Je ti stále zima, hoci je v miestnosti teplo? Môže za tým byť viac než len studený vzduch. Telo ti týmto vysiela varovanie
Za neustálym pocitom chladu môže byť podváha, dehydratácia, málo železa či spomalený metabolizmus v dôsledku problémov so štítnou žľazou.
Poznáš ten pocit, keď ostatní v rovnakej miestnosti sedia v tričkách a tebe je zima aj v mikine? Ak sa ti to stáva často, možno si kladieš otázku, prečo sa to deje. Neustály pocit chladu nie je len o nekomforte. Tvoje telo ti možno dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Prečo sa ti to deje a čo to môže znamenať, sa dozvieš nižšie.
Prečo je ti neustále zima?
Ak ti je zima aj v teplých dňoch, alebo keď je v miestnosti teplo, asi trpíš neznášanlivosťou chladu. To znamená, že tvoje telo je oproti telám ostatných ľudí citlivejšie na nízke teploty, teda v tomto prípade na chlad. V dôsledku tejto precitlivenosti môžeš byť aj častejšie prechladnutý. Tento jav však môže signalizovať aj niečo vážnejšie, napríklad začínajúce ochorenie v tvojom tele.
Nízka telesná hmotnosť
Ľudia s nízkym percentom telesného tuku, napríklad pri podváhe či pri poruchách príjmu potravy, nemajú dostatočnú izoláciu proti chladu v podobe tukovej vrstvy. Tuk funguje ako prirodzený izolant, ktorý pomáha udržiavať teplo v tele. Ak ti táto izolačná vrstva chýba, teplo z tela rýchlejšie uniká do okolia, a preto ti je neustále zima. Mimochodom, vedel si, že ľudský tuk bol v minulosti komoditou, s ktorou sa vo veľkom obchodovalo? Vráťme sa ale späť k téme.
To isté sa deje aj vtedy, keď držíš rôzne diéty alebo málo ješ, pretože prijímaš málo kalórií. Tvoje telo nemá dostatok energie, ktorú vytvára zo živín. Absencia tejto energie spôsobuje, že telo nedokáže efektívne udržiavať teplotu. V takom prípade ti môže byť zima aj v teplom prostredí, telo si totiž šetrí energiu na základné životné funkcie.
Dehydratácia
Ak sa nedokážeš zohriať, aj keď prijímaš dostatok potravy, mal by si sa zamyslieť nad tým, či piješ dosť vody. Voda hrá dôležitú úlohu v procese termoregulácie, čo znamená, že pomáha regulovať teplotu v tvojom tele. Portál health.com uvádza, že ak máš dostatočnú hladinu vody v tele, voda zachytáva vytvorené teplo a podľa potreby ho uvoľňuje, čím udržiava telesnú teplotu v norme.
Ak teda piješ málo vody, teplo sa nemá kde zadržiavať a uniká z tela. Nedostatok tekutín však spôsobuje aj iné problémy, ako len precitlivenosť na chlad. Medzi najčastejšie patria tmavo sfarbený moč, závraty, sucho v ústach, suché pery, únava a ďalšie.
Problémy so štítnou žľazou
Hypotyreóza je stav, pri ktorom štítna žľaza produkuje nízke hladiny svojich hormónov. Tento problém spomaľuje celkový metabolizmus v tele, čo vedie k nižšej tvorbe telesného tepla.
Medzi ďalšie príznaky hypotyreózy patrí priberanie na váhe, suchá pokožka, únava či depresívne nálady. Ak máš podozrenie, že máš problémy so štítnou žľazou, je potrebné kontaktovať odborníka, ktorý ti nastaví vhodnú liečbu.
Nedostatok železa
Jednou z najčastejších príčin precitlivenosti na chlad je nedostatok železa. Železo v tele zohráva kľúčovú úlohu pri prenose kyslíka a tvorbe tepla. Keď ho máš málo, tvoje telo nie je dostatočne okysličené a zároveň sa znižuje aj jeho schopnosť udržať teplotu.
Nízky obsah železa môže tiež spomaliť činnosť štítnej žľazy, čo ešte viac prispieva k pocitu chladu. Ďalšími príznakmi nedostatku železa sú lámanie nechtov, ťažkosti so sústredením, bledá pokožka či dýchavičnosť.
V takom prípade by si mal do jedálnička zaradiť potraviny bohaté na železo, napríklad cícer, kuracie mäso, fazuľu, šošovicu, hrach, ryby, celozrnný chlieb a podobne. Zároveň siahni po potravinách s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý pomáha telu lepšie vstrebávať železo z potravy.
Komentáre