Je pravda, že sa na prípravu margarínu a ďalších náhrad masla používa aj ropa? Toto by si mal vedieť
Už si to asi počul, že margaríny ako RAMA či Perla obsahujú ropu. Je tomu ale skutočne tak?
Nátierky na chlieb, ako sú rôzne náhrady tradičného masla, napríklad margarín či značky ako RAMA, Perla, Veto a ďalšie, konzumujeme prakticky každý deň. Možno si už počul tvrdenie, že na výrobu týchto potravín sa používa ropa. Je to ale pravda? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.
Margarín a ropa?
Najprv si povedzme, z čoho sa margarín vlastne vyrába. V skutočnosti ide o zmes rastlinných olejov (napríklad slnečnicový, repkový, palmový), vody, trochu mlieka alebo srvátky, soli, pár emulgátorov, prírodného farbiva (často beta-karotén) a vitamínov A a D, približuje to aj server Science Based Medicine. Nenájdeš tam žiadnu ropu, benzín ani nič podobné. Je to jednoducho mýtus.
Aj známe značky ako RAMA či Perla to majú čierne na bielom, stačí si prečítať zloženie na obale a uvidíš sám. Margaríny sa vyrábajú z rovnakých olejov, aké možno používaš aj doma na varenie. Len ich upravia tak, aby boli pekne natierateľné a vydržali dlhšie v chladničke.
Čo sú to transmastné kyseliny a prečo boli problém?
Dnešné margaríny už navyše obsahujú minimum alebo žiadne transmastné kyseliny (známe tiež ako trans tuky), ktoré boli v minulosti problémom. Ide o špeciálny druh nenasýtených mastných kyselín, ktoré vznikajú najmä pri priemyselnom spracovaní rastlinných olejov, konkrétne pri čiastočnej hydrogenácii. Tieto kyseliny majú negatívny vplyv na zdravie, oveľa horší ako nasýtené tuky z masla či masti. Zvyšujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, znižujú „dobrý“ HDL cholesterol, zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení a sú spájané aj s cukrovkou 2. typu.
Preto sa od 90. rokov trans tuky začali masívne obmedzovať a dnes už väčšina kvalitných margarínov žiadne transmastné kyseliny neobsahuje. V EÚ sú dokonca od roku 2021 zákonne obmedzené. Potraviny môžu obsahovať maximálne 2 gramy trans tukov na 100 gramov tuku.
Kde vznikol tento mýtus?
Možno sa teraz pýtaš, kde sa vlastne vzal ten nápad, že margarín obsahuje ropu. Pôvod má v angličtine, kde sa slovo „oil“ používa tak na jedlý olej, ako aj na ropu. Keď sa v nejakom anglickom článku spomenulo, že margarín je z „refined oils“, niekto to preložil ako „rafinovaná ropa“ namiesto „rafinované oleje“. A bum, internet mal nový hoax, ktorý si žije vlastným životom dodnes.
Aby toho nebolo málo, objavili sa aj také perly ako „margarín je len o jednu molekulu od plastu“ alebo „má rovnaké zloženie ako farba na steny“, upozorňuje portál Fullfact.org. To sú ale úplné nezmysly. Áno, margarín obsahuje uhľovodíky, ako každá tuková látka. Ale to neznamená, že si natieraš igelitku na chlieb. To je asi ako povedať, že voda je len dve molekuly od kyseliny sírovej, technicky to sedí, ale prakticky je to úplný nezmysel.
Robili niekedy margarín z uhlia? Hej, ale čítaj ďalej
Aby sme boli ale fér, raz sa naozaj pokúsili vyrobiť margarín z niečoho podobného rope. Počas druhej svetovej vojny v Nemecku vymysleli spôsob, ako vyrobiť tuk z uhlia. Chýbali im suroviny, tak chemici skúšali všeličo. Výsledok? Margarín z parafínu (čo je ropný produkt), ktorý oxidovali na jedlé mastné kyseliny. A vraj to chutilo celkom dobre!
Lenže výroba bola šialene neefektívna, na kilo margarínu bolo treba asi 60 kíl uhlia. Tak to po vojne rýchlo nechali tak. Možno aj táto historická pikoška prispela k tomu, že sa začalo hovoriť o rope v margaríne. Ale tie margaríny, čo si kupuješ dnes v obchode? S ropou nemajú absolútne nič spoločné.
Komentáre