Zoznamovacie aplikácie ti môžu zničiť šancu na lásku. Nová štúdia odhaľuje nepríjemnú pravdu
Online zoznamovanie mení nielen naše vzťahy, ale aj hladiny hormónov v tele. Pozri sa, ako môže zoznamka ovplyvniť tvoje zdravie, náladu a dokonca aj libido.
V dnešnej dobe si ľudia našli úplne iný spôsob stretávania a zoznamovania sa, ako to bolo pred pár rokmi. Náhodné stretnutia v kaviarňach či na párty vystriedali online zoznamky a rôzne sociálne siete či aplikácie. Tento spôsob zoznamovania so sebou priniesol rôzne zmeny nielen v spoločenskom živote. Možno ťa to prekvapí, ale online zoznamovanie má vplyv aj na biologické procesy v našom tele.
Ako zoznamky vplývajú na naše telo?
Online zoznamovanie prostredníctvom sociálnych sietí či zoznamiek môže byť zábavné. No ak sa skutočne snažíme nájsť si partnera a dlhodobo sa nám to nedarí, môže to byť frustrujúce.
Touto témou sa zaoberal výskum spoločnosti eHarmony a Imperial College of Business. V tomto výskume boli sledované reakcie nášho tela na používanie zoznamovacích aplikácií. Pri testoch sa sledoval priamy vplyv takéhoto zoznamovania na hladinu našich hormónov, konkrétne kortizolu, dopamínu a testosterónu.
V tejto súvislosti sa často spomína termín „efekt zoznamovacej aplikácie“. Tento termín hovorí o jave, kedy sa naše hormóny správajú, akoby sme zažívali chronickú stresovú poruchu alebo návykové správanie.
Tento jav funguje na princípe nesprávneho ovplyvnenia nášho mozgu, kedy pri zhode alebo pozitívnej reakcii na zoznamke mozog vykazuje pocit odmeňovania. Častým opakovaním tohto javu dochádza k neurochemickej závislosti.
Ako dochádza k neurochemickej závislosti na zoznamkách?
Táto závislosť sa vyvíja častým opakovaním a má tri fázy. Prvá fáza je fáza očakávania. Ide o moment, keď otvoríš zoznamovaciu aplikáciu a zažívaš nával dopamínu, ktorý je hormónom šťastia.
Ďalšia fáza je fáza vnímania, keď si nájdeš oznámenie a zažiješ ďalší nával dopamínu, čím sa ešte viac zvyšuje normálna hladina dopamínu. Treťou fázou je doručenie odmeny. Práve v tejto fáze dochádza k ešte intenzívnejšiemu návalu dopamínu, čo môžeš na svojom tele aj sám zaznamenať. Začneš sa usmievať, cítiť sa šťastnejší. V dôsledku takéhoto návalu mávame potrebu túto činnosť robiť opakovane.
Zoznamka má podobný vplyv ako hazardné hry
Práve opakujúci sa systém vyplavovania dopamínu pri zoznamovaní sa online má na naše telo rovnaký vplyv ako hazardné hry. Pri hraní hazardných hier aj pri používaní zoznamky nedokážeme predpokladať, kedy „vyhráme“.
Návykové správanie pri dlhšom používaní takýchto aplikácií sa prejavuje zmenami nálad, podráždením, dokonca až úzkosťou.
Okrem toho sa čoraz častejšie hovorí o tom, že zoznamky v ľuďoch prehlbujú pocit osamelosti a nedostatočnosti. Neustále porovnávanie sa s ideálnymi profilmi, odmietnutia a krátkodobé vzťahy vedú mnohých k strate sebavedomia a citovej vyčerpanosti.
Vplyv na testosterón a kortizol
Okrem dopamínu majú zoznamovacie aplikácie vplyv aj na hormóny testosterón a kortizol. Tieto hormóny sú úzko spojené s libidom, stresovou reakciou a celkovým endokrinným zdravím, čiže funkciou štítnej žľazy.
Avšak aj keď si možno myslíš, že to môže mať pozitívny vplyv na tieto hormóny, je to naopak. Kortizol je stresový hormón, ktorý pri dlhodobo zvýšenej hladine môže negatívne ovplyvniť imunitu, náladu, spánok a tiež znížiť testosterón.
Chronický stres alebo nadmerná stimulácia, vyplývajúce z častého používania zoznamovacích aplikácií, môžu viesť k zníženiu libida, čiže sexuálnej túžby.
Z dlhodobého stresu a hormonálnej nerovnováhy vyplývajú aj problémy so štítnou žľazou. Narúša sa jej funkcia a dochádza k ďalším problémom, ktoré sú s jej nefunkčnosťou spojené.
Komentáre