Sex môžeš milovať, ale aj sa ho báť. Toto sú varovné signály, že trpíš sexuálnou úzkosťou
Sexuálna úzkosť trápi viac ľudí, než si myslíš. Spôsobuje strach z výkonu, stres z vlastného tela, vyhýbanie sa sexu aj problémy vo vzťahoch.
Sexualita je našou súčasťou od narodenia. Je súčasťou našej identity a základným faktorom vzniku ďalších generácií. Okrem výrazného vplyvu na naše telo sa dotýka aj našej psychiky, sebaobrazu a schopnosti nadväzovať blízke vzťahy. Aj napriek tomu, že je naša spoločnosť čoraz otvorenejšia témam sexuality, sexuálna úzkosť je stále rozšíreným javom.
Trpíš sexuálnou úzkosťou?
Sexuálna úzkosť je stresový stav psychiky, ktorý sa prejavuje napätím, obavami alebo stresom v súvislosti so sexuálnymi aktivitami. Aj keď je dnešná spoločnosť otvorenejšia riešeniu takýchto situácií ako kedykoľvek predtým, sexuálnou úzkosťou aj tak trpí mnoho ľudí. Tento nepríjemný psychický stav postihuje ľudí bez rozdielu veku, pohlavia či sexuálnych skúseností.
Možno aj preto, že sa o nej hovorí pomenej a s menšou vážnosťou, si mnohí ani neuvedomujú, že ňou trpia, alebo si to nechcú priznať. Dôležité je povedať, že s týmto psychickým stavom sa dá prirodzene pracovať.
Ako zistím, že trpím sexuálnou úzkosťou?
Rôzne úzkosti ovplyvňujú množstvo aktivít v našom živote. Úzkosť, strach či nepokoj zo sexuálneho výkonu však môžu spôsobiť problémy s prežívaním intimity a narušiť spojenie s partnerom. Portál health.com uvádza, že je normálne prežívať stres v súvislosti so sexom, pokiaľ negatívne pocity neovplyvňujú tvoj vzťah k nemu alebo k partnerovi.
Ak hovoríme, že trpíš úzkosťou, ide o jav, ktorý pretrváva dlhší čas a vo väčšine prípadov vedie k vyhýbaniu sa aktivitám, ktoré ju vyvolávajú. Úzkosť sa môže objaviť pred, počas, ale aj po zažití stresujúcej aktivity alebo situácie.
Pri sexuálnej úzkosti sa najčastejšie stretávame s obavami z nedostatočného výkonu či neuspokojenia partnera, stresom z reakcie druhého pohlavia na tvoj telesný vzhľad alebo vnútorným tlakom dosiahnuť „dokonalý sex“.
Tieto negatívne myšlienky môžu vytvárať začarovaný kruh, ktorý ovplyvňuje tvoje prežívanie potešenia zo sexu. Okrem psychických prejavov sa môžu vyskytnúť aj fyzické, búšenie srdca, závraty, dýchavičnosť, potenie, problémy s erekciou alebo bolestivý sex.
Ako odstrániť sexuálnu úzkosť?
S každou úzkosťou sa dá pracovať. Prvým krokom je uvedomenie si problému a potreba jeho riešenia.
Komunikácia
Jeden z najdôležitejších krokov v ľudských vzťahoch je komunikácia. Dôverný rozhovor a úprimnosť sú faktory, ktoré môžu pomôcť pracovať s úzkosťou, ale aj zlepšiť vzťah a sexuálny život. Rozhovor s partnerom o negatívnych pocitoch či túžbach posilňuje dôveru, odbúrava stres a pomáha uvoľniť sa.
Pracuj na sebaprijatí
Ak nemáš rada svoje telo a rozprávaš či rozmýšľaš o ňom negatívne, nikto nezmení tvoj pohľad. Sebaláska je jeden z najsilnejších nástrojov proti úzkosti. Zameraj sa na vďačnosť a pochopenie toho, čo všetko tvoje telo dokáže. Pri sexe sa snaž precítiť daný moment a sústreď sa na potreby a želania svojho partnera – tak potlačíš negatívne myšlienky o svojom tele.
Použi relaxačné techniky
Pri úzkostných stavoch ti môžu pomôcť relaxačné techniky. Patrí sem hlboké dýchanie, svalová relaxácia, ale aj joga alebo iné formy fyzickej aktivity. Ak ťa úzkosť zastihne počas sexuálnych aktivít, zameraj sa na vedomé dýchanie alebo sústredenie sa na zmysly.
Komentáre