Toto sa deje s tvojím telom, keď si dávaš ľadový kúpeľ. Výsledky prekvapili aj vedcov
Ľadové kúpele majú na telo väčší vplyv, než sme si mysleli. Nie je však dôvod na paniku, práve naopak.
Ľadové kúpele sú čoraz populárnejšie. Dnes nie je ničím nezvyčajným, keď natrafíš na niekoho, kto ich praktizuje pravidelne, či už ide o športovcov, biohackerov alebo ľudí, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl. Zamýšľal si sa ale niekedy nad tým, ako takéto ponáranie do studenej vody vplýva na naše telo na bunkovej úrovni? Vedci z University of Ottawa sa túto otázku rozhodli preskúmať podrobne. Ich štúdiu bola publikovaná v Advanced Biology.
Ako studená voda vplýva na ľudské telo?
Výskumníci sa konkrétne snažili zistiť, ako opakované vystavenie tela studenej vode ovplyvňuje dva kľúčové bunkové procesy, ako sú autofágiu a apoptózu. Autofágia je prirodzený proces v bunkách, ktorého úlohou je odstraňovať poškodené alebo nepotrebné časti bunky, napríklad staré bielkoviny, poškodené organely či iné „odpadky“. Vďaka tomu sa bunka dokáže regenerovať a fungovať efektívne. Apoptóza, na druhej strane, predstavuje programovanú bunkovú smrť. Ide o kontrolovaný mechanizmus, ktorým sa telo zbavuje buniek, ktoré sú poškodené, nepotrebné alebo potenciálne škodlivé.
Za týmto účelom vedci skúmali účinky studenej vody na skupine desiatich zdravých mladých mužov, ktorí sa každý deň počas siedmich dní ponárali do vody s teplotou 14 °C na jednu hodinu. Pred začiatkom experimentu a po jeho skončení im odobrali krvné vzorky, aby mohli analyzovať zmeny v bunkových procesoch.
Takto vplýva studený kúpeľ na ľudské telo
Výsledky boli pozoruhodné. Vedci zistili, že opakované vystavenie studenej vode výrazne zlepšilo funkciu autofágie. Bunky sa po týždni studených kúpeľov dokázali lepšie „očistiť“ a udržiavať si zdravie. Zároveň sa znížila úroveň signálov spojených s poškodením buniek, čo naznačuje, že pravidelná aklimatizácia na chlad pomáha bunkám efektívnejšie zvládať stres.
Navyše, zvýšila sa odolnosť buniek voči chladu. Po siedmich dňoch bola zaznamenaná zlepšená „chladová tolerancia“, čo znamená, že organizmus účastníkov sa lepšie prispôsobil extrémnemu prostrediu.
„Na konci aklimatizačného obdobia sme zaznamenali výrazné zlepšenie v bunkovej tolerancii chladu u účastníkov,“ vysvetľuje King, hlavná autorka štúdie. „To naznačuje, že aklimatizácia na chlad môže telu pomôcť efektívne sa vyrovnať s extrémnymi podmienkami prostredia.“
Vedci sa domnievajú, že studená voda môže pôsobiť ako prevencia voči rôznym ochoreniam. Podľa nich by zlepšená autofágia mohla nielen znížiť riziko chorôb, ale dokonca aj spomaliť starnutie na bunkovej úrovni. Ľadové kúpele tak možno ponúkajú viac než len osvieženie, môžu byť skutočným tréningom pre naše bunky.
Komentáre