Zahmlievajú sa ti okuliare? Stačí jednoduchý trik a máš po probléme! Toto musíš poznať!

Trápia ťa zahmlené okuliare? Ukážeme ti jednoduché triky, ktoré vytvárajú na sklách ochranný film a bránia tvorbe vlhkosti.

okuliare
Zdroj: Vedelisteze.sk

Každý človek s problémom so zrakom, ktorý preferuje nosenie okuliarov pred šošovkami, určite pozná problém so zahmlievaním skiel. Tento problém nastáva najmä pri prechode z chladného do teplého prostredia. Nie je to však príjemné pre nikoho z nás, keďže na chvíľu stratíme možnosť vidieť svet jasne. Našťastie existuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa tohto nepríjemného javu zbaviť. Poďme sa pozrieť, ako na to!

Prečo sa okuliare zahmlievajú?

Aj keď zahmlievanie môže pôsobiť ako nepochopiteľný dej, stojí za ním jednoduchá fyzika. Zahmlievanie vzniká v dôsledku teplotného rozdielu medzi studeným vonkajším prostredím a teplým, vlhkým vzduchom, ktorý vydychujeme. Teplý vzduch sa na chladných sklách kondenzuje a vytvára vrstvu drobných kvapôčok, hmlu. Preto sa ti okuliare zahmlievajú napríklad vtedy, keď vojdeš z chladného exteriéru do vyhriateho interiéru domu alebo bytu.

Tipy, ako predísť zahmlievaniu okuliarov

Aj keď je zahmlievanie nepríjemný jav, dá sa mu pomerne jednoducho predísť. Poďme sa nižšie na tento problém pozrieť zblýska.

Špeciálne spreje a utierky

V obchodoch sa môžeš stretnúť so špeciálnymi sprejmi alebo utierkami na okuliare, ktoré zabraňujú zahmlievaniu skiel. Tieto prípravky majú dlhodobejší a stabilnejší účinok ako niektoré domáce tipy, o ktorých si tiež povieme.

Produkty vytvárajú na sklách tenký ochranný film, ktorý zabraňuje kondenzácii vlhkosti. Pri ich výbere je však dobré pozrieť sa na zloženie a vybrať si produkty s prírodnými zložkami. Prírodné produkty sú šetrnejšie k tvojmu zraku aj k životnému prostrediu.

Mydlová voda

Jedným z najjednoduchších tipov, ako sa zbaviť zahmlievania, je použiť mydlovú vodu. Portál prasadnetralaya.com uvádza, že okuliare stačí umyť v mydlovej vode a potom jemne utrieť prebytočnú vodu. Mydlo zanechá na sklách tenkú ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu a zabraňuje tvorbe hmly. Nakoniec okuliare dôkladne osušíš mikrovláknovou utierkou určenou na okuliare, aby si ich nepoškriabal.

čistenie okuliarov
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pena na holenie

Podobne ako mydlo funguje aj pena na holenie. Vytvára na sklách ochranný film, ktorý odpudzuje vodu. Na okuliare nanes tenkú vrstvu peny na holenie (najlepšie bez parfumácie) na vnútornú stranu skiel. Nechaj ju krátko pôsobiť a potom opláchni teplou vodou. Nakoniec sklá osušíš mikrovláknovou utierkou. Táto metóda je obľúbená najmä medzi športovcami, ktorí nosia okuliare pod prilbou alebo maskou.

Glycerín

Glycerín dokáže priťahovať a viazať vlhkosť zo vzduchu. Ak ho nanesieš na sklenené povrchy, vytvorí jemný film, ktorý znižuje tvorbu kondenzácie. Funguje tak, že rozptyľuje mikroskopické kvapôčky vody do rovnomernej vrstvy, ktorá nespôsobuje viditeľné zahmlenie.

Pri použití glycerínu na okuliare je dôležité zmiešať ho s vodou v pomere 1:3. Roztok nanes na handričku a jemne ním pretri sklá. Roztok nechaj zaschnúť a potom okuliare jemne vyčisti. Glycerín nájdeš v lekárňach alebo obchodoch s kozmetickými surovinami.

Uprav si okuliare

Aj to, že ti okuliare nesprávne sedia, môže prispievať k ich zahmlievaniu. Ak tvoje okuliare majú podložky na nos, môžeš si ich mierne prispôsobiť tak, aby sklá sedeli o niečo ďalej od tvojej tváre. Keď okuliare sedia príliš blízko, vydychovaný vzduch nemá kam unikať a smeruje priamo na sklá. Tento jav si môžeš všimnúť najmä pri pití horúcich nápojov alebo nosení rúšok.

Komentáre