Skutočne pomáha opaľovací krém v ochrane pred slnečným žiarením? Pozri sa, ako presne funguje
Opaľovacie krémy chránia pokožku pred škodlivými UV lúčmi, no nie každý vie, ako ich správne používať.
S príchodom teplých slnečných dní častejšie prichádza otázka ako chrániť svoju pokožku pred slnečným žiarením. Jedným z najčastejších spôsobov, ktorý odporúčajú aj dermatológovia je používanie krému s SPF (pozn. ide o opaľovací krém). No chráni SPF naozaj našu pokožku?
Čo je SPF krém (opaľovací krém)?
Jedným z účinných spôsobov ako chrániť svoju pokožku pred slnkom, je používanie krémov s SPF faktorom. SPF krém je krém, ktorý ma ochranný faktor proti slnku. Aj keď sú ultrafialové lúče pre nás neviditeľné, majú vplyv na našu pokožku.
V rámci UV spektra existujú dva typy lúčov, ktoré môžu poškodiť DNA v kožných bunkách a viesť dokonca k rakovine kože. Prvým typom sú UVB lúče, ktoré spôsobujú spálenie kože. Práve tieto lúče zohrávajú kľúčovú úlohu pri vzniku rakoviny kože.
Druhým typom sú UVA lúče, ktoré spôsobujú poškodenie pokožky. Toto poškodenie vedie k starnutiu pokožky a vráskam. K tomuto poškodeniu prispievajú aj najkratšie vlnové dĺžky tohto žiarenia.
Zatiaľ čo UVB lúče sú silnejšie najmä v lete, keď je silné slnko, UVA lúče pôsobia na našu pokožku počas celého roka. Preto je dôležité natierať svoju pokožku aj v zime, áno aj vtedy, keď je pod mrakom.
Hodnoty SPF krémov
SPF krémy majú rôzne hodnoty, ktoré značia to, ako dlho ťa tento krém dokáže chrániť pred slnečnými lúčmi. Napríklad, ak tvoja pokožka začne červenať na slnku už po 10 minútach, krém s SPF 30 vytvára na koži ochrannú vrstvu s 30-násobne dlhším časom. Čiže tvoja pokožka bude chránená pred slnečným žiarením až 300 minút, čiže 5 hodín. Treba ale podotknúť, že odborníci vo všeobecnosti odporúčajú nanášať opaľovací krém každé dve hodiny, a to aj v prípade, že máš vysoký SPF faktor. Tiež treba povedať, že na celé telo dospelého človeka je potrebné približne 30 ml opaľovacieho krému (asi ako plná dlaň), pričom väčšina ľudí si nanáša len polovicu až tretinu tejto dávky.
Portál skincancer.org uvádza, že SPF 30 umožňuje, prepúšťať okolo 3 percent UV žiarenia na tvoju pokožku, zatiaľ čo SPF 50 len niečo okolo 2 percent. Toto číslo je veľmi dôležité, pretože ovplyvňuje množstvo UVB lúčov, ktoré na telo dopadajú.
Slnečné žiarenie je najintenzívnejšie medzi 10:00 a 16:00.
Na denne nosenie počas chladnejších mesiacov kedy je slnko jemnejšie ti postačí SPF 30. Avšak v letných mesiacoch je pre tvoju pokožku najlepšie vyberať si taký SPF krém, ktorý má vysoké hodnoty a na etikete má uvedené slovo „širokospektrálny„. Tieto širokospektrálne krémy, obsahujú také zložky, ktoré chránia tvoju pokožku pre UVA aj UVB lúčmi slnečného žiarenia.
Typy SPF krémov
Pri výbere SPF krému sa môžeš stretnúť s dvoma typmi ochranných filtrov. Prvým typom je chemický filter, ktorý sa vstrebáva do pokožky. V pokožke absorbujú UV lúče a premieňa ich na teplo, ktoré sa z tela následne odvedie von.
Druhým typom je fyzikálny filter, ktorý ostáva na povrchu pokožky a UV lúče odráža alebo rozptyľuje. Tento typ fyzikálnych filtrov je známy svojimi hypoalergennými vlastnosťami preto je vhodný aj pre citlivú alebo detskú pokožku.
Mimochodom, používanie SPF neznamená, že sa neopáliš, ale znamená, že opálenie bude postupné a bezpečnejšie, bez rizika spálenia.
Komentáre