Dokáže pes rozpoznať, či je človek zlý alebo dobrý na prvý pohľad? Veda má konečne odpoveď a budeš z nej prekvapený

Vedci testovali, či si psy dokážu vytvoriť názor na človeka na základe jeho správania k iným.

Pes_pohlad
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak máš dobrý „nos“, dokážeš z komunikácie a pohybov človeka vyčítať, aký je. Dokážu to ale aj zvieratá? Štúdie už ukázali, že kognitívne vyspelé a spoločenské živočíšne druhy, ako napríklad šimpanzy, si dokážu vytvárať reputáciu ľudí buď cez priamu interakciu, alebo pozorovaním tretích strán.

Mnohí túto schopnosť pripisujú aj psom a veria, že pes „cíti“, kto je dobrý a kto zlý človek. Práve tejto otázke sa venovali vedci z Kyoto University.

Väčšina ľudí verí, že ak má pes blízko k človeku, ide o dobrého človeka. Naopak, ak sa pes bojí človeka, často si o ňom vytvárame negatívny názor, v domnienke, že jeho charakter nie je v poriadku. Ale je to naozaj tak? Dokážu psy posudzovať ľudí podľa toho, ako sa správajú k iným?

„Mnohí ľudia veria, že psy dokážu vycítiť, aký je človek, a podľa ich reakcie na daného človeka usudzujú, či je dôveryhodný alebo nie.“

Myslíš si, že pes dokáže rozpoznať zlého človeka?

Vedci sa preto rozhodli zistiť, či si psy dokážu vytvoriť „reputáciu“ človeka. Teda, či si zapamätajú, kto sa k iným správal dobre a kto nie, a podľa toho sa neskôr rozhodnú, ku komu budú priateľskejšie a komu sa budú vyhýbať.

pes steka_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Predchádzajúci výskum vo Wolf Science Center v Rakúsku ukázal, že vlci a psy žijúce vo svorkách si nevytvárajú názor na ľudí, a to ani po priamej, ani po nepriamej skúsenosti. Vedci sa domnievali, že tieto výsledky mohli byť spôsobené tým, že skúmané zvieratá nemali dostatok skúseností s ľuďmi. Preto sa rozhodli otestovať domáce psy, ktoré sú na ľudí zvyknuté.

Do výskumu zapojili 40 domácich psov. Najskôr im ukázali situáciu, v ktorej iný pes interagoval s dvoma rôznymi ľuďmi. Jeden z nich bol štedrý a psovi dal jedlo. Ten druhý bol ľahostajný a sebecký, jedlo psovi odmietol dať. Domáce psy tieto situácie pozorne sledovali.

Následne vedci pustili psy priamo k obom osobám, aby zistili, ku komu pôjdu ako prvému a ako sa budú správať. Pravdepodobne by si predpokladal, že psy pôjdu ku človeku, ktorý bol priateľský a štedrý. Lenže realita bola iná. Psy neprejavili žiadnu jednoznačnú preferenciu. Niektoré išli k milému človeku, iné k tomu sebeckému. Väčšina psov sa správala úplne náhodne.

„Je zrejmé, že vytváranie reputácie môže byť zložitejší proces, než sa pôvodne predpokladalo, dokonca aj pre psy, ktoré s ľuďmi úzko spolupracujú,“ uviedla hlavná výskumníčka Hoi-Lam Jim.

Vedci z toho vyvodili, že psy si zrejme nedokážu vytvoriť názor na človeka len na základe toho, ako sa správal k niekomu inému.

Takže čo z toho vyplýva pre teba? Aj keď si možno myslíš, že tvoj pes má šiesty zmysel na zlých a dobrých ľudí, vedecké dôkazy zatiaľ chýbajú.

Komentáre