Ako psy spoznávajú svet okolo seba? Vedci po prvý raz odhaľujú, čo všetko ich čuch skutočne vie

Pre psov znamenajú pachy viac než zrak. Vedci ich čuch po prvýkrát dokážu „čítať“ ako nikdy predtým. Takto spoznávajú svet cez svoj nos.

Zdroj: Vedelisteze.sk

Človek má päť hlavných zmyslov: zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Ak by sme sa však hocikoho opýtali, ktorý zmysel hrá kľúčovú úlohu pri spoznávaní sveta, väčšina z nás by odpovedala, že je to zrak. Mohli by sme si preto myslieť, že tento zmysel je rovnako dôležitý aj pre iné druhy zvierat, napríklad psy. Nie je to však celkom tak, upozorňuje Jacqueline Boyd z Nottingham Trent University pre server TheConversation.com.

Psy, samozrejme, tiež vnímajú svet aj zrakom, no jeden zmysel výrazne prevyšuje ostatné. Už asi tušíš, o ktorom zmysel hovoríme. Ide o čuch. Pachy sú pre psy tým, čím je pre ľudí zrak. Väčšinu okolitého sveta totiž primárne vnímajú nosom, no my stále nerozumieme tomu, ako si tieto pachy interpretujú. Nová štúdia nás však približuje k odpovedi na to, čo všetko psí nos v skutočnosti „vie“.

psy cuch smrad tieto vone nemaju radi_titulka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Psí čuch je neporovnateľne lepší než ten náš

Nie je žiadnym tajomstvom, že čuch psov je mnohonásobne lepší než ten náš. Priemerný pes má v nose okolo 150 až 300 miliónov čuchových buniek, zatiaľ čo človek ich má len približne 5 až 10 miliónov. A to ešte nehovoríme o čuchových receptoroch, ktorých má pes násobne viac. Kým človek disponuje asi 400 typmi čuchových receptorov, pes ich má vyše 1 000.

Vo všeobecnosti sa uvádza, že psí čuch je 10 000 až 100 000-krát citlivejší než ten ľudský, v závislosti od plemena. Okrem toho, časť mozgu psa určená na spracovanie pachov je v pomere k veľkosti mozgu až 40-krát väčšia než u človeka. Citlivosť psieho čuchu je skutočne mimoriadna, dokážu zachytiť jedinú molekulu spomedzi miliárd iných. Napríklad vedia identifikovať jednu kvapku krvi v bazéne olympijskej veľkosti.

Psy dokážu zachytiť aj mikroskopické množstvá pachov, napríklad 0,01 mikrolitra benzínu. Po tisícročia slúžili ľuďom ako spoločníci pri love, pri odhaľovaní drog, chorôb či pri ochrane ohrozených druhov.

Čo sa deje v psom mozgu, keď cítia pachy

Vedci skúmali, ako psí mozog reaguje na rôzne vône, konkrétne, ktoré oblasti mozgu sú aktívne pri vnímaní pachov a ako tieto reakcie súvisia s emóciami a pamäťou. Cieľom bolo zistiť, ako psy pachy interpretujú, nielen že ich dokážu zachytiť. Inými slovami, vedci sa snažili lepšie pochopiť čuchové vnímanie z pohľadu psa, teda čo pri vôni skutočne prežíva.

Na zodpovedanie tejto otázky vyvinuli novú, lacnú a neinvazívnu metódu s názvom AI speckle pattern analysis. Táto technológia im umožnila sledovať aktivitu troch kľúčových oblastí mozgu zapojených do čuchového vnímania: amygdaly (zodpovednej za emócie), čuchovej cibuľky (spracovanie pachov) a hipokampu (pamäť).

pes na prechadzke spoznava svet_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Použili optický senzor pozostávajúci z vysoko kvalitnej digitálnej kamery pripojenej k počítaču a zeleného laseru, schopného preniknúť cez srsť aj lebku psa. Štyria pokusní psi boli počas meraní uvoľnení a mali zakryté oči. Boli vystavení štyrom rôznym pachom: alkohol, marihuana, mentol a cesnak – tieto vône boli vybrané preto, že u psov vyvolávajú podobné čuchové reakcie.

Laserové svetlo sa odrážalo z cieľových oblastí mozgu a kamera zaznamenávala jemné rušivé vzory, tzv. „speckle“ vzory, ktoré vznikli ako odozva mozgového tkaniva na daný podnet. Každá vôňa bola testovaná štyrikrát, pričom každé meranie trvalo päť sekúnd.

Umelá inteligencia následne analyzovala rozdiely v zaznamenaných vzoroch a vytvorila model reakcie jednotlivých oblastí mozgu na konkrétne pachy. Táto metóda výskumníkom poskytla cenný náhľad na to, ako pes spracúva vôňu nielen po fyzickej stránke, ale aj v súvislosti s emóciami a pamäťou.

Výsledky štúdie ukázali, že pri rozlišovaní pachov zohráva kľúčovú úlohu amygdala, čo naznačuje, že čuchové vnímanie psov má aj silný emocionálny rozmer. Psy teda pravdepodobne nielen rozpoznávajú vône, ale aj prežívajú emocionálnu reakciu na to, čo cítia.

Tento objav podporuje myšlienku, že pachy môžu byť pre psa spojené so spomienkami alebo konkrétnymi zážitkami, podobne ako u ľudí. Napríklad zápach veterinárnej ambulancie si môže pes ľahko spojiť s nepríjemným zážitkom alebo strachom.

Komentáre