Práčku má doma každý, no len málokto ju používa správne. Tieto tipy ti znížia účet za elektrinu

Práčka ti môže šetriť peniaze, ak vieš, ako ju správne používať. Pozri sa na tieto jednoduché triky, vďaka ktorým znížiš účet za elektrinu bez veľkých zmien.

pracka pranie program
Zdroj:Vedelisteze.sk

Elektrina je dnes jednou z hlavných položiek v domácich rozpočtoch. Mnohí z nás preto hľadáme rôzne spôsoby, ako by sme mohli znížiť svoje náklady práve za elektrinu. Nikto však nechce robiť drastické zmeny v životnom štýle, a preto sa snažíme zavádzať drobné úpravy, ktoré však dokážu ušetriť našu peňaženku. Málo ľudí však vie, že práve pranie bielizne je skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze za elektrinu.

Tieto jednoduché triky s práčkou ti znížia účet za elektrinu

Práčka patrí medzi najčastejšie používané spotrebiče v domácnosti a zároveň medzi tie, ktoré môžu pri nesprávnom používaní spotrebovať prekvapivo veľa energie. Ak sa ju však naučíš správne používať, dokážeš ušetriť desiatky eur.

Per na nižšej teplote

Ak si myslíš, že väčšina energie, ktorú práčka spotrebuje, ide na jej chod, si na omyle. Drvivá väčšina energie sa spotrebuje práve na ohrev vody potrebnej na pranie. To, na koľko stupňov sa voda ohreje, určuješ ty pomocou pracích programov. Ak perieš na vysokých teplotách, ako je 50 °C, 60 °C alebo 90 °C, práčka spotrebuje až dvojnásobok energie oproti praniu pri nižších teplotách.

pranie pracka teplota
Zdroj: Vedelisteze.sk

Aj keď nie všetko oblečenie možno prať pri nízkych teplotách, niektorým to naopak viac prospieva. Mnohé jemné materiály sa perú len pri nízkych teplotách, aby sa nezničili. Taktiež aj bežné denné oblečenie, ktoré nie je nijako výrazne znečistené, stačí prať pri nízkej teplote. Oblečenie ti tak vydrží dlhšie a zároveň ušetríš na energiách.

Nepreťažuj práčku

Aj keď sa môže zdať ako dobrý nápad dať do práčky čo najviac vecí, aby si ju spustil len raz, nie je to najlepšia voľba. Ak je práčka preťažená, oblečenie sa nevyperie správne a práčka spotrebuje viac energie. Ani veľmi malé množstvo bielizne nie je riešením. Pri praní malého množstva sa spotrebuje rovnaké množstvo energie ako pri správne naplnenom bubne. Keď nevieš, ako ju naplniť, existuje trik, ktorým zistíš, že si do práčky dal správne množstvo bielizne: ak je práčka správne naplnená, mal by si do hornej časti bubna vložiť celú dlaň.

veci ktore nepatria do pracky_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Dbaj na presné dávkovanie pracieho prostriedku

Nie vždy platí, že viac je lepšie. Viac pracieho prostriedku neznamená, že sa oblečenie vyperie lepšie. Nadmerné dávkovanie spôsobuje hromadenie zvyškov prostriedku v práčke. Keď v nej ostávajú nečistoty alebo zvyšky pracieho prostriedku, práčka automaticky aktivuje ďalší prací cyklus, aby ich odstránila.

pranie pracka praci prasok
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na ďalší cyklus sa však spotrebuje ďalšie množstvo vody aj elektriny, čo určite nie je výhodné. Preto je dôležité dbať na správne dávkovanie pracieho prostriedku podľa údajov uvedených na jeho obale.

Staraj sa o svoju práčku

Tak ako iné časti v domácnosti, aj práčka potrebuje tvoju pozornosť. Odstraňuje nečistoty z tvojej bielizne, a preto občas potrebuje očistiť aj svoje vlastné časti. Pravidelným čistením práčky predídeš plesniam, zápachom alebo iným nečistotám, ktoré by sa mohli preniesť na tvoje oblečenie.

Ideálne je vyčistiť zásobník na prací prostriedok aspoň raz týždenne a taktiež utrieť bubon octom. Okrem toho je dobré po každom praní nechať dvierka práčky otvorené, aby sa v nej nehromadila para.

Komentáre