Je pravda, že po 19. hodine by si už nemal nič jesť, ak nechceš pribrať?

Zákaz jesť po 19. hodine ako univerzálne pravidlo nemá oporu vo vedeckých dôkazoch.

priberanie brucho jedlo po 7 hodine
Zdroj: Vedelisteze.sk

Trápi nás to všetkých a dokonca aj mužov, hoci si to mnohí nepriznajú, obezita. Ide o celosvetový problém, ktorý je čoraz väčší.

Možno si už počul vetu, že by si večer nemal jesť, najčastejšie sa spomína 19:00, inak budeš priberať. Mnoho ľudí totiž verí tomu, že telo, čím viac sa blížime k spánku, pracuje menej efektívne a to, čo skonzumujeme, sa jednoducho premení na tuk. Je ale na tomto niečo pravda, alebo ide o mýtus? Poďme sa nižšie pozrieť na túto tému.

Čo rozhoduje o priberaní

Najprv si ale povedzme, prečo vlastne priberáme. Odborníci sa zhodujú, že to, či priberieme alebo nie, závisí hlavne od celkového množstva kalórií, ktoré prijmeme. Inými slovami, nie čas dňa, ale čo a koľko toho zjete, rozhoduje o prírastku na váhe.

Mnoho ľudí si napríklad myslí, že mozog počas spánku nefunguje. Nie je to pravda, skvelým príkladom je snívanie. Podobne funguje aj naše telo. Metabolizmus človeka pracuje nepretržite aj počas spánku, a to aj napriek tomu, že výdaj energie sa znižuje. Telo ale aj tak neustále spaľuje kalórie, keďže musí poháňať orgány, vysvetľuje server University of Arkansas for Medical Sciences.

Čo to teda znamená? Kalórie skonzumované večer sa teda samy osebe „nelepia“ viac než kalórie cez deň. Človek vo všeobecnosti priberá vtedy, keď prijíma viac kalórií, ako minie a je jedno, či je to ráno alebo večer.

Tento všeobecný princíp potvrdzuje aj americké Národné informačné centrum pre kontrolu hmotnosti.

„Nezáleží na tom, v akú dennú hodinu jete. Rozhodujúce je, čo a koľko zjete a koľko fyzickej aktivity počas celého dňa vykonáte, pretože práve to určuje, či priberiete, schudnete alebo si udržíte svoju hmotnosť.“, uvádza.

Kde vznikol mýtus, že jedlo skonzumované večer prispieva viac k priberaniu?

Možno sa teraz pýtaš, prečo panuje táto predstava, že keď konzumujeme potraviny bližšie k večeru, viac sa „lepia“ na naše bruchá. Dôvodom sú hlavne stravovacie návyky a výber jedál. Večer, po celom dni, máme často viac času a doma nás láka chladnička či skrinka so sladkosťami.

Častokrát večer nekonzumujeme potraviny preto, že sme hladní, ale preto, že si doprajeme nejakú maškrtu k televízoru. Typickým príkladom je človek, ktorý si po večeri otvorí balík čipsov či zmrzlinu k televízii a bezmyšlienkovite ho vyje celý, pretože sa nesústredí na signály svojho tela.

Čo to ale znamená pre teba?

Pokojne si teda môžeš dať neskorú večeru či desiatu a to aj večer, ak máš pocit hladu. Nepriberieš z toho viac ako v inú časť dňa.

Na druhej strane treba povedať, že niektoré potraviny môžu zhoršiť kvalitu spánku. Odborníci napríklad radia dopriať si posledné väčšie jedlo dňa približne 2–3 hodiny pred spaním. Ideálne je, aby si na večer konzumoval potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné, ako sú napríklad kúsok ovocia, jogurt alebo hrsť orechov.

Komentáre