Tieto bežné chyby počas búrky robí väčšina ľudí. Nerob ich, inak riskuješ vážne zranenie
Aj doma počas búrky platia dôležité pravidlá. Niektoré bežné činnosti ti môžu spôsobiť vážne zranenie.
S príchodom horúcich letných dní často prichádzajú aj veľké búrky, ktorých sme v posledných dňoch aj svedkami. Väčšinou prídu po jasnom a teplom dni a dokážu nám poriadne znepríjemniť deň či zmeniť plány. Aj keď väčšina z nás berie búrky ako bežný prírodný jav, málokto si uvedomuje, že každý rok spôsobujú stovky zranení a desiatky úmrtí po celom svete.
Aj keď sa s búrkami stretávame úplne bežne, len málo ľudí vie, ako sa bezpečne zachovať a čo by sme naopak vôbec nemali robiť počas búrky.
Tieto činnosti by si nikdy nemal robiť, keď je búrka
Najmä počas letných mesiacov sú silné búrky z tepla súčasťou mnohých dní. Keď sa vonku začne blýskať, ľudia automaticky hľadajú miesto, kde by sa schovali. Nie len kvôli bleskom, ale aj kvôli dažďu. Málokto si však uvedomuje, že aj pod strechou by sme mali dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá.
Nekúp sa, nesprchuj a neumývaj riad
Možno ti príde ako skvelý nápad dať si teplý kúpeľ počas toho, ako vonku zúri búrka. Niektorým ľuďom sa dokonca oveľa ľahšie relaxuje, keď počujú zvuk dažďa. Avšak aj keď si to mnohí neuvedomujú, voda a potrubia sú výbornými vodičmi elektriny.
To znamená, že ak blesk udrie do domu alebo do vedenia v blízkosti, elektrický výboj sa môže šíriť potrubím až do sprchy, kohútikov alebo iných zariadení napojených na vodu. Portál cdc.gov uvádza, že riziko je síce menšie, ak máš plastové potrubia, ale aj tak je počas búrky najlepšie vyhnúť sa akémukoľvek kontaktu s potrubím a tečúcou vodou, aby si znížil riziko zasiahnutia.
Nepoužívaj káblovú elektroniku
Možno si už aj ty počul, že počas búrky by si nemal používať mobilný telefón. To však nie je pravda. Smartfón nepriťahuje blesk viac než iné predmety. Ani mobilný signál blesky nepriťahuje, hoci si to mnohí ľudia myslia. Ide o rozšírený mýtus. Blesk je prírodný elektrický jav, ktorý hľadá najkratšiu cestu k zemi cez vodivé materiály, ako je kov, voda, stromy alebo človek, ak sa nachádza ako najvyšší bod v okolí. Smartfón ani jeho vysielanie nemajú dostatočnú silu na to, aby ovplyvnili smer alebo správanie blesku. Inými slovami, bezdrôtové telefóny sa dajú bezpečne používať, pokiaľ nie sú pripojené k nabíjačke.
O niečo zložitejšie je to s káblovými telefónmi, ako je napríklad pevná linka. Elektrický výboj z blesku sa veľmi jednoducho šíri elektrinou v domácnosti a môže zasiahnuť aj tieto zariadenia. Rovnako to platí pre inú elektroniku a spotrebiče, ktoré sú zapojené v zásuvke. Počas búrky by si tieto zariadenia nemal používať a čo je najdôležitejšie, nemal by si ich ani odpájať zo zásuvky. Elektrický výboj už totiž môže byť prítomný v elektrickej sieti a môže ťa zasiahnuť aj pri odpájaní zariadenia.
Nezdržiavaj sa pri oknách, dverách ani na balkóne
Búrka môže byť krásnym prírodným divadlom, ale zároveň poriadne nebezpečným. Niektorí ľudia ju sledujú spoza okien alebo z balkónov, no tým ohrozujú svoj život. Ak blesk udrie do domu, elektrický výboj môže preskočiť cez kovové časti rámu okna, rozbiť sklo alebo zasiahnuť kovové konštrukcie na balkóne. Podobne sa môže stať nehoda, ak blesk zasiahne strom v blízkosti domu. Poškodený strom môže spadnúť na balkón alebo rozbiť okno.
Ako zistiť, či je búrka blízko
Už naši starí rodičia poznali rôzne spôsoby, ako zistiť, či sa blíži búrka. Okrem klasických viditeľných znakov ako sú tmavé mraky, náhly vietor či dusno, existuje aj jednoduchý trik. Ak uvidíš záblesk blesku, začni počítať sekundy. Ak hrom počuješ skôr než do 30 sekúnd, bež sa rýchlo schovať. Takáto krátka vzdialenosť medzi bleskom a hromom znamená, že búrka je vzdialená menej ako 10 kilometrov od teba.
Komentáre