Vieš, ako zistíš, že tvoj pes žiarli? Tieto nenápadné signály si väčšina psíčkarov nesprávne vysvetľuje

Nielen človek môže žiarliť, ale aj tvoj pes. Pozri sa na najčastejšie prejavy žiarlivosti, ako sú napríklad vrčanie, tlačenie sa medzi teba a iných, kňučanie, prehnané vynucovanie si pozornosti či trucovanie.

pes pohlad psa_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

V našom svete je celkom bežné, že žiarlime na svojho partnera, napríklad keď okolo neho pobehuje niekto iný a atraktívny. Prežívajú ale podobné pocity aj naši štvornohí priatelia, psy?

Možno sa ti už stalo, že tvoj inak prítulný psík hádže urazené pohľady, keď si hladkal iného psa a on sa na to pozeral. Otázka znie, skutočne tvoj pes žiarlil, alebo si si to len namýšľal? Krátka odpoveď znie, že aj tvoj pes má pocity a jedným z nich môže byť aj žiarlivosť.

Experti z portálu petmd.com potvrdzujú, že psy dokážu prejavovať žiarlivosť, najmä keď sa cítia ukrátené o pozornosť svojho milovaného pána. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako sa žiarlivosť u psa môže prejavovať.

Prejavy žiarlivosti u psov

Agresívne prejavy

Áno, jedným z prejavov žiarlivosti môže byť aj agresívne správanie. Žiarlivý pes môže začať vrčať, brechať alebo dokonca ceriť zuby a chňapať a to či už po sokovi, alebo len do vzduchu na odstrašenie. Môže dôjsť aj k fyzickým útokom, najmä v domácnostiach s viacerými zvieratami, kde psy medzi sebou súperia o priazeň majiteľa.

Tlačenie sa medzi teba a „rivala“

Ďalším z častých prejavov žiarlivosti je snaha psa dostať sa do stredu diania. Začne sa doslova pchať medzi teba a druhého psa či človeka, odstrkovať ich alebo blokovať kontakt. Môže si sadnúť či ľahnúť medzi vás, prípadne ťa začne ťapkať labkou alebo strkať ňufákom, len aby získal tvoju plnú pozornosť.

Vynucovanie si pozornosti

Niekedy pes rieši žiarlivosť presným opakom agresie, prehnanou maznavosťou. Zrazu máš zo psa prívesok, ktorý ťa neustále nasleduje, skáče na teba, vkĺzne ti do lona, opiera sa o teba alebo ti nadmerne olizuje ruky a tvár. Robí všetko pre to, aby získal tvoju priazeň. Podľa veterinárov sa dokonca môže stať, že pes z ničoho nič predvedie naučený trik či poslušnosť bez vyzvania a to len aby ťa zaujal a dostal pochvalu.

Pes prejavuje zaujem_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Môže sa „sťažovať“

Okrem fyzického kontaktu sa ti psík môže snažiť dohovoriť aj zvukmi, ako napríklad kňučaním, nariekavým zavýjaním či štekotom bez zjavnej príčiny. To všetko môžu byť prejavy, ktorými ti hovorí: „Hej, nezabúdaj na mňa!“

Zmeny reči tela

Okrem očividných kúskov si skús všímať aj jemnejšie signály, ktoré môžu prezradiť, že tvoj pes žiarli. Môže napríklad strnúť v napätej póze, stiahnuť chvost nízko, pritlačiť uši k hlave. Niekedy začne nadmerne slintať alebo zrýchlene dýchať z nervozity. Tieto signály môžu byť nenápadné, ale výpovedné.

Odmeranosť a útek

Žiarlivosť, podobne ako u ľudí, sa nemusí vždy prejaviť len zvýšenou aktivitou. Niektoré psy sa naopak utiahnu do úzadia. Môžeš si všimnúť, že keď je nablízku „sok“, tvoj domáci miláčik odrazu odíde do inej miestnosti alebo si ľahne bokom a ignoruje vás. Tento pasívny prejav žiarlivosti znamená, že je dotknutý a smutný, jednoducho trucuje

neisty pes_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ničivé správanie

Čo si možno nevedel, je, že žiarlivosť sa môže prejaviť aj ničením predmetov. Žiarlivý pes môže roztrhať papuče, rozhryznúť hračku iného psa alebo ti rozhrýzť obľúbený vankúš. Odborníci tvrdia, že ide o formu ventilovania frustrácie, pes si tak „ventiluje“ pocity ukrivdenia alebo súťaživosti. Ak si si doteraz myslel, že ti pes zničil vec len zo zábavy, možno to bolo z čistej žiarlivosti.

Komentáre