Vedci rozlúštili záhadu, ako oranžové mačky získali svoju srsť a prečo sú väčšinou samce
Vedci z Japonska odhalili mutáciu v géne ARHGAP36, ktorá spôsobuje oranžové sfarbenie srsti u mačiek. Tiež odhalili, prečo sú oranžové mačky väčšinou samce.
Určite si už neraz videl zvláštne sfarbenú mačku či kocúra. Jedna farba ale vyčnieva nad ostatnými, ide o oranžovú. Tieto mačky sú pomerne vzácne a nevidno ich tak často v porovnaní s inými. Zaujímavosťou je, že dlhé roky nám unikal gén, ktorý spôsobuje toto zvláštne sfarbenie. To sa ale najnovšie podarilo zmeniť výskumníkom z Kyushu University.
Vedci sa konkrétne pozreli na to, ktorý gén na X chromozóme je zodpovedný za oranžové sfarbenie srsti u domácich mačiek a akým mechanizmom toto sfarbenie vzniká. Inými slovami, za cieľ si dali identifikovať „oranžový gén“, ktorý sa už dlhé desaťročia predpokladal na X chromozóme, no doteraz nebol známy.
Oranžovo sfarbeným mačkám chýba chýba tento úsek génu
Vedci sa snažili zodpovedať výskumnú otázku tak, že porovnávali DNA mačiek s oranžovou srsťou a bez nej, aby zistili, čo majú tie oranžové spoločné a tie ostatné nie. Zistili, že všetky oranžové mačky mali malý chýbajúci úsek v jednom konkrétnom géne s názvom ARHGAP36, ktorý sa nachádza na X chromozóme. Neoranžové mačky túto mutáciu nemali. Aby si boli istí, že to nie je náhoda, overili si to na ďalších 49 mačkách vrátane údajov z medzinárodnej databázy. Aj tam sa potvrdilo, že oranžové mačky túto deléciu majú a ostatné nie.
„Toto bolo také silné potvrdenie, že sme si už v tejto fáze boli istí, že ARHGAP36 je oranžový gén,“ uviedol Sasaki.
Ďalej chceli vedieť, ako táto zmena ovplyvňuje farbu srsti. V spolupráci s veterinármi zobrali kúsok kože zo škvŕn oranžovej, čiernej a bielej srsti u štyroch trojfarebných mačiek. V tkanive z oranžových škvŕn zistili, že gén ARHGAP36 bol aktívnejší ako v ostatných častiach. Znamená to, že chýbajúci úsek DNA zvyčajne gén tlmí, a keď tam nie je, zostáva „zapnutý“.
Práve táto zvýšená aktivita spôsobuje, že sa v srsti tvorí viac feomelanínu, svetlého oranžového pigmentu, namiesto tmavého eumelanínu. Inými slovami, nie je to nový pigment, ale genetický „prepínač“, ktorý určuje, ktorého pigmentu bude viac.
„To naznačuje, že táto časť DNA za normálnych okolností potláča aktivitu ARHGAP36. Keď však chýba, gén zostáva aktívny,“ vysvetľuje Sasaki.
Väčšina oranžových mačiek sú samce
Zaujímavosťou je, že väčšina oranžových mačiek sú samce. Dôvod je jednoduchý: samce majú len jeden X chromozóm, takže ak zdedia oranžový gén, sú celé oranžové. Samice majú dva X chromozómy a museli by zdediť dve rovnaké kópie, čo je oveľa vzácnejšie. Ak majú len jednu, vzniknú známe trojfarebné (calico) alebo škvrnité (tortoiseshell) mačky.
Komentáre