Vedci objavili farbu, ktorú tvoje oči nikdy predtým nevideli. Takto vyzerá!
Vedci z UC Berkeley vytvorili novú farbu, ktorú ľudské oko nikdy predtým nevidelo. Pomocou laserovej technológie Oz stimulovali čapíky v oku a objavili sýtu modrozelenú farbu s názvom olo.
Jedným z najdôležitejších ľudských zmyslov je schopnosť vidieť. Naše oči sú komplexný orgán, ktorý dokáže rozlíšiť približne 1 milión rôznych farebných odtieňov. Farby vieme vnímať vďaka trojici špecializovaných čapíkov v sietnici, pričom každý typ reaguje na inú časť svetelného spektra – modrú (S čapíky), zelenú (M čapíky) a červenú (L čapíky).
Funguje to, že keď svetlo dopadne na oko, rôzne vlnové dĺžky svetla aktivujú tieto čapíky v rôznej miere a mozog následne spracuje ich kombinované signály do výslednej farby, ktorú vidíme. A hoci naše oči dokážu rozoznať približne milión farieb, v digitálnom svete je to ešte zložitejšie. Napríklad bežné displeje smartfónov ponúkajú až viac než 16 miliónov farebných kombinácií, aj keď ľudské oko nevníma všetky rozdiely medzi nimi.
Ľudské oči dokážu rozpoznať aj ďalšie farby, ale…
Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley však nedávno ukázali, že existuje ešte ďalšia možnosť rozšírenia nášho farebného vnímania. Vo svojom experimente skúmali otázku, ako by vyzeralo videnie, keby sa podarilo izolovane stimulovať iba M čapíky v oku, ktoré prirodzene nemajú vlastnú, samostatnú vlnovú dĺžku svetla.
Aby na túto otázku odpovedali, museli najskôr zmapovať presné rozloženie čapíkov na sietnici každého dobrovoľníka. Laicky povedané, vedci vytvorili akúsi detailnú „mapu“ oka, kde presne sa nachádzajú bunky vnímajúce modrú, zelenú a červenú farbu. Následne pomocou mimoriadne presného zeleného lasera aktivovali bunky v oku podľa potreby.
Keď cielene stimulovali hlavne bunky citlivé na zelenú (M čapíky), oko si túto nezvyčajnú stimuláciu preložilo ako úplne novú farbu, ktorú človek nikdy predtým prirodzene nevidel.
Túto technológiu vedci pomenovali Oz, čím odkazovali na známy román Čarodejník z krajiny Oz, kde museli návštevníci nosiť zelené okuliare, aby videli svet inak. Oz využíva mikrodávky laserového svetla na precíznu stimuláciu až 1000 fotoreceptorov naraz, čím umožňuje vytvárať nielen nové farby, ale aj pohybujúce sa obrazy priamo na sietnici.
Nová farba Olo
Výsledná farba, ktorú tím objavil, dostala meno Olo. Dobrovoľníci, ktorí ju videli, opísali farbu ako veľmi sýtu modrozelenú, odlišnú od všetkých bežných monochromatických farieb. Jeden z vedcov, profesor Austin Roorda, tento zážitok komentoval slovami:
„Keď som porovnal olo s inými monochromatickými svetlami, naozaj som mal ten ‚wow‘ moment.“
Experiment teda ukázal, že ľudské oko a mozog sú schopné spracovať aj také podnety, ktoré sa v prírode prirodzene nevyskytujú.
Scientists trick the eye into seeing new color ‘olo’https://t.co/Emef7e67U2 #bwfcasi pic.twitter.com/KVExgXuRt7
— Burroughs Wellcome Fund (@BWFUND) April 23, 2025
Okrem vedeckej senzácie má projekt Oz aj praktický význam. Vedci veria, že táto technológia otvorí nové možnosti v liečbe očných ochorení, napríklad simuláciou straty čapíkov pri chorobách sietnice, alebo v budúcnosti dokonca umožní ľuďom s farbosleposťou vnímať širšiu škálu farieb. V dlhodobom horizonte môže tiež pomôcť odpovedať na základné otázky o tom, ako náš mozog spracúva nové vizuálne informácie a či dokáže plne využiť aj také vnemové zážitky, ktoré nikdy predtým neexistovali.
Komentáre