadeniami. Niektoré aplikácie dokonca sledujú tvoju polohu aj vtedy, keď ich aktívne nepoužívaš, a to prostredníctvom povolenia na sledovanie polohy na pozadí. Týmto povoleniam sa ale budeme venovať neskôr.

Nepodceňuj farebné bodky

Mnohí používatelia berú signály, že niečo nie je v poriadku, na ľahkú váhu. Najčastejšie ich ignorujú s tým, že sú v poriadku. Opak býva ale často pravdou. Typickým príkladom sú malé zelené alebo oranžové bodky v hornej časti obrazovky, ktoré sa objavujú od systému Android 12. Nejde o obyčajné upozornenie, tieto bodky signalizujú, že niektorá z aplikácií práve používa mikrofón, kameru alebo sleduje tvoju polohu. Vzhľadom na to, že ide o citlivé povolenia, ktoré môžu byť ľahko zneužité, je dôležité týmto vizuálnym upozorneniam venovať pozornosť. Dôležité tiež je povedať, že pri vstavaných aplikáciách, hlavne tých od Google, nemusíš toto upozornenie vidieť. No pri aplikáciách tretích strán, ju uvidíš.

sledovanie sukromie mobil_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Využi Panel ochrany súkromia

Android ponúka aj ďalší užitočný nástroj, takzvaný Panel ochrany súkromia, ktorý sa môže mierne odlišovať názvom v závislosti od výrobcu telefónu. Napríklad v Samsung telefónoch nájdeš túto funkciu na karte Zabezpečenie a ochrana osobných údajov – Povolenia používané za posledných 24 hodín. V tomto paneli si môžeš pozrieť, ktoré aplikácie pristupovali za posledných 24 hodín k mikrofónu, kamere alebo polohe. Ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorá ti umožní spätne skontrolovať, či niektorá aplikácia nepoužíva tieto povolenia neprimerane často alebo bez zjavného dôvodu.

Ako postupovať, keď objavíš podozrivú aktivitu

Ak pri kontrole zistíš, že niektorá aplikácia pristupuje k citlivým častiam zariadenia, je vhodné urobiť audit povolení. Polož si ale základnú otázku, či daná aplikácia naozaj potrebuje pracovať s tou časťou zariadenia, ktorou pracuje.

Napríklad, ak telefonuješ cez WhatsApp, je prirodzené, že aplikácia potrebuje prístup k mikrofónu. Rovnako je pochopiteľné, keď navigácia potrebuje informácie o tvojej polohe.

Problém však nastáva, keď napríklad kalkulačka pristupuje k tvojej polohe. V takom prípade je namieste zvážiť, či takúto aplikáciu vôbec potrebuješ. Pokiaľ ju nechceš odinštalovať, mal by si navštíviť vstavaného správcu aplikácií v telefóne a cez kartu „Povolenia aplikácií“ jej odobrať prístup k citlivým častiam zariadenia. A to aj napriek tomu, že ťa pri opätovnom spustení aplikácia môže vyzvať, aby si povolenie znovu udelil.

Pevne veríme, že ti tento tip pomôže, aby si chránil svoje súkromie.

Komentáre