Vodou ich nikdy neumývaj! Práve takto si ľudia nevedomky ničia vlastnú domácnosť
Nevhodné čistenie vodou môže nenávratne poškodiť elektroniku, drevo aj kožu. Pozri sa, čo by si vodou nemal nikdy čistiť.
Pri domácom upratovaní si častokrát ani neuvedomíme, že niektoré zariadenia a povrchy nemôžeme čistiť vodou. Niektoré povrchy si vyžadujú špecifický prístup a kontakt s vodou by ich mohol poškodiť. Ak sa nechceš dostať do situácie, kedy si zničíš nové zariadenie či povrchy len preto, že si ich umyl zlou metódou, čítaj ďalej.
Ako čistiť rôzne povrchy a zariadenia?
Elektronika
Elektrické zariadenia, ako sú monitory, klávesnice, reproduktory či svietidlá, sa neodporúča čistiť vodou. Pre ich správne fungovanie ich ale treba zbaviť prachu, mastnoty či iných nečistôt. Na ich vyčistenie použi mäkkú mikrovláknovú handričku, ktorou nečistoty jemne vytrieš.
Taktiež môžeš použiť aj malý ručný vysávač s mäkkými štetinami. Ten šetrne vysaje prach a iné nečistoty. Samozrejme, nemaj ho zapnutý na plný výkon, aby si nepoškodil súčiastky. Na poriadne vyčistenie ťažko dostupných miest môžeš využiť aj zubnú kefku, s ktorou sa dostaneš aj do menších škár.
Drevený nábytok
Aj pri drevenom nábytku či podlahách si treba dávať pozor pri kontakte s vodou. Dlhšie vystavenie vode dokáže na dreve spôsobiť vážne škody. Nadmerná vlhkosť spôsobuje napučanie dreva, jeho deformáciu alebo vznik plesní.
Preto je nevyhnutné čo najskôr odstrániť rozliate tekutiny z týchto povrchov. V drogériách nájdeš špeciálne čistiace prostriedky na drevený nábytok. Čistiaci prostriedok si následne nanesieš na handričku, ktorou nábytok vyčistíš. Po vyčistení povrch ešte jemne pretri mikrovláknovou handričkou, aby si odstránil prebytočnú vlhkosť.
Na nábytok môžeš po osušení naniesť malé množstvo ochranného oleja alebo vosku. Táto vrstva vytvorí ochrannú bariéru pred vlhkosťou a nečistotami.
Opracované drevené podlahy možno umývať vodou. Je však dôležité, aby mop bol len vlhký, nie veľmi mokrý. Vodu nikdy nelej priamo na drevenú podlahu. Taktiež si daj pozor, aby podlaha po umytí neostala veľmi premočená. Ihneď po umytí podlahu dôkladne vysuš.
Koža
Aj keď je koža odolný materiál, pre jej dlhú životnosť je vhodné ju čistiť špeciálnymi prostriedkami. Kožu môžeme čistiť vodou, ale len s použitím vlhkej handričky. Veľa vody alebo agresívne čistiace prostriedky môžu spôsobiť popraskanie alebo iné poškodenie kože.
Pravidelné odstraňovanie prachu pomáha odstraňovaniu nečistôt z pórov kože. Taktiež je dôležité, aby si kožu nevystavoval priamemu slnku ani tepelným zdrojom, aby nepopraskala.
Porézne povrchy
Na čistenie mramoru, žuly či iných poréznych povrchov nie je vhodné použiť vodu. Tieto materiály môžu absorbovať vlhkosť a na povrchu vzniknú škvrny. Taktiež sa môže poškodiť povrch alebo na ňom môže vzniknúť pleseň.
Na čistenie týchto povrchov je dobré použiť suchú alebo mierne vlhkú mikrovláknovú handričku. Namiesto vody použi špeciálne prípravky na kameň. Ak sa ti na tento povrch vyleje tekutina, ihneď ju utri a povrch poriadne vysuš. Ak na povrch pravidelne používaš ochranné prípravky, môže to pomôcť zníženiu nasakovania vlhkosti.
Komentáre