Tieto spotrebiče ti potajomky míňajú elektrinu. Ich odpojením zo zásuvky môžeš ušetriť desiatky eur ročne
Niektoré spotrebiče spotrebúvajú elektrinu aj vtedy, keď ich nepoužívaš. Pozri sa, ktoré to sú, a ako ti ich odpojenie môže znížiť účty za energiu.
Šetrenie peňazí z chodu domácnosti je často spomínaná, ale dosť komplikovaná záležitosť. Aj keď to znie banálne, keď sa ti niečo v domácnosti pokazí alebo niečo vyčerpáš, musíš to kúpiť bez akéhokoľvek rozhodovania. Avšak, aj keď kúpu niektorých vecí nemôžeme vynechať, môžeme sa zamerať na úsporu energie, ktorá sa v konečnom dôsledku prejaví na nižších účtoch za energiu.
Tieto spotrebiče by si mal odpojiť, keď odchádzaš z domu!
Aj keď sa môže zdať úspora energie ako zložitý a dlhodobý proces, v skutočnosti stačí odpojiť niekoľko zariadení vždy, keď odchádzaš z domu. Obzvlášť vtedy, keď odchádzaš z domácnosti na dlhšie, napríklad na niekoľko dní. Možno si o tom nevedel, ale niektoré spotrebiče čerpajú energiu aj vtedy, keď sú vypnuté.
Odborníci na úsporu energie uvádzajú pre portál thespruce.com, že tieto spotrebiče dokážu premárniť ročne kľudne aj 10 % zo spotrebovanej energie v domácnosti. Tento jav sa označuje ako fantómová spotreba. V minulosti toto číslo mohlo byť pritom oveľa viac, ako je tomu dnes. Ich odpojením tak ušetríš množstvo energie a zároveň zabezpečíš svoj domov pred požiarom. Poďme sa teda pozrieť, ktoré spotrebiče sú tajnými upírmi energie v našej domácnosti.
Malé kuchynské spotrebiče
V dnešných moderných domácnostiach máme množstvo spotrebičov, ktoré nám uľahčujú život, ako je kávovar, mixér, fritéza, kanvica či hriankovač. Niektoré používame každodenne, iné zas len párkrát do týždňa či mesiaca. Avšak tieto spotrebiče máme často zapojené v zásuvke po celú dobu.
Tieto malé spotrebiče môžu spotrebovať energiu, aj keď sú vypnuté, ale stále zapojené v zásuvke. Deje sa to preto, že majú digitálne displeje, kontrolky alebo senzory, ktoré potrebujú nepretržitý prísun energie. Tieto spotrebiče sú často aj v špeciálnom stand-by režime, aby boli pripravené hneď sa naštartovať a pracovať, ak ich prebudíš. Preto je výhodné ich po použití odpojiť zo zásuvky, najmä ak ich neplánuješ hneď opätovne použiť.
Nabíjačky
Je naozaj praktické mať zapojenú nabíjačku v zásuvke a jednoducho k nej pripojiť notebook či mobil, kedykoľvek potrebujeme. Na druhej strane to však vôbec nevyzerá esteticky, nie je to bezpečné a ešte ti to aj spotrebúva energiu. Aj nabíjačka bez pripojeného zariadenia čerpá malý, ale neustály prúd. Samozrejme, jedna nabíjačka ti nespraví na konci roka zásadný rozdiel v účte za elektrinu, ale keď ich máš doma viacero, tak to pocítiš.
To sa týka aj rôznych produktov v inteligentných domácnostiach, ako je Google Home, Wi-Fi, smart reproduktory či rôzne iné inteligentné pomôcky. Tie síce ponúkajú pohodlie, no často spotrebúvajú energiu aj v režime offline.
Aj keď môže byť ťažké určiť, ktoré spotrebiče čerpajú energiu, aj keď sú vypnuté, poznáme jednoduchý spôsob, ako to zistiť. Stačí, ak na spotrebič položíš ruku. Ak je teplý, aj keď je vypnutý, vieš, že čerpá energiu zo systému a tým zaťažuje tvoju domácnosť.
Aj tu platí, že jedno či dve takéto zariadenia nerobia zásadný rozdiel, ale keď ich máš viac, tak to pocítiš. Napríklad si predstav situáciu, že máš takto pripojený Wi-Fi router či hernú konzolu.
Obe tieto zariadenia majú potenciál ročne urobiť okolo 10-20 eur. Nechať si Wi-Fi router zapnutý je praktické, ale taký Xbox, ktorý reálne používaš raz za pár mesiacov, to už nedáva zmysel.
Svetla
Zhasínať svetlo v miestnostiach, keď odchádzame z domu, je pre mnohých samozrejmosť. Avšak aj keď sme v domácnosti a nutne nepotrebujeme svetlo v niektorej miestnosti, mali by sme ho zhasnúť. Skvelou alternatívou sú aj svetlá na senzor, ktoré sa vypnú, ak v miestnosti nikto nie je.
Dobrým tipom je aj nahradenie klasických žiaroviek LED žiarovkami. Tie sú energeticky oveľa úspornejšie ako klasické žiarovky a taktiež majú dlhšiu životnosť.
Klíma, ventilátor či a čistička vzduchu
Mnohí z nás používajú klimatizáciu, ventilátor či čističku vzduchu, ktoré zvyšujú komfort bývania, najmä v horúcich letných alebo chladných zimných mesiacoch.
Avšak ich celoročné využívanie, aj vtedy, keď to nie je úplne nutné, predstavuje výraznú záťaž pre spotrebu energie, a teda aj pre tvoju peňaženku. Práve keď odchádzaš z domu alebo v noci, keď môžeš otvoriť okno, nie je nutné, aby tieto spotrebiče ostali zapnuté.
Počítače, monitory a tlačiarne
Stolné počítače či monitory v režime spánku stále spotrebúvajú energiu. Tlačiarne, najmä multifunkčné, sa často samy neodpájajú a ostať zapnuté môže znamenať zbytočný odber.
Televízor a jeho príslušenstvo
Televízor v pohotovostnom režime (standby) síce neťahá veľa energie naraz, ale ak ho denne nevypneš úplne, môže spotrebovať desiatky kWh ročne. Set-top boxy, herné konzoly (PlayStation, Xbox) a soundbary taktiež často bežia na pozadí alebo majú LED kontrolky, ktoré signalizujú odber energie.
Komentáre