Myslíš si, že umelé sladidlá ti môžu pomôcť schudnúť? Vedci práve zistili, čo sukralóza robí tvojmu mozgu a je to desivé

Myslíš si, že keď si dáš light nápoj, tvoje telo ti poďakuje? Nový výskum ukazuje, že to môže byť presne naopak.

cukor
Zdroj: Vedelisteze.sk / Martin Borko

Umelé sladidlá sa stali súčasťou každodenného života mnohých ľudí. S cieľom vyhnúť sa cukru a tým pádom kalóriám, často siahame po alternatívach, aby sme nepriberali. Zdá sa ale, že nie vždy je to najlepšia voľba. Umelé sladidlá síce ponúkajú želanú sladkosť bez kalórií, no zároveň môžu klamať naše telo aj mozog. Jedným z najčastejšie používaných sladidiel je sukralóza, známa aj pod obchodným názvom Splenda.

Nový výskum vedcov z Keck School of Medicine of USC však naznačuje, že jej konzumácia môže mať znepokojujúce účinky, a to nielen na metabolizmus, ale aj priamo na mozgovú aktivitu. Vedci sa snažili zistiť, ako ovplyvňuje konzumácia sukralózy v porovnaní s bežným cukrom a vodou a aktivitu mozgu, hormóny hladu a celkové správanie súvisiace s apetítom. Inými slovami, je sukralóza naozaj vhodnou náhradou cukru pri regulácii telesnej hmotnosti a potláčaní chuti do jedla?

Aby na túto otázku odpovedali, uskutočnili randomizovanú krížovú štúdiu so 75 dospelými účastníkmi vo veku 18 až 35 rokov. Každý účastník absolvoval tri samostatné testovania, počas ktorých skonzumoval nápoj so sukralózou, nápoj s cukrom alebo čistú vodu a to v náhodnom poradí. Výskumníci pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI), krvných testov a hodnotení hladu sledovali, ako telo a mozog reagujú na rôzne sladidlá a ako sa tieto reakcie líšia medzi jednotlivcami.

Umelé sladidlá nie sú tak dobré, ako sa tvária

Zásadný rozdiel sa ukázal práve pri sukralóze. Hoci neobsahuje kalórie, zvýšila aktivitu v hypotalame, čo je oblasť mozgu, ktorá reguluje chuť do jedla a túžby. Tento efekt bol výraznejší u ľudí s nadváhou a obezitou. Na rozdiel od cukru, sukralóza nespôsobila nárast hormónov plnosti, ako sú inzulín a GLP-1. Práve tieto hormóny zvyčajne signalizujú mozgu, že telo prijalo energiu, a tým pomáhajú potlačiť hlad.

Zaujímavé je, že sukralóza zvyšovala pocit hladu, zatiaľ čo cukor mal opačný efekt. Po jeho konzumácii účastníci hlásili nižšiu hladinu hladu aj dve hodiny po vypití nápoja. Navyše, sukralóza zmenila aj komunikačné prepojenia medzi hypotalamom a inými časťami mozgu, vrátane oblastí zapojených do motivácie a rozhodovania.

Vedci poukazujú na tzv. metabolický nesúlad. Mozog očakáva prísun kalórií kvôli sladkej chuti, no tie neprichádzajú. Tento „klam“ môže dlhodobo meniť spôsob, akým mozog reaguje na sladké chute, a potenciálne zvyšovať túžbu po jedle či prejedanie. Dôležité je aj to, že ženy reagovali na sukralózu intenzívnejšie ako muži, čo naznačuje, že účinky sladidiel sa môžu líšiť podľa pohlavia.

Zatiaľ čo sukralóza bola kedysi považovaná za biologicky neškodnú, novšie štúdie ju spájajú so zmenami črevného mikrobiómu, poškodením DNA či zhoršenou toleranciou glukózy. Dva roky po tom, čo Svetová zdravotnícka organizácia vydala varovanie o možných metabolických a zápalových účinkoch, máme ďalší dôvod zamyslieť sa nad tým, či sa sladká chuť bez kalórií skutočne oplatí.

Komentáre