Zdajú sa ti psy a mačky v tvári čoraz podobnejšie? Vedci majú prekvapivé vysvetlenie, no nie je veľmi potešujúce

Mačky a psy sa začínajú podobať ako nikdy predtým. Vedci odhalili dôvod, ktorý k tomu vedie a môže za to človek.

macky a psy_1
Zdroj: Andrew S z Unsplash

Psy a mačky s nami žijú tisíce rokov. Odhaduje sa, že psy s nami v domácnosti žijú približne 18 000 rokov. Niektoré štúdie hovoria, že prvých vlkov sme mohli domestikovať dokonca už pred 30 000 rokmi. Mačky s nami obývajú jednu domácnosť približne 10 000 rokov. Za túto dobu sme si s nimi vytvorili priateľský vzťah a pre mnohých sú nielen „spolubývajúcimi“, ale aj členmi rodiny.

Domestikácia spôsobila zvláštnu podobnosť medzi mačkami a psami

Domestikácia zo psov a mačiek spravila rozmanitejšie druhy, no zároveň ich zvláštne zjednotila, ukazuje nový výskum z Queen’s University Belfast, na ktorý poukázal server theconversation.com. Vedci sa pozreli na to, do akej miery domestikácia ovplyvnila tvar lebky mačiek a psov a či spôsobila konvergenciu v ich morfologických znakoch napriek evolučnej vzdialenosti medzi týmito druhmi.

Inými slovami, hoci sú psy a mačky evolučne veľmi vzdialené (majú odlišných predkov a vyvíjali sa samostatne milióny rokov), skúmali, či sa napriek tomu nezačali fyzicky podobať a to najmä tvarom lebky a tváre.

Ak by si nevedel, konvergencia je jav, pri ktorom si dva odlišné druhy, ktoré nie sú blízko príbuzné, začnú vyvíjať podobné telesné znaky.

Ako vedci skúmali lebky

Vedci sa snažili zodpovedať výskumnú otázku tak, že analyzovali tvar lebiek mačiek a psov pomocou trojrozmerného (3D) skenovania. Zbierali 3D dáta z lebiek pochádzajúcich z múzejných zbierok, veterinárnych škôl a digitálnych archívov.

Do analýzy zahrnuli 1 810 lebiek vrátane rôznych domácich plemien mačiek (napr. siamská, mainská mývalia, perzská) a viac než 100 plemien psov, od krátkonosých, ako mopslík, až po dlhonosé, ako kolia, ako aj lebky ich divokých príbuzných (napr. vlkov a divých mačiek).

Pomocou týchto údajov porovnávali tvar lebky v čase medzi jednotlivými plemenami a druhmi, aby zistili, do akej miery domestikácia ovplyvnila ich morfológiu a či došlo ku konvergencii medzi psami a mačkami.

„Kým divé druhy sa vyvíjajú odlišne (divergentná evolúcia), u domácich zvierat dochádza ku konvergencii, teda k podobnosti medzi druhmi kvôli výberu zo strany človeka.“

Prečo sa zvieratá začínajú podobať?

Možno sa teraz pýtaš, k akému záveru výskumníci dospeli. Zistili, že domestikácia nielen zvýšila rozmanitosť tvarov lebky u mačiek a psov, ale tiež spôsobila, že sa niektoré plemená oboch druhov začali navzájom podobať, najmä v prípade plochých alebo predĺžených tvárí.

Výskum ukázal, že ľudský výber, či už úmyselný alebo neúmyselný, viedol ku konvergencii morfologických znakov medzi týmito evolučne vzdialenými druhmi. A dôvod? Ľudia pri výbere plemien často preferujú črty, ktoré im pripomínajú bábätká, napr. veľké oči, ploché tváre, guľaté hlavy. Ide o tzv. sociálne spúšťače, ktoré v nás vyvolávajú potrebu starať sa.

„Napriek tomu, že psy a mačky majú rozdielne evolučné korene (oddelené asi 50 miliónmi rokov), niektoré domáce plemená, napríklad perzské mačky a mopslíci – majú podobný tvar lebky.“

Výber podľa vzhľadu môže zvieratám škodiť

Treba ale záverov uviesť, že tento proces často vedie k zdravotným problémom u zvierat, pretože niektoré šľachtené znaky (napríklad plochá tvár) súvisia s dýchacími ťažkosťami, neurologickými poruchami a inými ochoreniami.

Komentáre