Používaš telefón na toalete? Vedci zistili, čo ti tým hrozí a prečo by si s tým mal hneď prestať
Vedci zistili, že používanie telefónu na toalete môže zásadne zvýšiť riziko hemoroidov. Problémom nie je samotný mobil, ale predĺžený čas sedenia, ktorý negatívne ovplyvňuje cievy v oblasti konečníka.
Naše telefóny nie sú len zariadenia, cez ktoré telefonujeme či píšeme správy. Ide o multifunkčné nástroje, pomocou ktorých pristupujeme k sociálnym sieťam, videám, e-mailovým účtom, bankovým aplikáciám a podobne.
Pravdou však je, že ich často používame aj na miestach, kde by sme nemali. Nehovoríme teraz o ich používaní počas prednášok v škole či v práci, ktorej by sme mali venovať pozornosť, ale na toalete.
Odhliadnuc od baktérií, je tu ešte jeden závažný problém, hemoroidy. Možno sa teraz pýtaš, čo má mobilný telefón spoločné s hemoroidmi. Vedz, že toho nie je málo. Ak nevieš, čo sú hemoroidy, ide o opuchnuté cievy v dolnej časti konečníka. Treba povedať, že ich má každý, no problém nastáva, keď sa zväčšia alebo krvácajú.
Samozrejme, samotné používanie telefónu hemoroidy nespôsobuje, problémom je, kde ho používame. Jeho používanie na toalete totiž často vedie k tomu, že na nej sedíme dlhšie, než by sme mali, čo predstavuje problém. Na túto tému upozornil server sciencealert.com.
Aj ty si berieš mobil na záchod? Mal by si s tým prestať
Používanie telefónu na toalete prispieva k vzniku hemoroidov najmä tým, že predlžuje čas sedenia, a tým pádom zvyšuje tlak na cievy v oblasti konečníka. Tento zvýšený tlak môže spôsobiť, že sa žily v tejto oblasti rozšíria a oslabia, čo vedie k ich opuchu a následnému vzniku hemoroidov. Okrem toho dlhé sedenie v tejto polohe môže spomaliť krvný obeh v panvovej oblasti a oslabiť podporné tkanivá okolo konečníka.
Čo sa týka samotného rizika, to rozhodne nie je zanedbateľné. Ľudia, ktorí používajú telefón na toalete, majú až o 46 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať hemoroidy v porovnaní s tými, ktorí to nerobia.
Pre zaujímavosť, podľa prieskumu prezentovaného na konferencii Digestive Diseases Week, ktorý zahŕňal 125 účastníkov, ktorí podstúpili kolonoskopiu, malo viac ako 40 % z nich hemoroidy a až 93 % uviedlo, že používajú telefón na toalete aspoň raz týždenne. Približne polovica z tejto skupiny čítala na toalete správy, asi 44 % bolo na sociálnych sieťach a približne 30 % posielalo e-maily alebo správy.
Ako sa definuje dlhé sedenie na toalete?
Možno sa teraz pýtaš, čo sa považuje za dlhé sedenie na toalete. Vo výskumoch a odporúčaniach lekárov sa za dlhé sedenie považuje čas presahujúci 10 minút. Vo všeobecnosti ale platí, že na toalete by si nemal tráviť viac ako 5 až 10 minút, ideálne do 3 minút.
Ak chceš predísť problémom, nechaj mobil mimo toalety a sústreď sa len na vyprázdnenie. Vedci záverom ale upozorňujú, že zatiaľ ide len o súvislosť, nie o priamy dôkaz, no ich odkaz je jasný, toaleta by mala zostať zónou bez telefónu.
Komentáre