Môžeš parkovať auto pred svojou garážou? Slováci o tomto ani netušia, ale za toto ti hrozí mastná pokuta
Aj keď parkovanie pred vlastnou garážou znie neškodne, v skutočnosti ťa môže vyjsť pomerne draho.
Vlastníctvo vodičského preukazu automaticky neznamená, že riadne poznáme dopravné pravidlá. Dôvodov, prečo je tomu tak, môže byť hneď viacero. Mohli napríklad pribudnúť nové dopravné značenia alebo sa medzičasom zmenili podmienky. Skvelým príkladom sú zvislé a vodorovné dopravné značenia. Ak máš vodičský preukaz dlhšie, tak určite máš zafixované, že zvislé dopravné značky sú nadriadené tým vodorovným. To ale už nejaký ten piatok neplatí. Zmena nastala vyhláškou Ministerstva vnútra SR č. 30/2020 Z. z. o dopravnom značení, ktorá upravila hierarchiu dopravných značiek. V skratke, zvislé a vodorovné značenie je si rovnocenné.
Prejdime ale teraz k ďalšej problematike, ktorou je parkovanie. Nedávno sme sa pozreli na to, či môžeš parkovať na mieste, ktoré je vyhradené pre rodičov s deťmi, hoci nemáš deti. Krátka odpoveď znie, hoci je to nemorálne, môžeš takto parkovať bez obáv o pokutu.
Môžeš parkovať pred svojou vlastnou garážou?
Možno máš aj ty garáž, alebo tvoj sused. V nej máš zaparkované auto, s ktorým vychádzaš len občas, a druhým autom parkuješ pred garážou. Pravdepodobne si hovoríš, že takéto parkovanie je v poriadku a nehrozí ti pokuta. Je tomu ale skutočne tak? Poďme sa nižšie pozrieť na túto problematiku.
Aj keď parkovanie pred vlastnou garážou znie neškodne, v skutočnosti ťa môže vyjsť pomerne draho. V blokovom konaní môžeš dostať pokutu kľudne aj 50 €. Možno sa teraz pýtaš, ako je to možné. Veď je to tvoja garáž a tvoje auto. Budeme ťa ale musieť vyviesť z omylu. Takýmto parkovaním porušuješ dopravné predpisy, a to aj v situácii, keď neblokuješ iné vozidlá. Túto problematiku upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.
Konkrétne túto problematiku rieši § 25 v bode u). Tento paragraf hovorí, že vodič nesmie zastaviť a stáť „na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.“
Ako môžeš čítať v legislatíve vyššie, nesmieš stáť na miestach, kde obmedzuješ riadnu plynulosť cestnej premávky, vrátane výjazdov či vjazdov do parkovacích miest.
Možno si teraz hovoríš, že takýmto parkovaním nikoho neobmedzuješ, keďže „blokuješ“ sám seba. A hoci máš pravdu, ani kontrolóri parkovania či mestskí policajti nemajú možnosť overiť, kto je vlastníkom vozidla a garáže. Podobne je to aj u regulárnych policajtov, ktorí síce vedia overiť vlastníctvo vozidla, ale nevedia overiť vlastníctvo garáže. Okrem toho, policajné zložky nemajú povinnosť overovať vlastníctvo nehnuteľnosti v takejto situácii.
„Ani mestský, ani štátny policajt nemá povinnosť zisťovať vlastnícke vzťahy garáže na mieste. Ak blokuješ vjazd, môže ti dať pokutu.“
Inými slovami, nezáleží na tom, že garáž patrí tebe. Ak vozidlom blokuješ vjazd alebo výjazd, polícii ide len o porušenie dopravných predpisov.
V prípade, ak vlastníš fyzicky pozemok, na ktorom stojíš, tak v tomto prípade sa môžeš ale odvolať, aby si sa vyhol pokute. Ak ale stojíš na verejnej komunikácii, pokute sa nevyhneš.
Komentáre