10 archeologických objavov, ktoré vám dokážu, že svet stále ukrýva mnohé tajomstvá

obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk

Biele miesta na mape nemáme už dávno. Mapujeme okolitý vesmír, menej úspešne aj oceány, no stále nevieme všetko. Náš svet pred nami skrýva mnoho tajomstiev, a veľký počet z nich sme schopní zničiť skôr, ako ich odhalíme. Prinášame 11 situácii, keď našťastie tajomstvo vyšlo na povrch tak, aby sme sa o ňom mohli dozvedieť.

1

Kamenná hlava v Olmecs 1947

Foto: nationalgeographic.com

Olmekovia boli stará kultúra žijúca v Strednej Amerike v rokoch asi 1500 až 400 pred našim letopočtom. Ako pozostatky po nich, nám zostali obrovské kamenné hlavy vážiace 6 až 50 ton. Nikto netuší, ako ich vyrábali.

2

Starodávne ruiny škótskych usadlostí

Foto: nationalgeographic.com

Existujú asi od 15teho storočia pred našim letopočtom a používané boli do 17teho storočia nášho letopočtu. Stále sú viditeľne zachované a tvoria typickú črtu tohto kúta sveta.

3

Mexická podvodná jama

Foto: nationalgeographic.com

Tieto obrovské diery vznikajú prepadnutím sa stropu jaskyne, ktorá sa následne zatopila podzemnou vodou. Mayovia ich používali ako zdroje vody v mestách, ale aj ako obetné miesta. Vedci sa vďaka takýmto jaskyniam o Mayoch mnoho dozvedeli.

4

Zvláštne pozostatky na severe Nepálu

Foto: nationalgeographic.com

Pozostatky 27 osôb sa našli v umelo vytvorenej horskej jaskyni na severe Nepálu. Kosti sú poznačené rôznymi rezmi, a teda sa predpokladá, že šlo o rituálne usmrtenia. Kto však bol obeťou a obetujúcim, prečo sa tak stalo a vôbec všetky detaily nie sú známe.

5

Letecký pohľad na Leptis Magna v západnej Líbyi

Foto: nationalgeographic.com

Ide o jedno z najväčších rímskych miest, ktoré bolo vybudované za vlády Augusta a Tiberia. Ruiny sa zachovali po dnes, a archeológovia čas od času narazia na nové významné nálezisko.

6

Hrad v Palenque

Foto: nationalgeographic.com

Na severovýchode Mexika, v starovekom meste Palenque, sa nachádzala mayská veža, akú sa nepodarilo nájsť nikde inde. Mala štyri podlažia, a zrejme slúžila na určovanie zimného slnovratu, kedy tu dopadali slnečné lúče špecificky.

7

Vychádzková palica v hrobke kráľa Tuta

Foto: nationalgeographic.com

Táto palica má vyrezávané obrazy núbijských zajatcov. Podľa jednej teórie, ak faraón takúto palicu položil vyobrazeniami dole, bol to symbol poníženia zajatého národa.

 

8

Terakotová armáda

Foto: nationalgeographic.com

Imperátor Qin Shi Huang nie len že pompézne žil, ale aj umrel. Na jeho prianie mu totiž po smrti pridali do hrobky armádu skladajúcu sa z tisíciek sôch vojakov a jazdcov žiotnej veľkosti, ktorí h mali sprevádzať po smrti.

9

Megalolity v Stenness

Foto: nationalgeographic.com

Táto staroveká stavba sa nachádza taktiež v Škótsku a spája sa s ňou mnoho legiend. Najpopulárnejšou teóriou je, že zoskupenie skál slúžilo pre obetovanie. Tento názor ale zanecháva mnoho otázok.

10

Ötzi nájdený v Alpách v roku 1991

Foto: nationalgeographic.com

Štúdie preukázali, že Ötzi sa narodil okolo roku 3300 pred naším letopočtom. Po porovnávacích testoch DNA so 4000 účastníkmi z blízkeho okolia sa ukázalo, že 19 z nich sú jeho vzdialení príbuzní. Jedná sa o najstaršiu európsku múmiu. Pár faktov o Ötzim : Ľadovom mužovi, ktorý sa našiel zachovaný v Alpách

zdroj: brightside.me

Komentáre