To, ako často chodíš kakať, môže prezradiť viac o tvojom zdraví, než si myslíš, ukazuje štúdia

Ako často chodíš na veľkú potrebu, môže odhaliť viac o tvojom zdraví, než si myslíš. Vedci ukázali súvislosti s črevom, obličkami aj psychikou.

toaletny papier_titulka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na veľkú toaletu chodí každý a to pravidelne, hoci nie každý deň. Niekto chodí aj niekoľkokrát do dňa, iný zas len raz za niekoľko dní. To, ako často chodíš na veľkú potrebu, však môže veľa povedať o tvojom zdraví, hovoria vedci z Inštitútu systémovej biológie.

Má frekvencia vyprázdňovania vplyv na zdravie človeka?

Výskumníci sa bližšie pozreli na to, ako často ľudia chodia na veľkú potrebu (teda kakať) a či to nejako súvisí s ich celkovým zdravím. Nešlo pritom o chorých pacientov, ale o bežných zdravých dospelých ľudí. Zaujímalo ich, či má frekvencia vyprázdňovania vplyv na črevné baktérie, zloženie krvi, zdravie obličiek, pečene a dokonca aj na duševné zdravie. Chceli zistiť, či častá alebo zriedkavá stolica môže naznačovať nejaký zdravotný problém, aj keď sa človek zatiaľ cíti úplne v poriadku.

Aby našli odpoveď na túto otázku, vedci zhromaždili údaje od viac ako 1 400 zdravých dospelých ľudí, ktorí sa dobrovoľne zapojili do wellness programu jednej spoločnosti. Títo ľudia poskytli informácie o svojom životnom štýle, stravovaní, zdravotnom stave, črevných návykoch (ako často chodia na veľkú potrebu) a zároveň vzorky krvi, moču a stolice. Vedci následne rozdelili účastníkov do štyroch skupín podľa toho, ako často sa vyprázdňovali, od tých, čo trpeli zápchou, až po tých, čo mali hnačku. Potom medzi týmito skupinami porovnávali rôzne biologické ukazovatele, napríklad zloženie črevných baktérií (mikrobiómu), látky prítomné v krvi (tzv. metabolity), ako aj ukazovatele funkcie obličiek a pečene. Skúmali tiež súvislosti s vekom, pohlavím, telesnou hmotnosťou a psychickým zdravím. Celý výskum bol postavený na tom, že hľadali vzory a prepojenia medzi tým, ako často človek kaká, a tým, čo sa deje v jeho tele, najmä vo vzťahu k črevným baktériám a zdraviu dôležitých orgánov.

Ľudia, ktorí chodili na veľkú toaletu denne, boli na tom lepšie

Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa vyprázdňujú raz až dvakrát denne, majú zdravšie črevá, pretože v ich tele prevládajú baktérie, ktoré spracúvajú vlákninu a vytvárajú prospešné látky (napr. mastné kyseliny, ktoré chránia telo). Títo ľudia mali aj lepšie výsledky v krvi, ich obličky a pečeň fungovali správne a mali celkovo nižšie riziko vzniku chronických ochorení.

Naopak, ľudia so zápchou (ktorí kakajú len 1 až 2 razy týždenne) mali v tele viac baktérií, ktoré trávia bielkoviny. Tie pri trávení vytvárajú škodlivé toxíny, ktoré sa dostávajú do krvi a môžu poškodzovať orgány, najmä obličky. V ich krvi vedci našli vyššie hladiny látok ako indoxyl-sulfát a p-krezol-sulfát, ktoré sú známe tým, že môžu prispieť k poškodeniu obličiek.

Ľudia s hnačkami zase mali v krvi ukazovatele, ktoré môžu súvisieť s poškodením pečene. Črevné baktérie u nich sa podobajú tým, ktoré sa bežne vyskytujú v horných častiach tráviaceho traktu, čo naznačuje narušenú rovnováhu v trávení.

Výskum tiež ukázal, že frekvencia vyprázdňovania súvisí aj s duševným zdravím. Napríklad ľudia trpiaci úzkosťou alebo depresiou môžu mať odlišný rytmus vyprázdňovania.

Vedci záverom konštatujú, že pravidelná stolica (raz až dvakrát denne) je znakom zdravého čreva a celkového dobrého stavu tela. Naopak, dlhodobá zápcha alebo častá hnačka môžu byť varovným signálom, že sa v tele niečo deje, aj keď sa človek ešte necíti chorý. Tieto návyky by sa preto nemali podceňovať a zdravý tráviaci rytmus by mohol byť kľúčom k prevencii mnohých chorôb.

Komentáre