Uši si si pravdepodobne čistil od ušného mazu celý čas zle. Expert poukazuje na bežnú praktiku, ktorá môže narobiť problémy
Myslíš si, že si čistíš uši správne? Bežná praktika s vatovou tyčinkou môže spôsobiť upchatie ucha, hučanie či dokonca poškodenie bubienka.
Určite sa ti to už stalo, vytiahol si slúchadlo z ucha a mal si na ňom ušný maz. Nie je to nič príjemné, najmä keď si bol v spoločnosti a zrazu sa na teba otočili všetky oči.
Čo je to ušný maz?
Ušný maz je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá čistí a chráni ucho pred prachom, baktériami a infekciami. Skladá sa z rôznych organických zlúčenín, ktoré produkujú mazové a cerumenózne žľazy v ušnom kanáliku. Medzi hlavné zložky patria nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom, rôzne druhy alkoholov, prírodný olej nazývaný skvalén a cholesterol. Okrem týchto chemických látok obsahuje aj odumreté kožné bunky, prach, nečistoty a cudzie látky, ktoré sa do ucha dostanú z prostredia alebo kozmetiky.
Ako sme už písali vyššie, jeho cieľom je chrániť ucho. Vyrába sa v ušnom kanáliku, čo je v podstate slepá ulička kože, ktorá na rozdiel od pokožky inde na tele, nemá možnosť zbavovať sa odumretých buniek prirodzeným mechanickým obrusovaním. Ušný maz je riešením tohto problému.
Je potrebné ušný maz manuálne odstraňovať?
Ušný maz zohráva dôležitú úlohu vo fungovaní ucha a vo väčšine prípadov ho netreba odstraňovať. Možno by ťa to ani nenapadlo, ale naše uši majú samočistiacu schopnosť. Ak fungujú správne, nevyžadujú žiadnu pomoc pri udržiavaní čistoty.
Pravdepodobne ale nebudeš súhlasiť s tým, že by sme si ich nemali pravidelne čistiť. Veď keď do ucha vložíš vatovú tyčinku, vytiahneš množstvo mazu, ktorý sa zachytí na vate. Stavíme sa, že to robíš aj ty. Práve toto správanie je však nesprávne, vysvetľuje odborník pre server theconversation.com.
Prečo by si nemal používať vatové tyčinky
Možno sa teraz pýtaš, prečo je to problém. Ako sme spomínali, ucho má schopnosť samočistenia. U niektorých ľudí sa však tento mechanizmus môže narušiť a maz sa po ceste z ucha von zasekne. Môže to byť spôsobené rôznymi faktormi vrátane tvaru ucha. Veľmi často však problém spôsobujú práve vatové tyčinky.
Dôvodom je, že keď tyčinku strčíš do ucha, síce časť mazu vytiahneš, no zároveň ho ešte viac zatlačíš dnu. Keďže ucho neustále produkuje maz, blokáda sa postupne zväčšuje a môže tam zostať celé roky alebo dokonca desaťročia.
V extrémnych prípadoch môže nahromadený maz spôsobiť stratu sluchu, bolesť, hučanie v ušiach (tinnitus) alebo dokonca prasknutie bubienka.
Len pre zaujímavosť, mazová zátka môže ovplyvniť pohyb bubienka alebo úplne upchať ušný kanál, čím sťaží prechod zvuku. Toto sa vyskytuje až u 35 % ľudí nad 65 rokov a môže spôsobiť miernu stratu sluchu, ktorá sa po odstránení mazu zvyčajne upraví.
Ako si správne vyčistiť uši od ušného mazu
V prvom rade treba povedať, že hoci môže ušný maz pôsobiť nechutne, patrí medzi prirodzené ochranné mechanizmy tela spolu s hlienom, slzami a potom.
„Mnohé pokusy o čistenie uší v skutočnosti narúšajú ich samočistiaci cyklus.“
Odborník vysvetľuje, že lekársky zákrok je potrebný len vtedy, keď pociťuješ problémy ako bolesť, podráždenie či infekciu. V niektorých prípadoch je ušný maz spájaný aj s tinnitom, teda bzučaním alebo pískaním v ušiach bez zjavnej príčiny.
Ak sa predsa len rozhodneš čistiť si uši doma, správny postup spočíva v tom, že do ucha nič nevkladáš a necháš ho prirodzene sa čistiť. Nepoužívaj vatové tyčinky, špáradlá, sponky ani iné predmety. Namiesto toho použi kvapky na zmäkčenie mazu. Môžeš si kúpiť voľnopredajné ušné kvapky alebo použiť niekoľko kvapiek vlažného olivového či mandľového oleja. Kvapky aplikuj v ľahu, nechaj pôsobiť 5–10 minút a potom si ucho jemne očisti handričkou zvonka (len okolie vstupu).
Dôležité je tiež vedieť, že ušný maz sa postupne zmäkčí a vytlačí von prirodzeným pohybom čeľuste, napríklad pri žuvaní. Nečakaj ale výsledok hneď, môže to trvať niekoľko dní.
Komentáre