Tvoj telefón ťa môže tajne sledovať. Tieto varovné signály by si nemal ignorovať. Ak ich spozoruješ, mohol si sa stať obeťou špehovania

Pozri sa na štyri funkcie Android telefónu, cez ktoré môžeš odhaliť, že v ňom máš potenciálne nebezpečnú aplikáciu, napríklad špehovací softvér.

spehovanie spyware virus android smartfon hacker_1
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Nie je žiadnym tajomstvom, že smartfóny sú plné citlivých informácií. Pristupujeme cez ne k sociálnym sieťam, bankovým aplikáciám, komunikujeme cez ne s priateľmi aj s kolegami z práce. Nedávno sme sa pozreli na to, ako môžeš zistiť, že hacker môže z tvojho zariadenia odosielať tvojim kontaktom v tvojom mene SMS správy. Dnes sa pozrieme na ďalšiu tému, ako môžeš zistiť, že máš v telefóne potenciálny špehovací softvér.

Máš v smartfóne spyware? Toto si všímaj

Aplikácie žiadajú invazívne povolenia

V prvom rade by si sa mal pozrieť na povolenia, ktorými aplikácie disponujú. Ak nevieš, čo sú to povolenia, ide o privilégia, ktoré umožňujú aplikáciám pracovať s rôznymi časťami tvojho zariadenia. Napríklad, ak môže aplikácia pristupovať k upozorneniam tvojho telefónu, má prístup aj k obsahu správ či iným citlivým údajom.

Vo všeobecnosti by si si mal dávať najväčší pozor na aplikácie, ktoré žiadajú povolenia, ktoré k svojmu fungovaniu očividne nepotrebujú. Predstav si, že si nainštaluješ aplikáciu na baterku a tá chce prístup ku kontaktom, mikrofónu či polohe, to by ti malo okamžite zapnúť kontrolku. Pred inštaláciou si preto vždy poriadne prečítaj, aké povolenia aplikácia žiada. Mimochodom, informácie o požadovaných povoleniach nájdeš už v Obchode Play, ešte pred samotnou inštaláciou.

Tvoja batéria sa správa nezvyčajne

Ďalším varovným signálom je, keď sa batéria tvojho telefónu správa nezvyčajne. Predstav si situáciu, že ti náhle ubudne niekoľko percent energie, hoci zariadenie aktívne nepoužívaš. Obzvlášť spozorni, ak ti telefón predtým vydržal celý deň a zrazu sa vybíja výrazne rýchlejšie.

To, ktoré aplikácie ti najviac míňajú batériu, si môžeš pozrieť v nastaveniach telefónu, kde nájdeš kategóriu Batéria. Ak medzi najväčšími „žrútmi“ nájdeš neznámu alebo dlhodobo nepoužívanú aplikáciu, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. V takom prípade aplikáciu vypni alebo rovno odinštaluj.

android spotreba baterie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vyskočila ti spotreba dát

Pozor by si si mal dať aj vtedy, keď ti náhle stúpne spotreba dát a to či už cez Wi-Fi alebo mobilné pripojenie. Zvlášť ak neexistuje žiadny zjavný dôvod, prečo by mala spotreba dát vzrásť. Rovnako ako batériu, aj spotrebu dát jednotlivých aplikácií si môžeš skontrolovať v nastaveniach telefónu. Ak medzi nimi objavíš podozrivú aplikáciu, rozhodne stojí za to preveriť, čo sa deje.

android spotreba dat aplikacii_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Mimochodom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tip na aplikáciu NetGuard, ktorú nájdeš v Obchode Play. Cez ňu sa môžeš pozrieť, ktoré aplikácie sa fyzicky pripájajú k internetu v reálnom čase. Tak môžeš identifikovať podozrivú aplikáciu.

aplikacie-ktore-sa-pokusili-pripojit-k-internetu
Zdroj: Vedelisteze.sk

„Zelená bodka“

Od verzie Android 12 nájdeš v telefóne funkciu Panel ochrany súkromia, známy aj ako Privacy Dashboard. Ide o praktickú pomôcku, ktorá ťa v reálnom čase upozorní, keď nejaká aplikácia pristupuje k tvojej polohe, mikrofónu alebo kamere. Ak sa tak deje, vo vrchnej časti obrazovky sa ti zobrazí zelená bodka alebo ikona mikrofónu, GPS či kamery, závisí to od modelu telefónu, ktorý používaš.

zelena bodka android_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Okrem toho si v nastaveniach môžeš pozrieť prehľad za posledných 24 hodín a zistiť, ktoré aplikácie mali prístup k citlivým častiam tvojho zariadenia. Ak tam objavíš niečo podozrivé, je načase konať.

Pevne veríme, že v telefóne si nenašiel žiadnu nebezpečnú aplikáciu a ak áno, že sa ti ju podarilo z neho odstrániť.

Komentáre