Elektrikár prehovoril o najčastejších chybách v domácnostiach. Kvôli predlžovačke môžeš prísť o celý byt alebo dom!

Elektrikár varuje pred bežnými chybami pri používaní predlžovačky, ktoré môžu viesť k požiaru alebo zničeniu spotrebičov.

predlžovačka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Určite to poznáš. V mnohých izbách domácnosti, ale aj v kanceláriách, nemáme zásuvky presne tam, kde by sa nám to hodilo. V takom prípade väčšina z nás radšej siahne po predlžovacom kábli, ako by sme mali meniť rozloženie celej miestnosti a nebodaj upravovať rozvody elektriny. Aj keď tento lacný a šikovný vynález používame dosť často, len málo z nás vie, že aj on má svoje obmedzenia.

Na tento problém upozornil elektrikár na portáli thespruce.com. Vysvetľuje, že chyby, ktoré často robíme, môžu viesť k poškodeniu zariadení, ale aj k samotnému požiaru.

Chyby pri používaní predlžovacieho kábla

Správnym používaním predlžovacieho kábla zabezpečíme konzistentné napájanie a ochránime svoje bezpečie. Naopak, pri nesprávnom používaní môžeme poškodiť ističe, pripojené zariadenie alebo samotný predlžovací kábel. V tom horšom prípade sa predlžovací kábel prehreje, roztopí izoláciu a spôsobí požiar.

Preťaženie kapacity

Málokoho by to napadlo, ale každý predlžovací kábel má svoju maximálnu kapacitu, ktorá sa udáva vo wattoch alebo ampéroch. Často sa stáva, že ľudia si túto hodnotu neskontrolujú a pripoja na predlžovací kábel mnoho zariadení. Viacero zariadení odoberá veľa energie a kábel sa môže preťažiť. Takéto preťaženie následne vedie k prehrievaniu kábla, čo môže spôsobiť skrat alebo požiar.

kable predlzovacka
Zdroj: Vedelisteze.sk

To isté sa môže stať aj vtedy, keď na tento predlžovací kábel pripojíš niečo, čo má veľký odber energie. Napríklad elektrickú rúru, ktorú by si inak nemal nikdy pripájať ku sieti cez kábel, ale len priamo. Predsa len si treba uvedomiť, že predlžovací kábel nie je zásuvka a má určité obmedzenia.

Používanie poškodených predlžovacích káblov

Mnoho ľudí používa aj opotrebované či poškodené káble, pretože stále fungujú. Ignorovanie takto poškodených káblov môže viesť k nebezpečenstvu. Jednak ťa môže kopnúť elektrina, ale tiež to môže potenciálne viesť k požiaru. Ak si kábel dlho nepoužíval, je treba zistiť, či nie je poškodený.

Ak nevidíš žiadne viditeľné poškodenia, zapoj ho. Následne skontroluj, či kábel nepáchne a nie je horúci. Taktiež aj čierne alebo hnedé škvrny v blízkosti zásuvky signalizujú jeho poškodenie.

Spojenie viacerých predlžovacích káblov

Najmä na Vianoce, keď každý zdobí svoje domácnosti, sa stáva, že ľudia zapoja viacero predlžovacích káblov k sebe. Takto vytvorený dlhší kábel ti síce môže pomôcť pri zapájaní svetielok, ale môže to mať katastrofické následky.

Keď zapojíš jeden predlžovací kábel do druhého, dochádza k násobeniu odporu, poklesu napätia a hlavne k preťaženiu. Ak potrebuješ viac zásuviek, použi dlhší predlžovací kábel s viacerými zásuvkami.

Používanie interiérových predlžovacích káblov v exteriéri

S už spomínanými sviatkami sa spája aj vonkajšie osvetlenie. V predvianočnom zhone si často neuvedomíme, že sme pri vonkajšom zdobení domu použili interiérový predlžovací kábel.

Predlžovacie káble určené do interiéru nemajú ochranu pred poveternostnými podmienkami. Ak tento kábel použiješ na balkóne alebo v záhrade, riskuješ skrat alebo úraz. Na vonkajšie použitie sú určené vodotesné, pogumované predlžovacie káble.

predlzovacka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Prekrytie predlžovacieho kábla

Aj keď predlžovací kábel nie je práve najestetickejší doplnok do domácnosti, je dôležité, aby nebol prekrytý kobercom či nábytkom. Prekrytie tohto zdroja znemožňuje jeho chladenie, a tak dochádza k prehrievaniu.

Navyše, ak na neho stúpiš alebo ho tlačí nábytok, dochádza k deformovaniu a poškodeniu izolácie. Preto je vhodné predlžovací kábel umiestniť na miesto, kde bude položený voľne v priestore.

Komentáre