Môže bežná batéria po záruke explodovať alebo spôsobiť dokonca požiar? Toto by si mal o batériách vedieť
Aj bežná batéria, ktorú máš doma už roky, môže byť časovanou bombou. Pozri sa, čo sa deje s batériou po záruke, aké riziká hrozia a prečo by si ich nemal skladovať donekonečna.
Pravdepodobne aj ty máš doma a nie jednu, ale hneď niekoľko batérií. Tie ti možno ležia v zásuvke stola či v skrini a to aj niekoľko mesiacov, prípadne dlhšie. Rozmýšľal si nad tým, ako dlho môžeš bežné batérie skladovať a čo sa stane po tom, ako im skončí záruka? Môže takáto batéria spôsobiť požiar? Odpoveď ťa určite prekvapí. Poďme sa na ňu ale nižšie pozrieť.
Najčastejšie ide o jednorazové alkalické batérie typu AA alebo AAA. Hoci sú považované za bezpečné, aj ony môžu po čase predstavovať riziko, a to najmä vtedy, ak ich skladuješ nesprávne alebo sú už po záruke. Áno, aj batérie majú záruku. Poďme sa ale postupne pozrieť na to, čo sa s nimi deje od momentu, ako opustia továreň.
Čo sa deje s batériou v priebehu času?
Od momentu výroby batéria postupne stráca svoju kapacitu, a to aj v situácii, keď ju nepoužívaš. Tento jav sa nazýva samovybíjanie, resp. degradácia batérie. Vo vnútri batérie dochádza k pomalej degradácii chemických látok, vysychá elektrolyt a vytvárajú sa plyny ako vodík. Výrobcovia preto uvádzajú dátum minimálnej trvanlivosti, zvyčajne 7 až 10 rokov. Po tejto dobe sa zvyšuje riziko, že batéria zlyhá, stratí schopnosť dodávať energiu alebo sa fyzicky poškodí. Nahromadený plyn môže dokonca spôsobiť prasknutie obalu a únik elektrolytu, teda hydroxidu draselného.
V alkalických batériách prebiehajú elektrochemické reakcie medzi zinkom a oxidom manganičitým. Časom, najmä po vybití alebo dlhom skladovaní, nastávajú viaceré zmeny. Vytvára sa plyn, ktorý zvyšuje vnútorný tlak, elektrolyt vysychá, čo znižuje efektivitu prenosu iónov, a vnútorné časti korodujú, čo môže viesť k prasknutiu obalu batérie. Ak sa batéria prederaví, elektrolyt vytečie a zareaguje s vlhkosťou a CO₂ zo vzduchu. Výsledkom sú biele kryštalické usadeniny, ktoré sú silne žieravé. Určite ich pretonechytaj, môžu ti poraniť pokožku či oči pri kontakte.
Môže batéria spôsobiť požiar?
Možno sa teraz pýtaš, či hrozí riziko požiaru, keď zapatrošíš nejakú z týchto batérií. Dobrou správou je, že pri bežných alkalických batériách je riziko požiaru veľmi nízke. Na rozdiel od lítiových batérií, ktoré nájdeš v smartfónoch či notebookoch, alkalické články neobsahujú horľavý elektrolyt. Neznamená to ale, že by si batérie po záruke mal používať, práve naopak. V ideálnom prípade by si ich mal recyklovať. Najväčším rizikom je ich vytečenie a poškodenie elektroniky. Ak však dôjde k skratovaniu, napríklad pri kontakte s kovovým predmetom, alebo ak by si sa ich pokúsil nabiť, môže nastať prehrievanie a v extrémnych prípadoch aj explózia.
Pozor ale na batériu v smartfóne
Ako sme ale už spomínali, problém môže nastať v prípade batérií, ktoré nájdeš v smartfóne. Lítiovo-iónové batérie, ktoré sa nachádzajú v smartfónoch a inej elektronike, sú citlivejšie a potenciálne nebezpečnejšie. Ak sú staré alebo poškodené, môžu sa prehriať, vznietiť alebo dokonca explodovať. Aj keď ide o iný typ batérie, ich prípad len potvrdzuje, že každú použitú batériu by si mal brať vážne.
Komentáre