Sú mačky farboslepé? Pozri sa, ako vnímajú svet v porovnaní s ľuďmi

Vnímajú mačky svet naokolo nás v iných farbách?

macka oci_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Hovorí sa, že psy sú farboslepé. V skutočnosti ide však o mýtus. Pravdou ale je, že nevidia rovnako ako my, ľudia. Psy na rozdiel od ľudí vnímajú len variácie modrej, žltej a šedej. Nevidia teda červenú, zelenú ani žiadne variácie týchto farieb. Prejdime ale teraz k ďalšiemu bežnému domácemu maznáčikovi. Ku mačkám a ako oni vidia svet naokolo nás.

Vidia mačky farby?

Otázka znie, vidia mačky rovnako ako ľudia alebo nie? Respektíve, vidia farby?

Krátka odpoveď je, že ich zrak je odlišný od toho nášho a svet vidia vo farbách, vnímajú ho v iných odtieňoch v porovnaní s nami. Možno sa teraz pýtaš, ako teda vidia.

Aké farby vidia mačky?

„Dokážu rozlíšiť niektoré farby, aj keď nie tak široké spektrum ako ľudia. Ich svet teda nie je čiernobiely.“

Kľúčovú úlohu v tom, ako vidia farby, zohráva štruktúra ich očí. Majú dva typy čapíkov (čo sú bunky na vnímanie farieb), zatiaľ čo ľudia majú tri. Tiež majú oveľa viac tyčiniek, čo im umožňuje lepšie vidieť v tme. Vráťme sa však ku čapíkom, ktoré sú kľúčové pri identifikácii farieb. Na rozdiel od ľudí ich nielenže majú len dva druhy, ale majú aj 10× menej čapíkov na jednotku plochy sietnice v niektorých oblastiach, najmä v tzv. centrálnej časti, kde sa spracúva farebné videnie.

oranzova macka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Prejdime ale k číslam, aby si si vedel spraviť lepšiu predstavu. Ľudia ich majú približne 6 miliónov na jednej sietnici, zatiaľ čo mačky ich majú okolo 2–3 milióny kusov. Znamená to, že ich hustota v sietnici je výrazne nižšia, čo obmedzuje ich schopnosť vnímať farby.

Dôležité je povedať, že presné farby, ktoré mačky vidia, sú stále predmetom diskusií. Predpokladá sa však, že vnímajú najmä modré a žlté odtiene, zatiaľ čo červené a zelené farby vnímajú ako sivé, podobne ako ľudia s červeno-zelenou farbosleposťou.

Majú mačky slabý zrak? Krátka odpoveď znie, že nie

Môže sa zdať, že mačky majú horší zrak ako my, no to nie je pravda. Hoci v súboji rozpoznávania farieb by sme vyhrali, v iných oblastiach majú navrch.

Nie nadarmo sa hovorí, že sú to nočné tvory. Vzhľadom na to, že majú výrazne viac tyčiniek, vidia násobne lepšie v noci. Mačkám stačí len šestina svetla, ktoré potrebujeme my, aby sme v noci videli. Inými slovami, ich oči sú prispôsobené tak, aby prepúšťali viac svetla k sietnici, čo im umožňuje v noci vidieť zásadne lepšie.

Kde ešte excelujú, je výborné vnímanie pohybu a hĺbky, čo z nich robí efektívnych lovcov. Majú aj širšie periférne videnie než ľudia.

Na druhej strane treba však povedať, že sú stredne ďalekozraké. Znamená to, že zle vidia veľmi blízke objekty aj objekty vzdialené viac ako šesť metrov. To je však presne optimálna vzdialenosť na sledovanie a lov koristi, ako sú napr. myši či vtáky. Ďaleké objekty (6 metrov a ďalej) vnímajú rozmazane, ale to im neprekáža, lebo sa zameriavajú najmä na blízke pohyby. Pre mačku ako predátora je takýto zrak výhodou, zatiaľ čo z pohľadu človeka, ktorý vidí ostro do približne 30 metrov, by to bola, samozrejme, nevýhoda.

zakerna macka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Predmety veľmi blízko pri nose (napr. menej než 25 cm) nevidia úplne ostro, no vyrovnávajú to fúzikmi, ktoré im pomáhajú „cítiť“ priestor. Inými slovami, pri pohľade na veľmi blízke predmety sa môžu spoliehať viac na čuch a dotyk než na zrak.

Komentáre