Expert prezradil, prečo môže byť studená sprcha počas horúceho dňa zlý nápad. Toto si takmer nikto neuvedomuje
Studená sprcha počas horúceho dňa môže telu viac uškodiť než pomôcť. Expert prezradil, aká teplota vody je najvhodnejšia, ak sa chceš efektívne schladiť.
O rôznych benefitoch studenej sprchy si už pravdepodobne počul. Ľudia, ktorí si tento zvyk osvojili, neskôr pozorovali zlepšenie nálady, zníženie stresu, viac energie a úľavu od bolesti pri reumatizme. Mohlo by sa zdať, že studená sprcha prináša len výhody bez rizika. Je to ale naozaj tak? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.
Expert pre server TheConversation.com upozorňuje, že počas leta môže studená sprcha narobiť viac škody než úžitku. Určite si už zažil ten pocit, keď si bol prehriaty zo slnka a chcel si sa rýchlo schladiť. V takom prípade sa studená sprcha javí ako ideálne riešenie. No nie je to celkom pravda.
Ako sa prirodzene chladí ľudské telo?
Naše telo sa totiž chladí viacerými mechanizmami a to hlavne sálaním tepla, potením a zvýšením prietoku krvi ku koži. Len pre zaujímavosť, až približne 60 % telesného tepla stratíme sálaním, teda vyžarovaním infračerveného žiarenia do okolia. Ďalších 22 % tepla stratíme potením, ktoré sa stáva hlavným ochladzovacím mechanizmom najmä vtedy, keď je okolitá teplota vyššia ako teplota tela.
Aby sa telo efektívne ochladzovalo, cievy pri koži sa rozširujú, aby sa krv dostala bližšie k povrchu, kde sa môže teplo uvoľniť. Ideálna teplota nášho jadra je okolo 37 °C. Pri tejto teplote fungujú vnútorné procesy optimálne. Keď sa však vnútorná teplota zvýši na 39–40 °C a zostane tak dlhší čas, môže dôjsť k poškodeniu orgánov. Preto mozog prostredníctvom nervových signálov aktivuje mechanizmy ochladzovania, ako je práve rozširovanie ciev alebo zvýšenie potenia.
Čo robí studená sprcha s tvojim telom?
Problémom však je, že studená sprcha tieto mechanizmy narúša. Namiesto toho, aby telo pomohla ochladiť, vyvolá opačný efekt. Studená voda spôsobuje zúženie ciev pri koži, čím sa zníži prietok krvi na povrch a teplo zostáva pri vnútorných orgánoch. Telo si „myslí“, že je v chlade a musí si teplo udržať. Výsledkom je, že sa vnútorná teplota neznižuje, ale môže sa paradoxne udržiavať alebo dokonca zvyšovať.
Voda s teplotou okolo 15 °C môže navyše vyvolať takzvanú reakciu studeného šoku. Tá spôsobí náhle zúženie ciev, prudké zvýšenie krvného tlaku a preťaženie srdca. Tento efekt môže byť nebezpečný najmä pre ľudí s ochoreniami srdca, ako je napríklad ischemická choroba. Môže viesť k nepravidelnému srdcovému rytmu, ba dokonca k zlyhaniu srdca, najmä ak sa prechádza z extrémneho tepla rovno do studenej vody. Dobrou správou je, že takéto prípady sú veľmi zriedkavé.
Ani horúca sprcha nie je riešením
Možno si povieš, že riešením by mohla byť horúca voda. Ani to však nie je dobrý nápad. Horúca voda ešte viac zvyšuje teplotu tela, čím zhoršuje prehriatie, čo je počas horúcich dní vyslovene nevhodné.
Aká je ideálna teplota vody, ak sa chceme schladiť?
Ak sa teda pýtaš, aká teplota je ideálna, odpoveď je vlažná voda, niekde medzi 26 a 27 °C. Takáto sprcha je najefektívnejšia, pretože podporuje prirodzené ochladzovanie bez rizika teplotného šoku. Ak chceš použiť chladnejšiu vodu, odporúča sa znižovať teplotu postupne alebo najprv namočiť len končatiny.
A ešte jedna vec, studená voda nie je veľmi účinná ani z hľadiska hygieny. Horšie odstraňuje pot, maz a baktérie z pokožky, a zároveň spôsobuje stiahnutie pórov, čo môže zhoršiť pleť a viesť k tvorbe akné.
Komentáre