Môže pes naozaj žiarliť? Tu je rozdiel medzi psou a ľudskou žiarlivosťou
Aj psy môžu prejavovať správanie podobné žiarlivosti. Na rozdiel od ľudí ide skôr o inštinktívnu reakciu, hoci na prvý pohľad to tak nemusí pôsobiť.
Žiarlivosť u psov je oveľa bežnejšia, než si väčšina majiteľov myslí. Aj keď si žiarlivosť najčastejšie spájame s ľuďmi, skúsenosti mnohých majiteľov psov dokazujú, že aj psy pociťujú emócie veľmi podobné tejto. Psy sú známe tým, že sa dokážu intenzívne viazať na svojich ľudí aj po emocionálnej stránke. Ich reakcie na stratu alebo zmenu pozornosti zo strany človeka svedčia o tom, že aj psy môžu „žiarlivosť“ zažívať. Prečo to tak je a ako s tým pracovať?
Psy žiarlia
Niektorí odborníci tvrdia, že žiarlivosť je čisto ľudská emócia. Ak však máš domáceho miláčika, pravdepodobne si si všimol, ako reaguje, keď venuješ svoju pozornosť inému zvieraťu alebo človeku. Žiarlivosť u psov sa prejavuje najmä vtedy, keď pes vníma, že niekto iný dostáva viac pozornosti, lásky alebo starostlivosti než on.
Tieto pocity sa môžu prejaviť kňučaním, štekotom, vrčaním alebo vynucovaním si pozornosti. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj agresívnejšie správanie, napríklad ničenie predmetov alebo vkladanie sa medzi teba a druhú osobu či zviera.
Psia a ľudská žiarlivosť nie sú to isté
Hoci psy vykazujú správanie podobné žiarlivosti, ide o iný psychologický proces než u ľudí. Portál klix.ba uvádza, že žiarlivosť u ľudí je komplexný pocit vyvolaný neistotou, strachom alebo obavou zo straty pozornosti, lásky či spoločenského postavenia.
To znamená, že u ľudí je žiarlivosť spojená so zložitými kognitívnymi procesmi, ako je porovnávanie sa s inými alebo uvedomovanie si potenciálnej straty emocionálneho spojenia. U psov ide skôr o inštinktívnu reakciu, cítiace bytosti síce nepremýšľajú ako ľudia, no ich správanie môže byť vyvolané pocitom ohrozenia alebo potrebou ochraňovať si svoj „zdroj“ pozornosti.
Mnoho odborníkov sa zhoduje, že psy môžu prejavovať tzv. primárnu žiarlivosť, ktorá sa objavuje bez zložitého premýšľania, jednoducho ako odpoveď na vnímanú nespravodlivosť.
Ako pracovať so žiarlivosťou u psa?
Ak pes prejavuje známky žiarlivosti, je dôležité ho upokojiť a dať mu najavo, že o svoju pozíciu neprichádza. Aj keď sa venuješ inému človeku, dieťaťu alebo zvieraťu, nezabudni sa svojmu psovi prihovoriť, pohladkať ho alebo mu venovať krátku chvíľu navyše. Tým predídeš pocitu vylúčenia.
Je tiež dobré psa postupne a pozitívne zoznamovať s novými ľuďmi, zvieratami či zmenami v domácnosti, napríklad príchodom nového domáceho miláčika alebo bábätka. Spoločné aktivity, prechádzky alebo tréningy posilňujú puto a znižujú pocit osamelosti či konkurencie.
Ak však žiarlivé správanie prerastá do agresie alebo sa stáva čoraz častejším, odporúča sa kontaktovať skúseného kynológa alebo psieho trénera. Ten môže pomôcť nastaviť individuálny prístup, ktorý bude rešpektovať potreby psa aj domácnosti.
Aj keď žiarlivosť u psov nie je rovnaká ako u ľudí, je to prirodzený prejav ich emocionálneho prežívania. Ide najmä o reakciu na zmenu v ich prostredí alebo vzťahu s človekom. S vhodným prístupom sa dá takéto správanie usmerniť. Netreba ho potláčať úplne – často totiž vyjadruje strach zo straty, neistotu alebo jednoducho túžbu po láske a pozornosti, ktorú si každý živý tvor zaslúži.
Komentáre