Takéto výhody má chôdza naboso. Keď sa o nich dozvieš, začneš tak chodiť tiež
Chôdza naboso po tráve nie je len relaxom, ale aj spôsobom, ako zlepšiť zdravie srdca, posilniť svaly, znížiť stres a podporiť imunitu.
V dnešnej dobe, kedy sme obklopení technológiami z každej strany, sa čoraz viac ľudí snaží aspoň trochu opätovne priblížiť k prírode. Jedným z najjednoduchších a zároveň najpríjemnejších spôsobov je práve chôdza po tráve. Avšak nehovoríme o bežnej chôdzi, ale o chôdzi naboso. Táto známa činnosť sa tiež stáva novým trendom medzi mladými ľuďmi, pretože so sebou prináša množstvo benefitov.
Tieto výhody ti prináša chôdza naboso
Mnohí mladí ľudia sa opätovne vracajú k prírode. Deje sa to najmä kvôli prepracovaniu, vplyvu mnohých technológií, ale aj celkovému ohlušeniu tela dnešným svetom. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa naspäť prikloniť k prírode, je chôdza naboso po tráve. Avšak táto činnosť nie je len príjemným relaxom, ale prináša aj množstvo fyzických, psychických a energetických benefitov. Poďme sa na ne nižšie pozrieť.
Podporuje zdravie srdca
Na našich chodidlách sa nachádza množstvo nervových zakončení a reflexných bodov, ktoré sú spojené s rôznymi orgánmi v tele. Chôdza naboso po nerovnom povrchu, ako je napríklad tráva, stimuluje tieto reflexné body podobne ako masáž nôh. Takáto stimulácia vedie k lepšiemu fungovaniu vnútorných orgánov.
Keď sa chodidlá dotknú zeme, elektrický náboj môže pozitívne ovplyvniť viskozitu a prietok krvi. Vďaka zlepšeniu prietoku krvi a okysličeniu tkanív v tele sa zlepšuje celková vitalita tela.
Posilňuje svaly chodidiel
Každodenné chodenie v topánkach, najmä tých na hrubej podrážke či na vysokých opätkoch, výrazne oslabuje svaly chodidiel. Topánky totiž obmedzujú prirodzený pohyb chodidiel, čo môže negatívne ovplyvniť postoj a chôdzu.
Ak chodíš naboso po nerovnom povrchu, aktivujú sa svaly chodidiel, členkov, lýtok i stehien. Počas chodenia v topánkach sú tieto svaly často nevyužívané, preto sa oslabujú. Vďaka chôdzi naboso dochádza k lepšiemu vyrovnaniu tela, posilneniu klenby chodidiel a zlepšeniu rovnováhy.
Zníženie stresu a úzkosti
Určite si si už všimol, že trávenie času v prírode ťa upokojuje. Pobyt v prírode podporuje tvorbu serotonínu, teda hormónu dobrej nálady. Ak sa prírody dotýkaš priamo, napríklad chôdzou naboso, tento efekt je ešte silnejší.
Zmyslové vnemy spojené s chôdzou naboso pomáhajú znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu. Aj krátka prechádzka naboso v parku či po záhrade môže viesť k mentálnemu uvoľneniu a k lepšiemu zvládaniu každodenných starostí.
Posilnenie imunitného systému
Pravidelný pobyt v prírode, kontakt so zemou, pôdou, ale aj rôznymi mikroorganizmami, ktoré sa v prírode vyskytujú, posilňuje našu obranyschopnosť. Na túto tému sa zameral aj výskum, ktorý tvrdí, že práve chôdza naboso pomáha neutralizovať voľné radikály spojené s chronickými zápalmi v tele. Vysvetľujú, že kontakt kože so zemou umožňuje telu absorbovať negatívne elektróny, čo stabilizuje úroveň zápalu.
Komentáre