Je pravda, že smartfóny priťahujú blesky, alebo ide o mýtus? 99 % ľudí žije celý čas v omyle
Myslíš si, že mobil alebo jeho signál priťahuje blesky? Pravda je úplne inde.
V súvislosti so smartfónmi mnoho používateľov verí veľkému počtu mýtov. Jedným z nich napríklad je, že by si smartfón mal nabíjať z 0 % na 100 %, lebo batéria má pamäťový efekt. Nie je tomu tak. Tento mýtus pochádza zo začiatku tohto storočia, kedy telefóny bežne používali batérie typu nikel-kadmiových (NiCd). Tu skutočne platilo, že ak si batériu nabíjal napríklad len na 50 %, tak postupne strácala kapacitu. V súčasnosti ale smartfóny používajú lítium-iónové alebo lítium-polymérové batérie, ktoré tento problém nemajú. Práve naopak, výrobcovia odporúčajú, aby si batériu nabíjal častejšie a nevybíjal ju úplne, resp. ju nenabíjal stále na maximálnu úroveň.
Alebo používatelia veria mýtu, že zatváraním aplikácií šetria batériu telefónu. Skutočnosť je ale presne opačná. Dnešné telefóny vedia sofistikovane riadiť výkon zariadenia a aplikácia, ak ju opustíš, sa dostane do špeciálneho režimu spánku, takzvaného Doze. V tomto režime je pripravená na spustenie a prakticky nespotrebúva žiadne zdroje zariadenia. Naopak, ak by si ju úplne vypol a potom znova zapol, vyžaduje to oveľa viac energie než keď zostáva v tomto režime.
Prejdime ale teraz k ďalšiemu populárnemu mýtu, ktorý súvisí s tým, že by si smartfón nemal používať počas búrky. V ideálnom prípade by si ho mal vypnúť. Dôvodom má byť, že smartfóny a signál z nich údajne priťahujú blesky. Je ale tomu skutočne tak?
„Mobil láka blesk“, je to tak?
Táto informácia sa dostala do hláv ľudí na prelome tisícročí a pretrváva v našich predstavách dodnes. Pravdepodobným zdrojom bol vedecký článok v British Medical Journal z roku 1998, kde sa omylom uvádzalo, že podľa austrálskeho štandardu AS/NZS 1768:2003 sa odporúča nepoužívať mobil počas búrky. V skutočnosti ide o presný opak, štandard odporúča používať mobil namiesto pevnej linky, ktorá je pri údere blesku oveľa nebezpečnejšia.
Ľudia si jednoducho začali myslieť, že ak blesk hľadá kov alebo vodu, tak aj mobil (obsahujúci kov a využívajúci signál) zvýši šancu na zásah, no to je skreslené. Túto myšlienku v minulosti podporilo aj množstvo mediálnych správ. Keď niekto prežil úder blesku počas telefonovania alebo sa mu mobil poškodil, médiá to prepojili priamo so zariadením, čo len tento naratív posilnilo.
Priťahuje teda mobil blesky? Nie…
Aby sme ťa dlho nenapínali, nie je to pravda. Blesk priťahujú najmä vysoké a osamotené objekty, ako sú stromy, stožiare alebo človek stojaci uprostred poľa. Hľadá si najkratšiu cestu do zeme, preto si vyberá to, čo trčí najvyššie a vedie elektrinu.
Mobilný telefón však nie je dostatočne veľký ani výrazný, aby blesk priťahoval. Je to len malý predmet, ktorý navyše nevysiela žiadnu silu, ktorá by blesk zaujímala. To znamená, že blesk netrafí človeka preto, že má v ruke mobil, ale preto, že je na nesprávnom mieste počas búrky.
Možno sa teraz pýtaš, a čo mobilný signál? Je to logická otázka. Krátka odpoveď je, že mobilný signál blesk nepriťahuje, pretože je príliš slabý a šíri sa úplne iným spôsobom, než aký blesk „vníma“. Blesk vzniká ako výboj medzi oblakom a zemou, keď sa nahromadí dostatok elektrického náboja. Mobil vysiela len slabé rádiové vlny, ktoré nemajú žiadnu silu na to, aby ovplyvnili atmosféru alebo smer blesku. Takže aj keď máš pri sebe mobil a si práve v hovore, blesk ťa nezasiahne kvôli signálu, ale kvôli tomu, že si napríklad na otvorenom priestranstve a si najvyšší bod v okolí.
Komentáre