Celý život si si zrejme umýval zuby nesprávne. Expert upozorňuje na chybu, ktorú robí väčšina ľudí každý deň
Myslíš si, že po umytí zubov je správne vypláchnuť si ústa vodou? Práve tým môžeš oslabiť účinok fluoridu a zvýšiť riziko zubného kazu.
Umývanie zubov je rutinnou činnosťou. Pravdepodobne vieš, že by si zubnou kefkou nemal príliš tlačiť na zuby. Pri silnom tlaku môžeš mechanicky narušiť alebo opotrebovať zubnú sklovinu, teda ochrannú vrstvu zubu. Okrem toho prílišné tlačenie dráždi a poškodzuje ďasná, čo môže viesť k ich ústupu. Výsledkom je obnaženie zubných krčkov, čo zvyšuje citlivosť zubov a riziko zápalov.
Tieto pravidlá dobré pozná a dodržiava väčšina z nás. Jedno pravidlo však pravdepodobne nedodržiavaš, a možno si o ňom ani nepočul. Väčšina ľudí si po tom, ako si umyje zuby, vypláchne ústa a to či už čistou vodou, alebo ústnou vodou. Asi to robíš aj ty v domnienke, že je to tak správne. Nuž, budeme ťa musieť vyviesť z omylu, pretože týmto spôsobom robíš veľkú chybu. Možno sa teraz pýtaš prečo? Na tému upozornil server theconversation.com.
Prečo by si si nemal vyplachovať ústa po tom, ako si umyješ zuby
Ak si vypláchneš ústa hneď po čistení, zmyješ zvyšky zubnej pasty, ktoré obsahujú fluorid. Ide o látku, ktorá má za úlohu chrániť zuby pred kazom. Fluorid posilňuje zubnú sklovinu, spomaľuje jej rozpad a zabraňuje vzniku zubného kazu. Aby však mohol pôsobiť čo najefektívnejšie, musí na zuboch zostať čo najdlhšie. Aj odborníci z britskej NHS varujú:
„Neoplachujte si ústa po čistení, znížite tým účinok fluoridu.“
Možno si povieš, že tvoja ústna voda obsahuje fluorid, takže to nevadí. Aj tak by si si ňou však nemal vyplachovať ústa hneď po čistení zubov. Hoci ústna voda môže obsahovať fluorid, zmyje koncentrovaný fluorid z pasty, ktorý zostal na zuboch. Odborníci preto odporúčajú používať ústnu vodu inokedy, napríklad po jedle, a nie ihneď po umytí zubov.
Mimochodom, ak by si si chcel vybrať ideálnu zubnú pastu, tak experti radia, aby si si vybral pastu s obsahom 1350–1500 ppmF (častíc fluoridu na milión). Tieto údaje nájdeš na zadnej strane tuby.
Nepodceňuj ani tieto rady
Ďalším dôležitým bodom je samotná technika čistenia. Nie je to len o tom „odrátavať si dve minúty“. Dôležité je vedieť, že zubný povlak, teda zmes baktérií, zvyškov jedla a ich kyslých produktov, sa začne správať agresívne až po určitom čase, niekedy až po 12 hodinách. Preto je dôležité čistiť si zuby aspoň dvakrát denne, najmä večer, keď je v ústach menej slín, ktoré by zuby chránili.
Zubný povlak je ťažko viditeľný, ale v lekárňach či drogériách si môžeš kúpiť špeciálne tabletky, ktoré ho zafarbia a ukážu, ktoré miesta si zanedbal.
Ešte jedna vec, ktorú možno podceňuješ, je cukor. Nie je to len o tom, koľko ho zješ, ale aj ako často. Každý „cukrový zásah“ spúšťa v ústach kyselinový útok na tvoje zuby. A hoci sliny a fluorid pomáhajú obnovovať zubnú sklovinu, ak útočíš priveľmi často, zuby to jednoducho nestíhajú.
Komentáre